Pirati se selijo v oblak
Čeprav avtorje iskalnika Pirate Bay preganjajo in jim grozijo z velikimi zapornimi in denarnimi kaznimi, razvoj nemoteno poteka naprej. Trenutno aktivni razvijalci so javnosti dali vedeti, da so servis oziroma strežnike zanj nedavno preselili v spletni oblak in to na tak način, da je v delovanje vključeno veliko število strežnikov pri različnih gostiteljih in celo na različnih kontinentih.
Prehod v oblak so si zamislili na način, da servis ni mogoče ukiniti niti v primeru, če lokalne oblasti v posamezni državi zapečatijo strežnike, ki gostijo Pirate Bay. Storitev se zna samodejno rekonfigurirati na način, da izključi dele, ki so "kontaminirani" in se nevidno preseli drugam.
Pirate Bay je sicer že februarja povezave Torrent nadomestil s tako imenovanimi Magnet povezavami, zdaj pa se odpovedali tudi strežnikom s statično lokacijo. Avtorji trdijo, da je njihov sistem odporen na napade oziroma se nanje odziva na način, kot si sami želijo.
Srhljivo podobno računalniškim programom v znanstveno-fantastičnih knjiga in filmi, ki so se nekega dne "osamosvojili" in postali zametek samostojne umetne inteligence.
Počiva pa ne tudi drugi znani "pirat", Kim Dotcom, ki so ga pred časom (za zdaj neuspešno) želeli izročiti ZDA zaradi zdaj že ugaslega servisa Megaupload. Čim je prišel iz pripora, je že najavil nov servis s preprostim imenom Mega, ki bo prav tako omogočal izmenjavo datotek. Toda tokrat s spremembo: vse datoteke bodo šifrirane s posebnim algoritmom, odkodirati pa jih bo mogoče šele, ko bodo prenesene na uporabnikov računalnik.
Menda naj bi bili z zakonske plati s tem "čisti". Druga sprememba je podobna tisti, ki so si jo zamislili pri Pirate Bayu - datoteke bodo hranjene na vsaj dveh strežnikih v dveh različnih državah. V primeru izklopa v posamezni državi bo servis dosegljiv iz drugih lokacij.