Objavljeno: 26.6.2008

Siol TV na voljo v MPEG-2 in MPEG-4

Nedavno je Telekom Slovenije objavil, da svojim uporabnikom po vsej Sloveniji že nekaj časa ponuja SiOL TV v dveh tehnikah kodiranja videosignala. Ob obstoječem standardu MPEG-2 se lahko SiOLovi naročniki sedaj odločijo tudi za novejši standard MPEG-4, ki zaradi učinkovitejšega stiskanja video signala za delovanje potrebuje manj pasovne širine kot MPEG-2. Na ta način lahko SiOL ponudi internetno televizijo tudi uporabnikom, ki se zaradi premajhne zmogljivosti Telekomovega širokopasovnega omrežja do sedaj niso mogli naročiti na storitev internetne televizije, medtem ko bodo drugi, ki internetno televizijo že sprejemajo, lahko sedaj spremljali tudi dva ali več televizijskih programov hkrati.

Tehnično izvedbo rešitve zajema in distribucije internetne televizije v okviru SiOL TV zagotavlja podjetje Planet 9, ki internetno televizijo posreduje tudi obema konkurenčnima ponudnikoma, podjetjema AMIS in Tuš Telekom. Iz AMISa so nas že nekaj prej obvestili, da so z novo tehnologijo MPEG-4 povečali domet televizijskega signala v svojem omrežju, oziroma omogočili hkratno spremljanje več televizijskih programov, medtem ko Tuš Telekom najprej načrtuje postavitev lastne sprejemne postaje za internetno televizijo in ob tem tudi uvedbo tehnologije MPEG-4. Sočasno zagotavljanje internente televizije v dveh različnih standardih bo Planetu zagotovo povečalo zahtevnost vzdrževanja sistema.

Kot smo že pisali, SIOL sicer že tako uporablja dva različna sistema, analognega (CATV) in digitalnega (IPTV) za posredovanje televizijskih programov.

SiOL je sicer napovedoval uporabo novega standarda stiskanja video signala že na tiskovni konferenci pred dvema letoma, 14.9.2006, in od takrat so naročniki na SiOLovih forumih to novost nestrpno pričakovali. MPEG-4 res potrebuje manjšo pasovno širino kot MPEG-2, vendar pa se z novim standardom povečajo časi preklopa med posameznimi kanali. MPEG-4 teoretično sicer omogoča boljšo kakovost slike kot MPEG-2 ob nižji pasovni širini, vendar pa gre v konkretnem primeru večinoma samo za prekodiranje signala iz MPEG-2 v MPEG-4, tako da slika ne bo tako dobra, kot bi lahko bila ob neposrednem kodiranju iz originala v MPEG-4.

Povezave:
www.siol.net
www.amis.net
http://dvb-t.apek.si/mpeg_4

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji