Enostavna obdelava videa
Nekoč smo lahko vse urejevalnike videa razvrstili v eno skupino, danes pa je kaj takega nemogoče, saj je področje s prihodom filmov na osebni računalnik postalo precej bolj kompleksno.
Nekoč smo lahko vse urejevalnike videa razvrstili v eno skupino, danes pa je kaj takega nemogoče, saj je področje s prihodom filmov na osebni računalnik postalo precej bolj kompleksno.
Formata DivX gotovo ni treba posebej predstavljati. Pred kratkim je praznoval svojo različico 6.2.5. Dr. DivX je desna roka kodirnika že od nekdaj. Žal so v zadnjih različicah namesto njega prilagali DivX Converter, ki sicer rabi enakemu namenu - pretvarjanju videov v DivX.
Zajemanje vsebine zaslona niti ni tako zelo neuporabna možnost, ki jo ponujajo Okna in dodatni programi. Res, najpogosteje jo uporabljamo računalniški pisci, vendar koristi tudi navadnim uporabnikom, tudi v podjetjih. Ne nazadnje zato, da lahko upravitelju natanko pokažejo, kaj jim je "računalnik" izpisal na zaslon.
Programov za varovanje sistema in datotek je iz dneva v dan več, datoteke pa še vedno izgubljamo. No, šalo na stran. Zaradi precejšnje zasičenosti trga smo priča vedno novim prijemom, kako pridobiti stranke. Zadnji Symantecov poskus je preoblečeni program Norton Ghost 10 ponuditi širšim množicam, torej tudi začetnikom.
V aprilskem Monitorju smo si ogledali, kako zavarovati sistem, nastavitve in naše delo. Poleg klasičnih treh varovalnih metod (varnostna kopija sistema, podatkov in revizijsko shranjevanje) pa je na trgu še več zanimivih načinov varovanja razdelkov.
O varnostnih kopijah je bilo že toliko napisanega, da je težko povedati kaj novega. Po drugi strani pa še vedno prihaja do izgub podatkov, saj uporabniki odlašamo z varovanjem, dokler ni prepozno. Varovanje podatkov zahteva kar nekaj dela, lahko tudi denarja za ustrezno opremo, rezultata pa načeloma ni videti. Prvi vtis je torej, da ničesar ne pridobimo, vsaj ne takoj.
Še pred nekaj leti si je bilo kar težko zamisliti, da bodo računalniki tako hitro zastarevali in se nam kopičili v skladiščih in po kleteh. Hiter razvoj je prispeval svoje in danes ima marsikdo kje v kotu kakšno "škatlo", ki ničemur več ne služi.
Pospeševalniki prenosa (t. i. Download Manager oz. Download Accelerator) je pravzaprav nehvaležen prevod, saj ne gre le za hitrejše nalaganje datotek, temveč za to, da te zmorejo veliko več. Razvili so se pred leti, ko so brskalniki precej slabo podpirali shranjevanje datotek. Odtlej se je stanje popravilo, saj sodobnejše različice brskalnikov podpirajo nadaljevanje prekinjenega prenosa (resume), čeprav Internet Explorer tega še ne omogoča. Ker so bili brskalniki namenjeni predvsem odpiranju strani, manj pa shranjevanju datotek, so se razvili ti programi, ki so omogočali predvsem nadaljevanje prekinjenega prenosa (če je le strežnik podpiral to možnost), hkrati pa so bili nekakšni urejevalci prispetih datotek. Zdaj imamo sicer hitrejše povezave, toda tudi datoteke so vedno daljše (denimo distribucije Linuxa v slikah DVD), tako da je problem prekinjenih prenosov še vedno aktualen.
Ko smo si pred dvema letoma ogledali programe, ki nam pomagajo računati dohodnino, je bila izbira kar pestra. Nič manj kot šest programov in preglednic je bilo na voljo, vsi brezplačni. Upali smo, da bo izbira, tudi zahvaljujoč možnosti elektronske oddaje dohodnine, vedno večja. Pa smo se zmotili.
Danes so pekači plošč CD in DVD že tako poceni, da jih najdemo v vsakem novem računalniku, plošče pa so tako ali tako že skoraj povsem nadomestile disketne pogone. Hkrati postajajo aktualni programi, s katerimi popestrimo ovitke, in v zadnjem času tudi same plošče CD/DVD. Veliko sodobnih tiskalnikov zna namreč zapisovati na posebne plošče, ki jih prepoznamo po belem zgornjem delu. Posebne tehnike omogočajo tudi neposredno lasersko "tiskanje" na plošče (lightscribe). Ogledali smo si nekatere primerke iz pestre izbire programov, ki omogočajo vse to. Brezplačne izbire so večinoma dokaj skromne, za malo denarja pa dobimo kar veliko.