Toshiba NB 100
Majhni in poceni prenosniki, največkrat imenovani "netbooki", so postali obvezni del ponudbe vsakega izdelovalca. Toshibina NB 100 je značilen predstavnik, pravzaprav je velika večina teh naprav po specifikacijah povsem enaka.
Majhni in poceni prenosniki, največkrat imenovani "netbooki", so postali obvezni del ponudbe vsakega izdelovalca. Toshibina NB 100 je značilen predstavnik, pravzaprav je velika večina teh naprav po specifikacijah povsem enaka.
Samsung je pred nedavnim napovedal prenovo svoje palete kompaktnih digitalnih aparatov, počasi pa dobivamo nove aparate na preizkus. IT100 naj bi se uvrščal med njihove zmogljivejše kompaktne aparate, saj ima tipalo 12 milijonov pik, objektiv pa petkratni zum. Ta gre od 28 do 140 mm (35 mm. ekvivalent), kar je dokaj široko (čeprav je tu še vedno razred zase Samsungov WB500, ki smo ga preizkusili prejšnji mesec in ima široki kot do 24 mm).
Portugalsko podjetje Ndrive je novinec na našem trgu GPS navigacijskih naprav. V preizkus smo dobili dve njihovi napravi, Ndrive Touch in Touch XL. Pri obeh nam pakiranje obljublja pravo navigacijo, pa to drži tudi po Sloveniji?
Domače video kamere večinoma povezujemo s turisti in družinskimi očeti. A ti niso edini, ki bi želeli posneti okoliško dogajanje. Razred zase so ekstremni športniki, za katere so se že pred časom zavzeli v podjetju Twenty20.
Preizkuševalci digitalnih fotoaparatov se že dolgo zavedamo, da so ločljivosti tipal v aparatih že nekaj let povsem dovolj visoke za domače uporabnike. Zanimivo, da se tega zaveda tudi marsikateri prodajalec, a za večino uporabnikov je število megapik, ki jih premore digitalni fotoaparat, še vedno tisto najpomembnejše vodilo.
Izdelovalci kompaktnih digitalnih fotoaparatov so, kot kaže, končno prešli z boja za megapike na nekaj bolj uporabnega. Odličen zgled je Samsungov pred kratkim predstavljeni model WB500.
V Monitorjevem laboratoriju oziroma, konkretno, v naših strežnikih imamo vse polno najrazličnejših programov za preizkus najrazličnejših računalniških komponent. Od različnih programov za merjenje zmogljivosti računalnikov ali hitrosti pisanja in branja z diskov, za štetje tega in onega. No, še vedno imamo v laboratoriju tudi povsem navadno uro - štoparico, ki se jo največkrat uporablja za merjenje hitrosti izpisa pri tiskalnikih.
V Monitorju že nekaj let spremljamo dogajanje na trgu GPS navigacijskih naprav, prvi večji preizkus pa smo izvedli pred dvema letoma. Od takrat je v naše kraje prišlo že kar nekaj novih znamk teh naprav, ki vse obljubljajo odlično pokritost naše dežele. In ker se poletne počitnice bližajo, smo se znova odločili za večji preizkus.
Microsoft je pred časom predstavil svojo vizijo uporabniškega vmesnika prihodnosti, zaradi katerega je po spletnih straneh, ki se ukvarjajo s računalništvom, kar završalo. Nič čudnega, saj gre za na videz zelo zanimiv izdelek, rekli bi lahko celo, da je "kul". Tako imenovani Surface je pravzaprav miza, katere površina je velik računalniški zaslon, občutljiv za (večkratni) dotik. In kako se obnese?
Lexmarkov X544 je večopravilni barvni laserski tiskalnik - poleg tiskanja ga lahko uporabimo še kot kopirni stroj (tako barvno kot črno-belo), optični bralnik in faks. Gre za razmeroma dobro opremljeno napravo, med priključki najdemo tako USB kot omrežni vmesnik, dodan ima samodejni podajalnik ter enoto za tisk na obe strani. Ta sicer praktično podvoji čas tiska, a je kljub temu dobrodošla izbira. Ločljivost tiskalnega dela je solidnih 1200 DPI. Tiskalnik je škatlaste oblike, v njegov predal lahko spravimo do 250 listov, kar je povsem tipično za te naprave. Natisnjeni listi se nalagajo na zadnji strani, kjer jih lahko ostane do 150. Spredaj imamo zaslon stanja in funkcijske tipke, med njimi tudi številčnico za faks.