Naš izbor na iPhonu
WakeUp Enostavna aplikacija, namenjena zbujanju omrežnih naprav prek standarda Wake-on-Lan.
WakeUp Enostavna aplikacija, namenjena zbujanju omrežnih naprav prek standarda Wake-on-Lan.
Brezžične slušalke so zadnja leta vse bolj priljubljene, ponudba se je razširila tudi v Sloveniji. Tokrat smo preizkusili tri modele v izrazito ločenih cenovnih segmentih.
Ni dolgo, kar smo preizkusili Applov prvi prenosnik z lastno razvitim procesorjem arhitekture ARM, model MacBook Air, tokrat pa se bomo lotili še njegovega zmogljivejšega brata MacBook Pro.
Microsoft se je po zgledu Appla že pred leti spustil tudi na področje lastne strojne opreme, torej lastnih prenosnikov, tablic in tudi namiznih računalnikov. Vsi ti so bili v nekoliko višjih cenovnih razredih, torej je šlo za premijske modele, s katerimi so želeli pokazati, kaj je na tem področju mogoče. Tokrat preizkušeni Surface Laptop Go pa meri nekoliko niže, v srednji cenovni razred.
Honor je pri nas nekoliko manj znan proizvajalec pametnih telefonov, gre pa za Huaweijevo hčerinsko družbo. Že nekaj časa se sicer govori, da jih naj bi Huawei prodal, morebiti tudi zaradi težav, povezanih z ameriškimi političnimi pritiski. No, ta trenutek so pod okriljem Huaweija, ponujajo pa nekoliko cenejšo alternativo Huaweijevim napravam. Doslej so tržili predvsem telefone, počasi pa razširjajo ponudbo. Tako smo na preizkus dobili prenosnik cenejšega razreda, model MagicBook 14.
Pred časom smo preizkusili Huaweijev vrhunski prenosnik MateBook X Pro, zdaj pa je k nam prišel njegov tanjši in še bolj prenosni sorodnik, model MateBook X, torej brez pripone Pro. Že pri omenjenem modelu X smo pohvalili majhno težo in kompaktne mere, tu pa so stopili še korak dlje. 13-palčni prenosnik je še bolj kompaktnih mer ter še lažji – tehtnica namreč pokaže le kilogram, ob tem je poldrugi centimeter ožji in centimeter manj globok od Applovega MacBook Air – predvsem so tu robovi okoli zaslona res tanki.
Nokia se je v zadnjih letih umestila v spodnji in srednji razred pametnih telefonov, kjer ponujajo solidne telefone z razmeroma neobremenjenim operacijskim sistemom Android. Njihov najnovejši telefon nižjega razreda je model 3.4, ki je malenkost dražja alternativa prejšnji mesec preizkušenega modela 2.4.
Huaweijev novi P smart 2021 je manjša nadgradnja lanskega modela P smart 2020, a še vedno gre za telefon nižjega razreda, v praksi pa bolj za prenovo kot za kaj res novega. V tujini se telefon sicer pojavlja tudi pod oznako Y7a, sorodna znamka Honor pa ponuja praktično enak model pod oznako 10X Lite.
S prihodom omrežij pete generacije se počasi začenja večati ponudba telefonov z ustrezno podporo. Novi Samsungov Galaxy A42 je tako v tem trenutku najcenejši telefon s podporo omrežjem 5G. Roko na srce to, vsaj za zdaj, ne pomeni nobene resne prednosti – omrežje (trenutno le Telekomovo) še nima resne pokritosti po državi, tudi hitrosti na njem so skorajda primerljive tistim z oznako LTE/4G.
V tej številki sem preizkusil kar nekaj novih, zanimivih tankih prenosnikov. In nisem se mogel otresti občutka, da se ukvarjam z opremo, ki ji nekaj manjka.