Naš izbor na Androidu in iPhonu
Telefonske aplikacije, ki so našim preizkuševalcem ta mesec najbolj ostale v spominu.
Telefonske aplikacije, ki so našim preizkuševalcem ta mesec najbolj ostale v spominu.
Klasične videokamere so elektronski dinozavri, ki pospešeno odmirajo oziroma izginjajo s trga. Edino akcijske se še nekako držijo in tiste, ki imajo kako zanimivo posebnost oziroma nenavadno lastnost. To velja tudi za DJI Osmo.
Okijev model MB492dnw je večji in zmogljivejši brat v tej številki preizkušenega modela MB472dnw. Navzven je praktično enako velika (in težka) naprava, spet gre za povsem klasično sestavo z optičnim bralnikom in povezanim samodejnim podajalnikom, dodan je tudi faks. Najopaznejša razlika v primerjavi z manjšim bratom je gromozanski barvni zaslon, občutljiv za dotik, ki se bohoti na sprednji strani. Zaslon meri po diagonali sedem palcev in močno olajša delo z napravo. Res ne moremo pričakovati zaslonov, kakršnih smo vajeni na tablicah, a je kljub temu zelo koristen. Zraven so dodali še kar nekaj funkcijskih tipk.
Okijev večopravilni laserski tiskalnik MB472dnw je večja naprava, namenjena srednjim in manjšim pisarnam. Je srednje velika, lahko jo brez težav postavimo na mizo, tehta dobrih dvajset kilogramov. Pravzaprav gre za manjšo nadgradnjo pred časom preizkušenega modela MB471w. Pri upravljanju in delu z napravo pride prav razmeroma velik črno-beli zaslon in kup funkcijskih tipk na desni strani. Pod pokrovčkom najdemo celo majhno (a polno) tipkovnico QWERTY.
Samsungov novi tiskalnik serije ProXpress, model C3010nd, je klasični namizni barvni laserski tiskalnik srednje velikosti. Je malenkost večji od vstopnih črno-belih modelov, a med manjšimi, če upoštevamo barvne modele. Ohišje je povsem kvadratno in zadržano, gre za tiskalnik, ki ga brez težav postavimo na pisalno mizo ob računalnik.
Nikonov novi Coolpix A100 je značilen žepni aparat nizkega cenovnega razreda. Ta razred aparatov je vedno manj zanimiv, tako za uporabnike kot (posledično) za izdelovalce fotoaparatov, mesto teh aparatov vedno bolj zavzemajo boljši pametni telefoni. Kljub temu ti aparati prinašajo za svojo ceno bistveno več kot pred nekaj leti, s cenitvijo (in premikom funkcij oziroma zmogljivosti navzdol po cenovni lestvici) pa ni nobene ovire, da si ne bi takega modela omislili kot sopotnika telefonu, sploh na potovanjih.
Aparatov, kakršen je Nikonov A10, je danes vedno manj. Sodijo v najnižji cenovni razred in jih dobimo že skoraj za drobiž. Namenjeni so najmanj zahtevnim uporabnikom, lahko tudi otrokom, in tistim, ki po možnosti nimajo pametnega telefona. Kljub nizki ceni pa ponujajo kar veliko.
Nikon je pred nekaj leti požel dokajšen uspeh z aparatoma D800 in D800E, a je oba modela že pred časom nadomestil novi D810. Gre za aparat višjega cenovnega razreda, ki ponuja tipalo polne velikosti (torej enako veliko kot klasični, 35 mm, film), izredno kakovostno ohišje in vse funkcije, ki jih potrebujejo tako profesionalni kot najzahtevnejši amaterski fotografi.
V zadnjih letih se zasloni (in seveda tudi ohišja) zmogljivih telefonov le in samo še večajo. Vse zastavonoše se hvalijo z velikimi zasloni, ki segajo preko pet palcev, pogosto pa tudi čez pet in pol. S tem ni načeloma nič narobe, zmoti pa to, da so tisti, ki bi si želeli majhen telefon, hkrati obsojeni tudi na razmeroma počasen telefon s slabimi specifikacijami. Edina izjema je bila nova Sonyjeva Xperia Z5 Compact, ki ima praktično enake specifikacije kot sorodna Xperia Z5, pa tudi ta ima 4,6-palčni zaslon.
Na tokratnih nenehnih preizkusih smo preizkusili tri servirne pladnje in en telefon. Ali, če gledam s stališča našega urednika (in tudi Anžeta, ki sicer veliko piše o telefonih), tri telefone in eno majhno igračo. Obe stališči sta legitimni, kot bi rekel Anže.