Najboljše za PocketPC (2004)
Nekaj programčkov za ročne računalnike, nad katerimi smo se navduševali pred 17 leti...
Nekaj programčkov za ročne računalnike, nad katerimi smo se navduševali pred 17 leti...
Bržkone v zgodovini še ni bilo podjetja, ki bi bilo tako vsenavzoče v vsakdanjem življenju, kot je Alphabet oz. njegovo hčerinsko podjetje Google. Če smo povezani v splet (in menimo, da med bralci naše revije ni veliko takih, ki bi se izogibali internetu), se neprestano srečujemo s storitvami, ki jih ponuja velikan iz Mountain Viewa v Silicijevi dolini. Kaj pa, če tega nočemo?
Programi za zaporo oglasov so na namiznih računalnikih nadvse priljubljeni – po nekaterih ocenah jih v Evropi uporablja že skoraj tretjina uporabnikov interneta. Na mobilnih napravah je zgodba drugačna – uporabnikov, ki tudi na telefonu blokirajo oglase, je manj kot 10 %.
Današnji prenosniki so vse manjši in lažji. Na drugi strani izdelovalci računalnikov eksperimentirajo tudi z namiznimi računalniki v zelo majhnih ohišjih (npr. Intel NUC). Tako eni kot drugi lahko v majhnem paketu ponujajo nadpovprečno dobre računske zmogljivosti – razen, ko jih z namiznimi računalniki primerjamo po zmogljivosti 3D grafike.
Klasični namizni računalnik je zadnja leta v nemilosti: po eni strani ga nadomeščajo prenosniki, ki so ga po zmogljivosti dosegli in celo presegli, poleg tega pa na njem, seveda, lahko delamo kjerkoli. Na drugi strani za osnovna opravila, kot je brskanje po spletu, zadostuje že mobilnik. Kljub temu se včasih velikim (in ne tako velikim) škatlam vendarle ne moremo odpovedati.
Androidne tablice se niso med uporabniki nikoli prijele tako kot telefoni – še posebej pri tablicah višjega razreda je prvi izbor skoraj vedno Apple iPad Pro, vsa druga konkurenca daleč zaostaja. Samsung poskuša z Galaxy Tab S3 dokazati, da lahko tudi tablica z Androidom enakovredno tekmuje z Applovim paradnim konjem
Elektronski računalniki so sicer začeli svojo pot kot resni namenski stroji za kompleksne izračune (recimo poti topniških izstrelkov), a ni dolgo trajalo, da so prave topove nadomestile virtualne puške, ki jih današnja strojna oprema izriše na zaslon zavidljivo realistično.
Platforma Android TV je že nekaj let v senci drugih Googlovih podvigov. Za »svojo« so jo vzeli predvsem izdelovalci pametnih televizorjev (med katerimi vodita Sony in Philips), namenskih škatlic z Android TV, ki TVju »dodajo pamet«, pa je malo. Med izdelovalci teh vodita Nvidia, ki je pred dvema letoma predstavila Shield Android TV.
Odkar so avtorji preklopili na t. i. hiter razvojni cikel, spletni brskalnik Firefox vsakih šest tednov dobi novo "veliko" različico. Tako je pred nami že deseta, okrogla različica tega enega najbolj priljubljenih spletnih brskalnikov. Prinaša sicer nekaj opaznih novosti, a v primerjavi s predhodnikom ne ponuja toliko novega, da bi upravičila skok za celo številko.
Logitechove tipkovnice DiNovo so namenjene najzahtevnejšim kupcem, temu primerna je tudi njihova cena. Ponašajo se s celo vrsto dodatnih zmožnosti, kar velja tudi za najnovejšega člana družine, ki pa izstopa še po eni lastnosti: DiNovo Mini je ena najmanjših tipkovnic na trgu.