Objavljeno: 27.8.2024 | Avtor: Matej Huš | Monitor September 2024

Banka ali operater?

Če se nepripravljeni znajdete v tujini, lahko mobilne podatke po znosni ceni dobite brez kakršnikoli predpriprav, če le uporabljate neobanko Revolut. Zgolj nekaj klikov v aplikaciji vas loči od lokalnega paketa za deskanje po spletu. Kdor pa uporablja najdražji paket, ima vsak mesec po vsem svetu na voljo tri gigabajte podatkov, ki so v paket že vključeni. Za uporabo teh storitev potrebujete zgolj dovolj nov telefon, ki podpira eSIM. Teh je čedalje več.

Revolut nudi eSIM prek ponudnika 1Global.

Tik preden je nastal majski članek (Podatki po vsem svetu, Monitor 05/24) o uporabi eSIM specializiranih virtualnih operaterjev (MNVO), ki nam za enako ceno kot lokalnim prebivalcem ponujajo prenos podatkov v tujini (torej zunaj EU), se je na isto pot podal tudi Revolut. Britanska neobanka, ki je svojo pot začela pred devetimi leti kot posrednik za ugoden čezmejni prenos sredstev v različnih valutah, kasneje pa je dobila polno bančno licenco tudi v EU, je začela ponujati eSIM za prenos podatkov v tujini. Februarja so ga ponudili v Veliki Britaniji, konec marca pa še v Evropskem gospodarskem prostoru (EEA), kamor sodita tudi EU in seveda Slovenija.

Moderni telefoni višjega cenovnega razreda že nekaj let, v zadnjem času pa tudi cenejši, podpirajo eSIM. Vanje namesto kartic SIM, ki imajo fizični čip s podatki za identifikacijo na omrežju, »vstavimo« programski zapis z istimi podatki. S spleta, torej s povezavo Wi-Fi ali prek druge mobilne povezave, lahko s skeniranjem kode QR prenesemo eSIM. Ta se zapiše v prepisljivi čip eUICC v telefonu, ki ga je mogoče programirati po želji. Ko smo v domačem omrežju, je to sorazmerno uporabno, saj nam lahko prihrani pot do operaterja in tudi precej težje se pokvari kakor fizična kartica SIM. Zlata vreden pa je ta pristop pri prečkanju meja, kjer smo doslej (denimo na letališčih) iskali lokalne kartice SIM, da smo se izognili žafransko dragim stroškom gostovanja v tujini. Da slovenski operaterji, če nam ne uspe najti kakšnega posebnega paketa, za prenos gigabajta podatkov v Švici zaračunajo več kot 10 tisoč evrov, je pač obiranje, lupljenje – nategovanje.

Trg je zato našel rešitev. Namesto lovljenja lokalnih kartic SIM v soboto zvečer na letališču sredi ruralne Škotske obstajajo navidezni operaterji MNVO, ki nudijo eSIM za prenos podatkov po vsem svetu. Vse lahko uredimo že doma, zato je pot v tujino precej manj stresna. Najbolj znan med takimi operaterji je gotovo Airalo, a še zdaleč ni edini. Ker vsi nudijo identično storitev, tekmujejo v ceni, enostavnosti in – manj enostavno preverljivi – zanesljivosti.

Revolut ni zgolj banka

Revolut se je v devetih letih razvil v konglomerat finančnih storitev, med katerimi so najbolj znane transakcijski računi za veliko različnih valut in pretvarjanje med njimi, trgovanje na borzi, varčevalni račun (ki je v resnici zgolj preoblečen sklad denarnega trga) in trgovanje s kriptovalutami. Neobanki, dejansko startupu, ki se ukvarja z vsem po malem, lahko upravičeno očitamo, da je pri vseh storitvah malce površna.

Države, kjer deluje Revolutov eSIM. Slika: Informal_Car3267/reddit, izvorni podatki: Revolut

Trgovanje s kriptovalutami je predrago in popolnoma nekonkurenčno, pri prenosu sredstev pa Revolut postavlja hude omejitve. Kot borzni posrednik nudi dostop do premalo borz in s tem tudi vrednostnih papirjev, cene so neugodne (uporabljajo PFOF, tj. payment for order flow, torej delnic ne kupujete na trgu, temveč od vzdrževalcev likvidnosti, ki to zaračunajo v obliki slabšega tečaja), delnic tudi ni mogoče prenesti k drugemu posredniku – lahko jih le prodamo. Varčevanje je nespretno organizirano tako, da gre za sklad finančnih trgov, kar – vsaj v Sloveniji – prinese vse neugodne davčne posledice, pa še zajamčena vsota je nižja kot za depozite …

A vendarle – vse to so storitve, ki jih Revolut nudi poceni in enostavno, tujci bi rekli seamless. Izvrstne so za seznanitev z različnimi orodji, tehnikami in okolji, dolgoročno pa resna uporaba ni smiselna, takoj ko gre za večje številke. A vse so integrirane v aplikacijo, za uporabo ne potrebujemo nobene dodatne prijave, dostopne so s klikom.

Prav kliki po aplikaciji pa odkrijejo še vrsto drugih storitev. V zgodnjih letih smo Revolutovi upravičeno očitali načičkanost, skoraj neurejenost in nametanost. Odtlej so te pomanjkljivosti delno odpravili, dasiravno aplikacija še vedno ni ravno zgled minimalističnega dizajna ali preglednosti. Na dnu se v aktualni različici skrivajo ikone Home, Invest, Payments, Crypto in Lifestyle. Medtem ko prve štiri ne potrebujejo razlage, se v zadnji skriva marsikaj, česar od neobanke ne bi pričakovali. Tam lahko začnemo zbirati točke zvestobe, sklenemo različna zavarovanja, darujemo v dobrodelne namene itd. In naročimo eSIM za tujino.

Revolutov eSIM

Vprašamo se lahko, ali je tudi eSIM tako površno – ali pa namenoma neugodno – izpeljan kot ostale storitve. Ena izmed omejitev je precej očitna, a v resnici ni omejena na Revolut, temveč je pogosta tudi pri konkurenci. Njegov eSIM nudi le prenos podatkov, ne omogoča pa tudi klicev ali pošiljanja klasičnih sporočil (sms). V zelo veliki večini primerov bo to dovolj, ker lahko kličemo tudi prek Whatsappa in podobno, je pa to koristno vedeti.

Najprej, Revolut seveda ni čez noč postal mobilni operater. Kakor borzno trgovanje nudi prek zunanjega ponudnika, in sicer DriveWealtha, je tudi eSIM urejen prek zunanjega ponudnika. Pri tem sodelujejo z 1Globalom, ki je v lasti TP Global Operations, svojčas imenovanega Truphone. Revolut torej zgolj posoja svoje ime.

Če se odpravimo v Revolutovo aplikacijo, se prav lahko zgodi, da izbire eSIM ne vidimo, ker je aplikacija (preveč) pametna – če naš telefon eSIM ne podpira, nam Revolut te možnosti sploh ne bo pokazal. Poiščemo jo lahko sicer v iskalniku, a videli bomo le napis, da eSIM ne moremo dobiti. To ni zgolj trivialna opomba, temveč resna pomanjkljivost. Maja smo namreč opisovali nemško rešitev eSIM.me, ki je programljiva fizična kartica SIM z možnostjo nalaganja eSIM. Gre torej za adapter, ki eSIM omogoči tudi na starejših Android (!) telefonih. Običajni ponudniki, denimo Airalo, s tem nimajo težav, Revolut pa nam eSIM v tem primeru ne ponudi. Škoda. Prav tako kartice eSIM ni mogoče prenesti na drugo napravo. Uporabna je le, kjer je bila kupljena, zato podvigi z nakupom na drugem telefonu odpadejo.

Če pa telefon podpira eSIM – in Revolut ima na svoji spletni strani seznam zagotovo podprtih telefonov –, bomo v aplikaciji videli izbiro eSIM. Z enim klikom lahko kupimo eSIM za eno državo, regijo ali ves svet, vse to se zgodi v aplikaciji. V iOS zgolj kliknemo Install, na Androidu pa nas čaka nekaj več korakov vključno s skeniranjem kode QR, skozi katere nas vodi aplikacija. V obeh operacijskih sistemih je treba še nastaviti nov eSIM kot privzet za prenos podatkov, sicer nam vse skupaj ne bo pomagalo.

Se izplača?

Kdor uporablja najdražji paket Ultra, ki spočetka stane 45 evrov mesečno, ima vsak mesec na voljo 3 GB po vsem svetu, če le aktivira eSIM. Za ljudi, ki pogosto skačejo iz države v državo, se to izplača tudi zaradi drugih bonbončkov, denimo zavarovanj. Večina pa uporablja brezplačnega ali cenejše pakete, kjer je treba eSIM plačati.

Ob nakupu se strošek odšteje od stanja na našem računu, nato pa je eSIM samodejno aktiviran, vsaj na iOS, na Androidu je klikov nekoliko več. Revolutu lahko očitamo nepreglednost, saj cenika eSIM na internetu ne objavljajo. Cene so v vsaki državi drugačne, zato jih lahko vidimo le v aplikaciji pred nakupom. Če gre kaj narobe, bo nevšečnosti več, ker Revolutova pomoč uporabnikom razen za zelo očitne napake (ki so opisane tudi na spletni strani, denimo obvezna nastavitev APN) ne more ničesar urediti. Storitev nudi 1GLOBAL, zato morajo tehnične težave reševati skupaj.

Revolut podpira do 15 eSIM hkrati, a aktiven je seveda lahko le eden.

Cene so zelo primerljive z Airalom, ponekod malce višje, drugod malce nižje. Prenos 10 GB podatkov v 30 dneh bo v večini držav stal okrog 15–20 evrov, kar ni izjemno poceni, a spet ne preveč drago. Manjši paketi so ustrezno cenejši, globalni pa seveda dražji. Vsi veljajo 30 dni, razen enogigabajtni je veljaven sedem dni. Pohvalno je, da tudi po porabi vseh podatkov aplikacija Revolut še vedno deluje!

Precej teže je ovrednotiti zanesljivost, saj teh podatkov Revolut ne daje. Na internetu najdemo tudi nekaj zelo negativnih izkušenj – kot velja za praktično vsako storitev –, ki pa jih neodvisno nismo mogli potrditi. Še najresnejši je očitek, da nakup globalne kartice eSIM ne pokriva vsega sveta, temveč le države, ki jih Revolut šteje kot »globalni« svet. Kosovo je nam najbližja črna luknja, v Evropi so to še Belorusija, Rusija in Kavkaz. Precej slabše je v Afriki, ki je večinoma nepodprta.

Manjši očitki so leteli še na štetje podatkov, kjer Revolut očitno uporablja kar metriko na telefonu in ne dejanskega prenosa, kot ga izmeri in obračuna operater. Tudi izmerjene hitrosti delovanja so po poročanju uporabnikov v nekaterih državah zelo majhne.

Revolut eSIM je v prvi vrsti namenjen obstoječim uporabnikom Revoluta. Nihče ne bo zgolj zaradi tega nameščal Revoluta in šel skozi celoten postopek potrjevanja istovetnosti – Revolut je vendarle banka. Kdor pa Revolut že ima in se ne želi ukvarjati s še enim podjetjem (Airalo, Nomad, esimdb), lahko poseže po njem. Najbolje je preveriti ceno in se odločiti za najugodnejši paket. V najslabšem primeru lahko še vedno kupite novega.

Revolut eSIM

Ponudnik globalnih eSIM

Kje: Aplikacija Revolut (www.revolut.com)

Za: Konkurenčne cene, enostavnost nakupa in aktivacije.

Proti: Le za komitente, ne pokriva celega sveta, zahteva telefon z eSIM.

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji