Objavljeno: 24.9.2024 | Avtor: Jure Forstnerič | Monitor Oktober 2024

Cenejši igričar

Lenovo je pred dobrim letom predstavil novo serijo igričarskih prenosnikov, imenovano LOQ. Že več let imajo igričarsko linijo naprav Legion, po pandemiji in porastu interesa za računalniške igre pa so se odločili dodati še dodatno, vstopno linijo.

Gre torej za računalnike, ki naj bi ponudili zadovoljivo igričarsko izkušnjo po razumni ceni, kjer računalniki Legion obdržijo status dražjih, zmogljivejših modelov. Pri takih napravah bi pomislili na starše, ki kupujejo prenosnike za otroke in so bolj »občutljivi« na ceno, ali pa celo mlajše, ki varčujejo za nakup svojega prvega računalnika.

Prenosnik LOQ je dokaj klasičnih mer, torej ni pretirano velik ali debel, vsaj glede na to, da je namenjen igram. Daleč od tega, da bi bil lahek ali tanek, spominja na nekoliko starejše prenosnike cenejšega razreda, preden so se začela tudi tam ohišja zmanjševati in tanjšati. Le v globino ga je nekoliko več, saj zaslon ni pripet na zadnji rob, temveč so tečaji prestavljeni nekoliko naprej, proti tipkovnici, enako, kot je to urejeno pri prenosnikih Legion. S tem imajo razvijalci nekoliko več manevrskega prostora pri izdelavi hladilnega sistema, hkrati se izboljša težišče prenosnika. Ohišje je plastično in daje občutek le povprečne kakovosti, oblikovanje je dokaj preprosto in nekričeče. Izjema je le barvna (RGB) osvetlitev tipkovnice, ki nam je všeč (in bo, predvidevamo, tudi ciljni publiki). Osvetlitev lahko seveda izključimo ali določimo le eno barvo ali pa se igramo z različnimi efekti.

Tipkovnica je zelo dobra, tipke imajo dober povratni odziv, prostora je za udobno tipkanje dovolj, na desni strani je tudi samostojna številčna tipkovnica. Kot se za igričarski prenosnik spodobi, so tipke za premik kazalca navadne velikosti. Slabši občutek daje sledilna ploščica, predvsem klik nanjo deluje plastično in ceneno.

Pogosto opažamo, da podjejta varčujejo pri zaslonih, in tudi tu je tako. Gre za klasično dimenzijo 15,6 palca ločljivosti 1.920 × 1.080 pik, a je zaslon razmeroma temen, barve pa delujejo nekoliko sprane. Hitrost osveževanja je sicer solidnih 144 Hz, tudi vidni koti so sprejemljivi, vendar gre očitno za cenejšo matriko IPS.

Postavitev vmesnikov sledi smernicam linije Legion, saj je večina razvrščena na zadnji strani. To resda nekoliko oteži dostop do njih, a imamo po drugi strani manj gneče s kabli, sploh na pisalni mizi, kjer pogosto priklopimo več naprav. Zadaj tako najdemo izhod HDMI, omrežni vmesnik, dva vmesnika USB-A (oba po standardu 3.2 Gen1) ter namenski vmesnik za napajanje. Na desni so še en USB-A z enakim standardom kot prejšnja dva, izhod za zvočno kartico ter vmesnik USB-C (3.2 Gen 2). Pod črto gre torej za zelo dober nabor vmesnikov brez omembe vrednih vrzeli. Brezžični omrežni vmesnik podpira omrežja Wi-Fi6, ne pa tudi WiFi6e, a se nam to ne zdi resen minus.

Novi Lenovo LOQ je zanimiv prenosnik, ki je glede na ceno dovolj zmogljiv. Za igre pa menimo, da bi bilo vseeno bolje odšteti kak evrski stotak več – za zmogljivejšo grafično kartico.

Strojna oprema je pri prenosnikih, ki merijo na igre, seveda velikega pomena. Procesor je tu dobro izbran – Intelov Core i5-12450HX sicer ni hitrostni rekorder, a je zelo soliden, kar se tiče razmerja med ceno in zmogljivostjo. Ima štiri zmogljiva in štiri varčna jedra; zmogljiva podpirajo večnitno tehnologijo, skupaj je tako 12 procesorskih niti delovanja. Pomnilnika je 16 GB in glede na ceno je to prava količina.

Večji vprašaj je pri grafični kartici, Intelovi Arc A530M. Gre za samostojno, diskretno grafično kartico. Intel se je namreč pred nekaj leti resneje lotil tudi tega področja. Na papirju gre za cenejšo kartico, ki je nekako primerljiva z Nvidijinimi vstopnimi karticami RTX 3050/4050. Ta »nekako« je pomemben, saj rezultati različnih grafičnih preizkusov bistveno bolj nihajo kot pri karticah drugih proizvajalcev (Nvidia ali AMD). Pri manj zahtevnih preizkusih (denimo starejši 3DMark Night Raid) se kartica obnese primerljivo z Nvidijino RTX 3050, pri nekoliko zahtevnejših (3DMark Time Spy) pa zaostaja. Preizkus 3DMark Steel Nomad, namenjen zmogljivim in srednje zmogljivim grafičnim karticam, se sploh ni hotel izvesti, saj ima Arc A530M premalo grafičnega pomnilnika. Gre torej za kartico, ki je v resnici primerljiva z vgrajenimi grafičnimi rešitvami zmogljivejših procesorjev. Sicer bo ponudila nekaj več zmogljivosti pri programih (denimo urejevalnikih videa in renderiranju 3D-grafike), pri igrah pa je težko oceniti, kako se bo v praksi obnesla. Nedvomno se bomo morali sprijazniti z igranjem pri nižjih stopnjah podrobnosti in učinkov kot pri kateri izmed kartic Nvidia.

Novi Lenovo LOQ je zanimiv prenosnik, ki je glede na ceno dovolj zmogljiv. Za igre pa menimo, da bi bilo vseeno bolje odšteti kak evrski stotak več – za zmogljivejšo grafično kartico. Nezahtevnemu igralcu bi raje priporočili navaden prenosnik z zmogljivejšim procesorjem (torej nekaj z Intelovim i7), pa bo grafična zmogljivost pod črto zelo podobna.

Lenovo LOQ 15 15IAX9I

Poslovni indeks PCMark 10 (Productivity): 7.012

Večpredstavnostni indeks PCMark 10 (Content Creation): 8.913

Trajanje delovanja: 2 uri, 29 minut

Zgradba in oprema: 8

Velikost in teža: 6

Mere: 35,9 × 25,9 × 2,3 cm; 2,4 kg

Značilnosti: Intel Core i5-12450HX, 16 GB RAM, 512 GB SSD, WLAN 802.11 ax, bluetooth

Zaslon: 15,6-palčni, 1.920 × 1.080 pik, 144 Hz, IPS

Operacijski sistem: Windows 11 Home

Cena: 900 EUR

Prodaja: Bolje založene trgovine.

Za: Solidna zmogljivost, cena, nabor vmesnikov.

Proti: Grafična podhranjenost za zahtevnejše igre, zaslon, vzdržljivost akumulatorja.

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji