Objavljeno: 24.9.2024 | Avtor: Matej Šmid | Monitor Oktober 2024

Googlova ura, tretjič

Google s Pixel Watch 3 nadaljuje pot v svet pametnih ur, kjer želi konkurirati uveljavljenim igralcem, kot so Apple, Huawei in Samsung. Tretja generacija prinaša nekaj izboljšav v primerjavi s predhodnicami.

Tržišče (pametnih) ur na Slovenskem je razdeljeno na nekaj precej ločenih delov – na ure Apple, športne ure Garmin (in do neke mere še vedno Polar in Suunto), ure Samsung in ure Huawei. In nato obstajajo še nekateri manjši igralci, kot so Xiaomi in druga kitajska podjetja, ki jih navdušenci kupujejo prek spleta. Zdaj, po novem, so na voljo še ure Google Pixel. Preizkusili smo večji, 45-milimetrski model Google Pixel 3. Čeprav obstajajo tudi modeli z vgrajeno povezljivostjo z mobilnimi omrežji (LTE), ti v Sloveniji za zdaj ne bodo »odklenjeni«. Ura torej s svetom komunicira prek bluetootha oziroma telefona.

Majhno je šibko

Pixel Watch 3 ohranja Googlov minimalistični dizajn – okrogel zaslon AMOLED z diagonalama 41 ali 45 mm je svetel in barvno živahen, kar omogoča udobno uporabo tudi na prostem, Gorilla Glass DX+ pa je do neke mere odporen na praske. Kot je za današnje pametne ure k sreči vendarle že običajno, omogoča stalno vklopljen zaslon in tako smo jo uporabljali tudi mi. Zaslon je seveda občutljiv na dotik, med različnimi prikazanimi podatki pa se lahko gibljemo tudi prek vrteče kronice. Animacije so večinoma mehke in zvezne, vendar občasno vendarle »cukajo«, kot da bi bila strojna oprema malce prešibka. Na voljo je veliko »obrazov« oziroma osnovnih zaslonov, menjujemo lahko tudi gumijaste paščke, njihovo zapenjanje pa je žal nekoliko nerodno.

Prednost ure »Google« je v povezanosti z ekosistemom Google. Aplikacij, ki so prirejene za uro, je res veliko.

Ura je opazno manjša od nekaterih konkurenčnih, kar se žal kaže tudi pri dolgoživosti baterije (večji volumen pomeni več prostora za baterijo). Med uporabo smo jo morali polniti vsak dan; če smo si omislili predolgo športno udejstvovanje na prostem, kjer je beleženje uporabljalo tudi GPS, pa še pogosteje. Že noč (spanje) je bateriji vsak dan odščipnila 15–20 odstotkov energije. To je vsekakor moteče, še posebej, če pomislimo, da ure Huawei v praksi zmorejo brez polnjenja delovati kar 6–7 dni. Po drugi strani smo v neuradni anketi med naključnimi osebami našli kar nekaj takih, ki jim je bila prav ta majhnost všeč. Še manjše, 41-milimetrske ure pa res ne bi priporočili, ker res … baterija! Uro sicer polnimo brezžično prek priloženega magnetnega gumba, ki mora biti pravilno poravnan, sicer ne deluje. Nerodno, Huawei ima to bolje rešeno.

Google Keep je ena izmed aplikacij, ki se nam zdi na uri smiselna in uporabna.

Google se razume z Googlom

Ker gre za uro z Googlovim operacijskim sistemom Wear OS, je povezanost s telefoni Android zelo dobra. Obvestila s telefona lepo in redno prihajajo na uro, na tista, ki izvirajo iz aplikacij za komuniciranje (SMS, razni »messengerji«, elektronska pošta …), lahko prek drobčkene tipkovnice tudi odgovarjamo. Nameščena je tudi aplikacija Google Wallet, kar pomeni, da lahko ura odlično nadomesti plačilno kartico. Seveda tudi brez povezave s telefonom in/ali spletom. Praktično in uporabno, ko smo, denimo, na plaži in bi si po plavanju radi privoščili sladoled.

Za Pixel Watch 3 je na voljo kar nekaj »urnih izvedenk« priljubljenih aplikacij iz telefonov. Tako lahko športne aktivnosti beležimo neposredno z urno izvedenko Strave ali Komoota. Ravno tako je na uri nameščena urna različica Googlovih Zemljevidov, ki omogoča navigacijo tudi brez povezave s telefonom, saj zmore lokalno shranjevati zemljevide. Koristna je tudi aplikacija Keep, s katero upravljamo beležke (na računalniku, telefonu in zdaj tudi na uri). Povezanost Androida in Wear OS se kaže tudi v nadzoru predvajane glasbe na telefonu in celo v oddaljenem upravljanju telefonskega fotoaparata, pri čemer na uri v živo vidimo sliko iz telefonske aplikacije. Res uporabno. Kot je uporabno, da lahko z uro sprejmemo (ali sprožimo) telefonski klic, če telefon ravno ni v roki. Ali da uri ukazujemo ob pomoči običajnega: »Hej, Google!«

Če se je naša banka odločila za sodelovanje v programu Google Wallet, lahko z uro tudi brezstično plačujemo.

Telefon in ura samodejno sinhronizirata tudi budilke/alarme (če za to uporabljamo Googlovo aplikacijo Clock), medsebojno se poučita o urah, ko uporabnika ne smeta motiti (Do not disturb). Ko ura zazna, da uporabnik spi, samodejno ugasne zaslon, da ponoči ne sveti v obraz. In nenazadnje – bližina ure po želji, prek posebnega čipa UWB (Ultra-Wideband), o katerem smo v Monitorju že pisali (UWB – Novi čut v pametnih telefonih, 2/2020), samodejno odklene telefon.

Zdravje in šport

Googlova pametna ura je seveda tudi »zdravstvena« in športna. Srčni utrip meri natančno in nepretrgoma, tako pri vsakodnevni uporabi kot med vadbo, vgrajeno tipalo SpO2 omogoča spremljanje ravni kisika v krvi. Premore tudi beleženje EKG za spremljanje nepravilnosti v delovanju srca, vendar … ne pri nas. Očitno so pri Googlu še prekratki za kak evropski medicinski certifikat v tej smeri. Kombinacija vseh tipal omogoča tudi beleženje kakovosti spanja, karkoli si že pod tem predstavljamo. Mi smo ugotovili, da je že sam čas spanja nekaj, kar različne ure beležijo različno. Zgodi se, da Googlova ura zabeleži šest ur spanja, Huaweijeva pa osem. Kdo bi vedel, katera ima bolj prav.

Koledar, kar na zapestju.

Tudi športno beleženje včasih podleže »interpretaciji«. Ko smo z uro Pixel za beleženje kolesarjenja uporabili urno različico Komoot, je pravilno zabeležila prekolesarjeno pot in pripadajoči srčni utrip, vendar je zaznala, da smo vozili popolnoma po ravnem (0 višinskih metrov …). Zanimivo, da pri beleženju z Googlovo aplikacijo Fitbit (Google je pred časom kupil podjetje Fitbit, ki je takrat izdelovalo tudi lastne ure) teh težav nismo imeli, kar kaže, da je napaka dejansko v aplikaciji Komoot in ne v sami uri.

Fitbit je tudi sicer privzeta in ključna aplikacija za delo z uro. Predvsem v športnem delu je kar malce preveč naphana z vsem mogočim, toda to je morda tudi stvar okusa. Google ponuja tudi napredno naročnino na Fitbit Premium, s katero nas poskuša športno »izobraziti« in motivirati, tudi prek športnih/vadbenih videoposnetkov. Kako teči, koliko teči, kako jesti, koliko jesti, kakšni cilji so primerni, kako uspešno se jim približujemo in koliko najrazličnejših »značk« ali »medalj« smo s treningi že pridobili. Poznamo ljudi, ki takšne videoposnetke bolj ali manj uspešno iščejo na Youtubu, zato bi jim morda Fitbit naročnina prišla prav.

Telefonska aplikacija je naphana z vsem. Tako da je v resnici nepregledna.

V tretje gre …

Hja, morda. Pixel Watch 3 nikakor ni slaba ura, vendar je konkurenca na tem področju huda, dolgoletna in uspešna. Seveda je tu najprej Apple Watch, ki je bolj kot ne privzeta rešitev, če je vaša izbira telefon iPhone. Nato pa so tu že, vsaj v Evropi, ure Huawei, ki so v vseh teh letih postale res dodelani izdelki. Še vedno ne moremo verjeti, kako so svetovni, velikani kot so Google, Samsung in Apple, zadovoljni z izdelkom, ki ga je treba polniti vsak dan, če je očitno, da se da narediti takega, ki zmore kar sedemkrat (!) toliko.

Google Pixel Watch 3

pametna ura z Google Wear OS

Kdo: Google

Kje: www.telekom.si in www.bigbang.si.

Cena: 45 mm model 450 EUR, 41 mm model 400 EUR.

Za: Izredno dobra povezanost z ekosistemom Google (Android). Veliko aplikacij, ki jih prenesemo neposredno iz Google Playa.

Proti: Uro je treba polniti vsak dan. Visoka cena za to, kar ponuja.

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji