Objavljeno: 31.12.2024 | Avtor: Simon Peter Vavpotič | Monitor Januar 2025

Kot v starih časih

Raspberry Pi 500 je kot nalašč za otroško sobo ali domačo pisarno. Kot sta to nekoč bila ZX Spectrum in Commodore 64, »tipkovnici z vgrajenim računalnikom«.

Ko je lani oktobra izšel Raspberry Pi 5, mnogi niso verjeli, da bi ga lahko uporabljali tudi kot spodoben namizni računalnik, a v začetniški komplet priloženi tipkovnica in miška sta dali misiti. In vendar je proizvajalec pravkar presenetil z naslednikom priljubljene »tipkovnice z vgrajenim računalnikom«, Raspberry Pi 400. Raspberry Pi 500, ki je enakih dimenzij kot njegov predhodnik, le manj barvit, ima priloženo kartico SD z zadnjo različico »linuxoidnega« operacijskega sistema Raspberry Pi OS Bookworm, s katero ga lahko začnemo uporabljati takoj, ko priključimo monitor, miško in napajalnik. Skorajda kot Sinclair ZX Spectrum, kot smo ga nekoč poznali.

Raspberry Pi 500, tipkovnica z zmogljivim računalnikom.

Razpored tipk na tipkovnici je skoraj enak, le da bomo zaman iskali tipko Num Lock, namesto katere smo na skrajnem desnem zgornjem robu dobili tipko za vklop in izklop. Tipki PrtScn (za posnetek zaslona) in Delete sta zamaknjeni za eno tipko proti levi.

V desnem zgornjem kotu tipkovnice so tri svetleče diode, od katerih je prva namenjena uporabniškim aplikacijam, srednja prikazuje raven tipkovnice, zadnja pa sveti rdeče, ko je računalnik ugasnjen in zeleno, ko je vklopljen. Pri tem utripanje zelene diode ponazarja intenzivnost dostopanja do podatkov na podatkovnih pogonih, enako kot pri Raspberry Pi 5.

Sta vklop in izklop računalnika s tipko varna?

Raspberry Pi 500 je krmilnik DA9091 za upravljanje porabe moči prevzel od Raspberry Pi 5, za to tu ne moremo pričakovati bistvenih izboljšav. Mnogi, med katerimi sem tudi sam, si želijo možnosti izbire stanja računalnika po nenačrtovanem izpadu električnega napajanja.

Če Raspberry Pi 500 izklopimo s tipko na tipkovnici, se bo po vsakem odklopu napajalnika iz omrežja ponovno zagnal ne glede na to, ali si to želimo ali ne. To lahko brez dodatnih vezij preprečimo le tako, da izvlečemo napajalni kabel ali napajalnik iz omrežne vtičnice, ko računalnika ne potrebujemo.

Brezskrbno v svet računalništva

Z Raspberry Pi 500 lahko do interneta in domačega omrežja dostopamo prek ožičene ali brezžične povezave s sodobnim spletnim brskalnikom, med katerimi sta najbolj priljubljena v Raspberry Pi OS prednameščena Google Chromium (odprtokodna različica Google Chrome za Linux) in Firefox, s katerima lahko brez težav predvajamo videe z Youtuba, spremljamo spletne televizijske in radijske postaje, poslušamo glasbo in igramo igre z oblačnih strežnikov. To lahko počnemo tudi z namenskimi aplikacijami, kot je odprtokodni VLC.

Osnovne nastavitve računalnika ob prvem zagonu.

Programiramo lahko v vseh zaresnih in manj zaresnih programskih jezikih (Python, C/C++, C#, Java ...) in v razvojnih okoljih, od katerih imajo otroci najraje Scratch 3, številni nekoliko starejši ljubitelji doma izdelane elektronike pa prisegajo na Arduino.

Raspberry Pi 500 lahko uporabljamo tudi za domačo pisarno, denimo z Libre Office ali Open Office.

Raspberry Pi 500 bi bil vseeno le še en mini namizni računalnik, če ne bi imel tudi 40-polne razširitvene vtičnice, s katero lahko povežemo številne dodatke, predvsem pa doma narejeno elektroniko. Vtičnica je prekrita z gumijastim zaščitnim pokrovčkom, da se računalnik ne bi poškodoval pri stiku s kovinskim predmetom. Tega so številni uporabniki predhodnika Raspberry Pi 400 pogrešali. 40-polna razširitvena vtičnica je nadvse uporabna pri programiranju projektov v razvojnem okolju Arduino, saj so prek nje neposredno dostopna zaporedna vrata, zato ne potrebujemo vmesnika USB, lahko pa ga vseeno uporabljamo.

Raspberry Pi 500 s priloženo hitro 32-gigabajtno kartico SD s prednaloženim operacijskim sistemom stane 90 evrov, lahko pa ga namesto tega kupimo v kompletu Raspberry Pi 500 Desktop Kit za 120 dolarjev, ki vključuje tudi 5-voltni 5-amperski napajalnik, miško, kabel HDMI na HDMI in vodnik za začetnike.

Igranje z uporabniško svetlečo diodo

Raspberry Pi 500 novopečenim računalniškim znalcem omogoča preizkus znanja krmiljenja strojne opreme, ne da bi jo morali dejansko priključiti. Vgrajeno svetlečo diodo za uporabniške aplikacije lahko v Raspberry Pi OS vključimo ali izključimo kar iz ukazne konzole, pri čemer je ukaz za vklop »pinctrl USER_LED op dh«, za ugašanje pa »pinctrl USER_LED op dl«. Podobno lahko diodo krmilimo tudi s programi v višjih programskih jezikih ter tudi z vizualnim programiranjem v Scratch 3.

Raspberry Pi Monitor

Z lastnim monitorjem s priključkom HDMI je Raspberry Pi prvič predstavil celovit poceni namizni računalnik, ki ga lahko uporabljamo brez sestavnih delov drugih proizvajalcev. Kakovostni barvni monitor v ličnem belo-rdečem ohišju z ločljivostjo FullHD (1.920 × 1.080 pik) ni slaba izbira za otroško sobo, saj je stilno dobro usklajen z minimalistično podobo Raspberry Pi 500.

Ko priključimo napajalni kabel in kabel HDMI, z zadnje strani razširimo bel opornik in monitor postavimo na mizo, na sredini prednjega dela ohišja opazimo prehod, skozi katerega lahko potegnemo kabel HDMI in napajalni kabel ter ju s tem v veliki meri skrijemo. Tako je miškin kabel edini, ki ga opazimo, ko pogledamo proti računalniku na delovni mizi.

Monitor ni velik, je pa praktičen in dobro skrije kable.

Monitor ima vgrajene tudi zvočnike in analogni zvočni izhod, prek katerega lahko uporabljamo žične slušalke, ali pa namesto tega priključimo zmogljivejši ojačevalnik z zvočniki za visokokakovostno predvajanje glasbe.

Slika 4: Na zadnji strani monitorja so gumbi za vklop ter nastavitev svetlosti in glasnosti.

Za delovanje porabi sorazmerno malo energije, zato ga lahko napajamo iz priključka USB Raspberry Pi 500, a smo pri tem omejeni na največ 60 odstotkov svetlosti slike in prav tolikšen odstotek največje glasnosti zvočnikov. Za polno jakost potrebujemo še en originalni 5-voltni 5-amperski Raspberry Pi napajalnik ali drug enako ali bolj zmogljiv napajalnik s protokolom PD (power delivery). Monitor deluje s polno zmogljivostjo le, če mu napajalnik prek protokola PD sporoči, da je sposoben zagotoviti vsaj 5 amperov toka. Raspberry Pi Monitor stane okoli 100 dolarjev.

Raspberry Pi Compute Module 5 Development Kit

27. novembra je izšel novi Raspberry Pi Compute Module 5 (računski modul) z neštetimi možnostmi za razvijalce strojne opreme, izdelan na osnovi Raspberry Pi 5. Doslej smo poznali le Raspberry Pi Compute Module 4, ki temelji na starejšem in več kot dvakrat počasnejšem sistemu v enem čipu, BCM2711, medtem ko je njegov naslednik zasnovan na BCM2712, ki poganja tudi Raspberry Pi 5. Tako imenovani računski modul je računalnik s pomnilnikom in z napetostnim regulatorjem, vendar brez izhodnih priključkov za priklop zunanjih naprav. Na spodnji strani ima le dva priključka s 100 povezavami, s katerima ga pritrdimo na nosilno ploščo. Posebnost računskega modula je še priključek za zmogljivejšo zunanjo anteno za Wi-Fi in bluetooth, ki ga Raspberry Pi 5 nima.

Čeprav bodo skoraj gotovo že kmalu na voljo tudi zmogljivejše nosilne plošče različnih proizvajalcev, plošča Raspberry Pi odlično prikaže različne možnosti, med katerimi je tudi priključek M.2 za vgradnjo pogona NVMe SSD.

Zanimiv je nosilec baterije za uro realnega časa, saj ob njem piše oznaka CR2032, kar je najpogostejša litijeva baterija, ki jo uporabljamo tudi v daljinskih upravljalnikih in naj bi zdržala približno pet let.

Raspberry Pi Compute Module 5.

Razvojna plošča postreže s številnimi možnosti, ki jih pri Raspberry Pi 5 nismo poznali, denimo z možnostjo onemogočenja pisanja v EEPROM z nalagalnikom operacijskega sistema, s čimer računalnik veliko bolje zaščitimo pred hekerji, ter izbiro zagonskega pogona z mostičkom in izbiro načina delovanja vtičnice USB-C (kot gostitelj ali naprava USB), kar lahko pri Raspberry Pi 5 izberemo le programsko.

Kmalu pričakujemo tudi razvojne plošče z več ležišči za računske module Raspberry Pi Compute Module 5, s katerimi bo mogoče enostavno in preprosto graditi večračunalnike z več kot dvakrat večjo zmogljivostjo, kot jo ima starejši Raspberry Pi Compute Module 4.

Priklop in prvi zagon

Ko povežemo priložene kable in morebiti še ethernetni kabel za žično povezavo z domačim omrežjem ter priklopimo monitor in napajalnik, se računalnik iz kartice SD samodejno zažene. Pred začetkom dela moramo izvesti le še nastavitve, kot sta izbira jezikov tipkovnice in prikaza sistemskih oken ter skrbniškega gesla in nastavitev brezžične omrežne povezave. Po ponovnem zagonu je računalnik pripravljen za delo. Za nadaljevanje je skoraj gotovo najpomembnejša internetna povezava, saj se z njo na široko odprejo vrata v svet zastonjske programske opreme.

Nalaganje zastonjske programske opreme je enostavno in dobro dokumentirano. To lahko počnemo iz ukazne vrstice, lahko pa nove aplikacije nameščamo tudi prek grafičnega orodja za nameščanje.

Nadgradnje in navijanje

Čeprav je Raspberry Pi 500 vgrajen v tipkovnico, ima z zadnje strani tri priključke USB (dva USB 3.0 in enega USB 2.0), gigabitni ethernetni priključek, dva priključka mikro HDMI, režo za kartico SD z vzmetnim zatičem, 40-polno razširitveno vtičnico z varnostnim gumijastim pokrovčkom ter vtičnico USB-C, ki je prvenstveno namenjena napajanju in komunikaciji. Pogrešamo predvsem priključek PCIe x1 oziroma ležišče za hitre pogone NVMe SSD.

Raspberry Pi Monitor lahko uporabljamo tudi kot drugi zaslon, na katerega raztegnemo namizje.

Kljub temu je možnosti za nadgradnje še vedno veliko, a težava je, da ne moremo uporabiti razširitvenih kartic v obliki klobukov in podkartic za Raspberry Pi 5. Dodatne kartice lahko povežemo le prek žičnih podaljškov 40-polne razširitvene vtičnice.

Priključki Raspberry Pi 500.

Navijanja prek 2,4 GHz ne bi priporočali, še posebej ne pri napajanju monitorja prek Raspberry Pi 500, saj hitro presežemo vrhnjo zmogljivost napajalnika. Za take podvige je primernejši ekstremni Raspberry Pi 5, ki ga lahkoto poganjamo s 3 GHz.

Odličen drugi računalnik

Še tako zmogljiv klasični pece je premalo za vse družinske člane, po drugi strani za dostop do spletnih vsebin ne potrebujemo ravno igričarskega z neprekosljivo grafično kartico in nekaj 10 GB RAM kot tudi ne za gledanje IPTV in poslušanje spletnega radia, plačevanje računov in seveda za domačo pisarno. Vse to lahko počnemo tudi z Raspberry Pi 500 z monitorjem, ki učinkovito izrabi prostor na pisalni mizi. Ker mu lahko za pisanje daljših besedil priključimo tudi običajno tipkovnico, je to lahko čisto običajen – pece.

Raspberry Pi 500

tipkovnica z vgrajenim računalnikom

Kje: www.raspberrypi.com/products/raspberry-pi-500

Koliko: 100 EUR, monitor še 100 EUR

Za: Cenovno izredno ugoden računalnik, ki deluje takoj po vklopu.

Proti: Nameščena različica Linux, kar bo koga morda tudi motilo.

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji