Lenovo Yoga Book 9i
Vsako leto tudi pri prenosnikih naletimo na kako nenavadno zamisel. Tokratna Yoga Book 9i je bila predstavljena že lani, a gre za zanimiv prenosnik, ki ima vgrajena dva zaslona. Ko ga odpremo, se namesto tipkovnice in sledilne ploščice čez ves spodnji del razkrije še en zaslon, ki je po lastnostnih povsem enak glavnemu. Ime prenosnika, Book, je zelo povedno – če prenosnik zasučemo za 90 stopinj, deluje kot knjiga.
Seveda sta oba zaslona občutljiva na dotik, priložena sta tako pisalo kot brezžična tipkovnica. Ta ima vgrajene magnete, prek katerih se pritrdi na spodnji zaslon, v taki sestavi pa je bliže klasičnim prenosnikom. Tipkovnica se razteza čez celotno širino prenosnika, po višini pa pokrije približno polovico zaslona. Postavimo jo lahko na zgornjo polovico zaslona, v tem primeru se spodnji del samodejno spremeni v veliko sledilno ploščico z dvema virtualnima tipkama. Lahko pa jo prestavimo ob spodnji rob in tako dobimo še nekaj zaslona nad njo, kamor lahko postavimo aplikacije ali plavajoče menije (denimo Photoshopove ali kaj podobnega).
Prenosnik lahko uporabljamo v različnih postavitvah. Lahko je klasičen prenosnik, lahko je tablica, še najbolj smiselna pa je uporaba obeh zaslonov z ločeno tipkovnico. Priloženo je tudi stojalo, ki lahko zaslona drži v vodoravni ali pokončni postavitvi (eden nad drugim ali eden ob drugem). Ko stojalo ni v uporabi, je lahko pokrivalo za tipkovnico.
Yoga Book je zanimiva naprava, ki pa je enostavno predraga.
Ta zadnja postavitev se nam je zdela še najbolj zanimiva in praktična. Sicer nismo ravno navajeni, da bi imeli dva zaslona enega nad drugim, a smo se na to hitreje navadili kot na možnost dveh pokončnih. Naj poudarimo, da ne gre za prepogljiv zaslon, torej sta med zaslonoma tečaj in nekaj roba. Taka postavitev je seveda stabilna le na trdni podlagi. Pogrešali smo sledilno ploščico – tipkovnica ni ravno velika in nima dovolj prostora, tako bo treba k postavitvi dodati tudi še miško. V praksi je površina teh dveh zaslonov malo večja od površine klasičnega 16-palčnega prenosnika.
Kot prenosnik ima naprava kar nekaj omejitev. Ena je ta, da se tipkovnica drži le ob pomoči magnetov in moramo biti pazljivi pri premikanju prenosnika. Če ga zapremo, moramo tipkovnico seveda umakniti. Sledilna ploščica, ki nastane, ko dodamo tipkovnico na zgornjo polovico spodnjega zaslona, ni ravno najboljša, saj gre za steklo, po katerem prst slabše drsi, kot smo vajeni s sledilnih ploščic večine prenosnikov.
Aluminijasto ohišje je sicer zelo kakovostno in prijetno zaobljeno, tečaj zaslonov je soliden in ne prenaša vibracij, hkrati pa prenosnika ne moremo odpreti z eno roko. Nabor vmesnikov je zelo omejen – na voljo so le vmesniki USB-C, trije so na samem ohišju (kateregakoli lahko uporabimo za napajanje prenosnika), še eden je na voljo na tipkovnici. Vsi podpirajo standard Thunderbolt 4, a če uporabljamo prenosnik kot pokončni zaslon, bo vsaj eden izmed teh vmesnikov nedosegljiv. Pohvaliti velja zaslona, saj sta oba tipa OLED, diagonale 13,3 palca. Svetlost je dobra, ločljivost visokih 2.880 × 1.800 pik, tako barve kot kontrast so odlični, kar je seveda pri OLED pričakovati. Zelo svetleča je prevleka (kar je pri zaslonih na dotik praktično samoumevno) in v njej vidimo veliko odbojev svetlobe.
Tipkovnica ni nič posebnega, ob nizkih, razmeroma mehkih tipkah je tipkarska izkušnja le povprečna. Pozitivno nas je presenetil relativno dober zvok, seveda glede na tanko ohišje. Spletna kamera je dobra, podpira tudi Windows Hello za samodejno prijavo z obrazom.
Strojno gre za povsem soliden prenosnik, vgrajen je Intelov procesor i7-1355U s 16 GB pomnilnika. Podatke pišemo na 1 TB SSD, za grafiko skrbi vgrajena Intelova rešitev. Zaradi varčne naravnanosti in omejene hladilne rešitve ne moremo računati na resno strojno zmogljivost, je pa sestava več kot dovolj odzivna in hitra za vsakdanje delo. Presenetila nas je vzdržljivost baterije, saj je prenosnik zdržal več kot pet ur, ko je bila tipkovnica dodana na spodnjem zaslonu.
Yoga Book je zanimiva naprava, ki pa je enostavno predraga. Zunanji zasloni za prenosnike obstajajo že dolgo, cene se gibljejo okoli 200 evrov (seveda odvisno od velikosti in ostalih lastnosti), povezujemo jih preko HDMI ali USB-C, za napajanje pa uporabljamo USB. Seveda je Yoga Book že zaključena rešitev, a želimo poudariti, da obstajajo občutno cenejše alternative, ki se lahko uporabljajo v navezi s praktično katerimkoli prenosnikom.
Lenovo Yoga Book 9i
Poslovni indeks PCMark 10 (Productivity): 6.811
Večpredstavnostni indeks PCMark 10 (Content Creation): 6.256
Trajanje delovanja: 5 ur, 20 minut
Zgradba in oprema: 9
Velikost in teža: 9
Mere: 29,9 × 20,4 × 1,6 cm; 1,6 kg
Značilnosti: Intel Core i7-1355U, 16 GB RAM, 1 TB SSD, WLAN 802.11 ax, bluetooth
Zaslon: 13,3-palčni, 2.880 × 1.800 pik, OLED, občutljiv na dotik
Operacijski sistem: Windows 11 Home
Cena: 2.461 EUR
Prodaja: Bolje založene trgovine.
Za: Dvojni zaslon OLED, zanimiv koncept, zmogljivost akumulatorja.
Proti: Cena, zelo specifična uporaba.