Objavljeno: 22.12.2015 | Avtor: Tilen Knaus | Monitor Januar 2016

Naročnine in oblak

Najboljši nakup zadnje čase mi je uspel s prenosnim Bluetooth zvočnikom Bose, ki me spremlja na službenih poteh, dopustu, pa tudi okrog hiše in po hiši. Žur z glasbo in z mulci v kopalnici je zdaj redno na programu. Ko smo že pri glasbi, včasih sem kupoval CDje in MP3je, imel doma postavljen glasbeni strežnik, ki sem ga lahko poslušal kjerkoli, tudi po telefonu, a se obupal. Spotify in naročniško/pretočni model je zmagal in ga redno uporabljam, doma, v službi in v avtu.

Drug kos železnine, ki me navdušuje, je polnilec USB Anker, s katerim sem se znebil množice polnilcev USB na mizi. Ta zmore kar sam polniti štiri zahtevne naprave hkrati. Za dobro mero občasno prenašam naokrog še njihovo 16.000 mAh baterijo, ki me je že večkrat rešila zadrege na službeni poti. Tudi ta lahko hkrati polni kar dve napravi!

Okrog doma se igračkam z Raspberry Pi 2. Hiša je malo bolj pametna, tu in tam rabi še kot internetni radio. Poganja malo z Linux, malo pa z Windows 10. Ko se mi zljubi poprijeti za kodo, daje tisti prefinjen 8-bitni občutek in pogled in dotik surovega hardwara uteži uporabo oblačnih in neotipljivih strežnikov.

Za to, da mularija omrežno pobija zombije in gradi svoje stvaritve v Minecraft, sem v Azure odprl virtualni strežnik. 1/4 CPU in manj kot giga RAM. Pa uspešno vrti kar štiri zmerno rabljene svetove. Za manj kot 10 evrov na mesec. Čemu že bi se mučil in tratil elektriko v domači kleti?

Še dve naročnini plačujem! LastPass, da mi varno hrani vsa gesla, do katerih dostopa od koderkoli in s katerekoli naprave. Druge pa sploh ne opazim, dokler ne gre kaj narobe. Govorim o varnostnih kopijah vsega digitalnega, kar premorem, CrashPlan hrani več kot 2 TB družinskih spominov in zakladov.

Vsekakor bom omenil še Windows 10. Ta poganja domači in službeni računalnik in s hitrimi nadgradnjami prinaša svežo energijo in svež pogled. Družina nadgradnje še opazila ni, jaz pa sem miren, da so varni in vedno nadgrajeni. Preizkusna različica teče tudi na glavnem mobilnem telefonu in še daje upanje, da se mi ne bo treba predati in kupiti Android ali iPhone. Pred kratkim sem poskusil vrhunski androidni telefon, pa sem kmalu ugotovil, da razen nepregledne množice aplikacij, ki jih večinoma tako ali tako ne potrebujem, zares nič ne deluje bolje kot na zvesti Nokii. Novi Samsung se je celo sesuval.

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Google poskrbel, da se telefonov ne bo več splačalo krasti

    Google bo okrepil zaščito pametnih telefonov Factory Reset Protection (FRP), tako da bo ukradene telefone v praksi nemogoče ponovno uporabiti. Že obstoječi Android 15 prinaša nekaj varovalk, novi FRP pa bomo dobili v Androidu 16.

    Objavljeno: 15.5.2025 05:00
  • Štiri leta stari androidni telefoni imajo ranljivost, ki je ne bodo popravljali

    Google je posvaril uporabnike pametnih telefonov Android, naj nujno posodobijo svoje naprave, saj so pravkar zakrpali resno ranljivost, ki se je že izkoriščala. Prizadete so naprave z Androidom 13 (iz leta 2022) in Androidom 14 (2023). Telefoni z Androidom 12 (2021) pa se ne posodabljajo več, zato je priporočljiva zamenjava. Uporabnikov toliko starih telefonov je več sto milijonov!

    Objavljeno: 8.5.2025 07:00
  • Kitajci obrnili hrbet iPhonom

    Kitajski trg pametnih telefonov, ki tudi za zahodne znamke predstavlja izjemno pomemben delež, je letos doživel pravi pretres. Prodaja Applovih iPhonov je na primer padla za 50 odstotkov, podobno se godi tudi drugim tujim znamkam, ki nikoli niso imele zares opaznih deležev. Kitajski potrošniki so namreč začeli čedalje bolj kupovati domače izdelke.

    Objavljeno: 16.5.2025 05:00
  • Android z novo podobo

    V hitro izbrisani objavi na svojem blogu je Google nenamerno razkril naslednjo večjo prenovo uporabniškega vmesnika Android - Material 3 Expressive

    Objavljeno: 6.5.2025 08:00 | Teme: google, android
  • Pošta Slovenije bo dostavljala z robotom

    Pošta Slovenije je stopila na pot logistične prihodnosti in začela testiranje avtonomnega dostavnega robota, ki bo v prihodnosti pošiljke dostavljal tudi popoldan. 

    Objavljeno: 6.5.2025 11:00 | Teme: robotika, Slovenija
  • Način, da vam umetna inteligenca ne bo lagala

    Vsi modeli umetne inteligence halucinirajo, včasih kakšen novejši celo bolj kot starejši, a obstajajo načini za zmanjšanje tega problema. Odpraviti ga za zdaj še ne moremo, lahko pa se mu v veliki meri izognemo, če pravilno sprašujemo. Najnovejša primerjava je pokazala, da je eden preprostejših načinov zahtevati daljše odgovore.

    Objavljeno: 14.5.2025 07:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji