Objavljeno: 29.10.2024 | Avtor: David Vidmar | Monitor November 2024

Novi stari iphone

Apple vsak konec septembra predstavi novo različico svojih telefonov in tudi letošnje leto ni nikakršna izjema. Applova telefonska šestnajstica vsaj za Evropejce ne prinaša večjih novosti, zato pa ne manjka manjših izboljšav.

Pri telefonih, ki imajo reden letni cikel nadgradenj, le redko naletimo na velike preskoke in spremembe v primerjavi s predhodnikom in tako je tudi z letošnjo nadgradnjo iphonov. Apple je ponovno ohranil osnovno oblikovanje – na prvi pogled se novi iphone, Pro ali navadna različica, ne razlikuje od prejšnje generacije, le veliki poznavalci bodo po postavitvi leč fotoaparata ugotovili, da imate v rokah najnovejšo različico. Ohišje je skorajda enakih dimenzij – šestnajstica je enako debela, v preostalih dimenzijah pa je zrasla za približno dva odstotka. Applovim inženirjem je tokrat uspelo vgraditi nekoliko večji zaslon zaradi tanjšega črnega roba. Zaslon nove generacije naj bil energijsko učinkovitejši in deluje tudi pri nižji svetilnosti. Ohišje je še vedno iz titanove zlitine, barva kolekcija pa je sestavljena iz črne, bele in naravnega titana, nov je puščavski odtenek. Nabor barv je torej še nekoliko bolj dolgočasen kot lanski. Telefon je nekoliko težji od predhodnika, še vedno pa v roki leži prijetno in udobno. Uporabniki smo že dodobra navajeni tudi na »premijski« videz telefonov, ki pa traja le, dokler ga ne stlačimo v, velikokrat cenen, ovitek.

Edina prava strojna novost je nov gumb za priklic in upravljanje telefonovega fotografskega sklopa, ki ga Američani imenujejo Camera Control. Ker pa Applovi telefoni prvič govorijo tudi slovensko, se bomo morali navaditi tudi na slovenska poimenovanja, ki za zdaj zvenijo nerodno. »Krmilna funkcija kamere« pač z jezika ne gre najbolje. Novost se po nekaj dneh uporabe zdi uporabna in daje občutek, kot da je na voljo že od nekdaj. Ker Apple obljublja, da bo gumb z nadgradnjami programske opreme dobil nove zmožnosti, verjamemo, da se ga bomo vsi hitro privadili. Novost fotografskega sklopa je zajem vida pri 120 sličicah na sekundo polne ločljivosti 4K. V letošnji kolekciji iphone Pro imata oba – Pro in telefon normalne velikosti – možnost optične povečave 5×. Predvsem ustvarjalcem medijskih vsebin je namenjana nova možnost predvajanja zvoka med snemanjem videa. Na področju fotografije so novost novi stili urejanja fotografij Photographics Styles, ki nadomeščajo prejšnje filtre. Novost je, da lahko efekte novih filtrov prilagajamo tudi po zajetju slike, in to brez izgube kakovosti. Novost, ki (še?) ni na voljo na starejših telefonih z nameščenim iOS 18, se zdi zelo uporabna in je navdušila mnoge uporabnice in uporabnike.

V ohišju telefona se skriva nova generacija procesorja, ki tokrat nosi oznako A18 in naj bi bil izjemno zmogljiv pri opravilih umetne inteligence (UI). Apple oglašuje, da je 15 odstotkov hitrejši pri opravilih glavnega procesorja in 20 odstotkov hitrejši od predhodnika, ko govorimo o grafičnih zmogljivostih, a teh razlik mnogi uporabniki ne bodo zaznali. Primerjava z najboljšimi procesorji Snapdragon, ki poganjajo konkurenčne telefone Android, pa pomeni, da so Applovi čipi še vedno hitrejši, ko primerjamo opravila CPU. Po desetih letih je Qualcomm le izdelal čip, ki prekaša A18 pri grafičnih opravilih, mogoče pa tudi pri opravilih UI.

Komunikacijski sklop je bogatejši za zmožnost povezovanja z omrežjem Wi-Fi 7, še vedno Qualcommov modem 5G pa bo poskrbel za močnejši signal in bo hkrati še varčnejši. Če telefona ne kupujete vsako leto in ste preskočili lansko različico, bo za vas novost tudi polnjenje prek vmesnika USB-C. Kabel USB-C je še edina stvar, ki jo boste poleg telefona sploh našli v škatli – Apple je namreč ukinil legendarne in vseprisotne nalepke logotipa. Od ostalih novosti velja omeniti še možnost pošiljanja sporočil iMessage z zamikom, kot to omogočajo nekatera druga omrežja za klepetanje.

Že vrabčki seveda čivkajo, da je poudarek v novi generaciji Applovih naprav na Apple Inteligence, ki pa šele prihaja in jo lahko preizkušamo v beta različici iOS 18.1. Še vedno pa ni znano kdaj, in če sploh, bodo zmogljivosti umetne inteligence na voljo uporabnikom v Evropski uniji.

Je torej vredno razvezati mošnjiček in kupiti iPhone 16? Naše priporočilo je, da ne hitite. Počakati velja vsaj prvo večjo nadgradnjo iOS z oznako 18.1, ki bo uporabnikom prinesla večino napovedanih in obljubljenih zmogljivosti operacijskega sistema.

Apple Iphone 16 Pro

Kdo: apple.com

Kje: telekom.si

Cena: Od 1.070 (model Iphone 16) do 1.700 EUR (model Iphone 16 Pro Max).

Za: Klasičen in všečen videz, hitro in mehko delovanje, izredna umestitev v ekosistem Apple.

Proti: Le malo novosti v primerjavi z lanskim modelom, kar nekaj novosti bo na voljo šele z nadgradnjo operacijskega sistema. V Evropski uniji najverjetneje ne bo zmogljivosti umetne inteligence.

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji