Obvezna oprema za iPad
Applov iPad je nedvomno najbolj priznana in uspešna tablica na trgu. Ljubitelji opevajo kakovost izdelave, lepoto naprave, preprost operacijski sistem in bogato tržnico App Store, ki s ponudbo zadovolji še tako zahtevnega programskega sladokusca. Izmed več kot pol milijona programov, ki so bili spisani s tablico iPad v mislih, smo izbrali naslednje.
Informacije
Tablični računalnik je predvsem vir informacij in z iPadom ni nič drugače. Elegantna oblika, lahkost in poskočnost naredijo Applovo tablico idealno za raziskovanje po spletu, branje novic, knjig, revij, stripov in še česa. Prva skupina aplikacij, ki nam ob jutranji kavici ponudijo še tople informacije, so zbiralniki novic. MacHash (brezplačno) se osredotoča na vire, ki pišejo o napravah in dogodkih, povezanih s podjetjem Apple. Privrženci mojstrov iz Cupertina si ne bi mogli želeti boljše aplikacije. MacHash vsak dan prečeše nešteto spletnih zapisov, ki zadevajo naprave in storitve z logotipom ugriznjenega jabolka, in zbrano ponudi elegantno in privlačno berljivo.
MacHash na enem mestu zbere najbolj priljubljene spletne vire, ki pišejo o Applu, in jih jabolčnim ljubiteljem ponudi nadvse elegantno.
Drugačen, širši pristop uporabi zbiralnik v lasti podjetja LinkedIn, Pulse (brezplačno), ki skrbi za informiranost svojih uporabnikov s podporo številnih virov in preprostim uporabniškim vmesnikom. Pulse podpira prijavo ob pomoči družabnih omrežij, predvsem domače storitve LinkedIn, in omogoča shranjevanje člankov za kasnejše branje. Četudi mu manjka lišpa, ki je proslavil konkurenčno storitev Flipboard, gre za nadvse učinkovit zbiralnik/bralnik novic, s katerim zlahka prečešemo več zapisov kot z drugimi sorodnimi programi na tržnici App Store.
Ob spletnem pohajkovanju bodisi s spletnim brskalnikom bodisi z namensko aplikacijo marsikdaj naletimo na časovno oviro, ko bi radi določeno zadevo do konca prečesali, a se nam mudi drugam. Na pomoč nam priskočijo storitve za kasnejše branje. Tablica iPad jih pozna kar nekaj, sami prisegamo na Pocket. Slednji ima odjemalce na vseh priljubljenih operacijskih sistemih in platformah, intuitiven uporabniški vmesnik in brezšivno povezanost z družabnimi omrežji.
Zdravje je drago. Medicinska pomoč, zdravstveni pripomočki in knjige so dobrine z visoko cenovno postavko. Isto velja za aplikacije, ki se ukvarjajo s to blagodatjo uporabnika. En sam pogled na tržnico App Store nam razodene, da brez cvenka ni merjenja sladkorja, nasvetov za celiakaše in vaj za revmatike niti na iPadu. Na srečo je tu program WebMD for iPad (brezplačno), ki na Applovo tablico prinese brezplačen pregled pri zdravniku. Opevani primerjalnik simptomov zna iz naših težav postaviti dokaj zanesljivo diagnozo, ki se opira na bogato zbirko znanja istoimenskega spletišča.
Novičar Pulse sicer nima bleščečega uporabniškega vmesnika po zgledu proslavljenega Flipboarda, a za resno delo in močnejšo dozo informacij na iPadu ni boljšega.
Mobilni zdravnik WebMD for iPad nam na podlagi simptomov in ob pomoči priročnega modela telesa postavi vrsto verjetnih diagnoz.
Spletna enciklopedija Wikipedia je skozi oči programa Wikipanion (brezplačno, različica Plus - 4,5 EUR) berljivejša in prilagojena dotiku. Za nameček si lahko omislimo različico Plus, ki Wikipedio dodatno osmisli s storitvijo za kasnejše branje. Najdene članke shranimo na tablico in jih beremo brez spletne povezave. Aplikacija je zelo hitra, saj ima neposredno povezavo s strežniki spletne enciklopedije. Če ne potrebujemo kasnejšega branja, je nakup različice Plus težko opravičiti. Dovolj dobra je že osnovna aplikacija ali huda konkurenca v obliki nadvse privlačnega programa Articles (brezplačno).
Odlični bralnik elektronskih knjig spletnega knjigotržca Amazon, Kindle (brezplačno) poskrbi, da so nam digitalne bukve vedno na dosegu roke. Kindle ima vrsto zmogljivosti, med katerimi ne manjkajo vgrajeni slovar, dodajanje oznak in zaznamkov in niti brezšivna sinhronizacija, ki nam omogoča, da načeto knjigo z elektronskega bralnika končamo na tablici. Manjka le spletna knjigarna, ki so jo v Amazonu zaradi visokih jabolčnih dajatev odstranili iz programa. Edina pot do elektronskih knjig največjega knjigarnarja pod soncem tako vodi le prek dežurnega spletnega brskalnika.
Tako računalnikarji kot drugi knjižni molji imamo radi elektronske knjige. Predvsem v njih uživamo na namenskih bralnikih, ki ne trpinčijo oči. Med široko bero teh naprav vodi pravkar omenjeni Amazonov Kindle, ki med drugim ponuja tudi nabor najrazličnejših revij in časopisov. Pri slednjih se povprečnemu bralcu rado zatakne. Črnobeli zaslon elektronskega bralnika pač ni namenjen pisanim naslovnicam in grafično razkošnim člankom. Ker je tablica veliko primernejša zanje, si na iPadu hitro omislimo aplikacijo Zinio. Gre za vodilno digitalno trafiko, ki ponuja tako posamezne izvode kot naročnine na najvidnejše naslove svetovnega tiska. Slovencev med ponudbo ni, revije podalpski živelj kupuje v prodajalni, ki je plod domače pameti, v aplikaciji z izvirnim imenom Trafika.
Če je Kindle najboljši elektronski bralnik na iPadu, je Comic Zeal (4,5 EUR) daleč najžlahtnejši prikazovalnik stripov v digitalni obliki. V prid mu štejemo zmogljiva orodja za urejanje naložene zbirke, na čelu s samodejno kategorizacijo, sledljivost napredku v posameznih naslovih, spodoben iskalnik, povezano podajanje številk znotraj iste zbirke, pametno povečavo in nalaganje stripov na napravo ob pomoči kabla USB, brezžične povezave ali oblačne shrambe Dropbox.
V tokratnem pregledu najboljših programov za tablico iPad podeljujemo pisarniško krono Microsoftovemu triu Office. Če ne bi bilo presnete naročnine, ki (šele) odklene večino zmožnosti zbirke, se po Applovih pripomočkih Pages, Numbers in Keynote še ozrli ne bi.
Tablični zaslon je kakor nalašč za branje stripov. Najbolj otipljiv prikaz med programi, ki nam pri branju slikovnega čtiva pomagajo, ima Comic Zeal.
Propaganda programa textPlus obljublja nižje cene pogovorov kot konkurenca. Bojda so cenejši od velikega Skypa. Ko pogledamo cene klicev v Slovenijo, smo v dvomih.
Komunikacija
Tablica ni namenjena predvsem komunikaciji, za to imamo vendarle pametne telefone, a se v praksi izkaže, da je za občasni čvek več kot priročna. Med Applovimi napravami priporočamo aplikacijo FaceTime, ki ob pomoči slike in zvoka združi dve jabolčni duši najbolj elegantno daleč naokrog. Če je v pogovor vpleten uporabnik, ki nima jabolčne naprave, uporabimo priljubljeno aplikacijo Skype. Poleg govornega druženja je zelo priljubljeno dopisovanje po zvezi. Neposredno sporočanje dandanes živi znotraj družabnih omrežij, vsaka izmed namenskih aplikacij ga izdatno podpira. Če imamo prijatelje različnih okusov, nam bo prišel prav program AIM, ki med drugim hkrati podpira tako Facebookove kot Googlove uporabnike. Med preostalimi izdelki smo preizkusili še textPlus, ki obljublja cenejše sporočanje in klice na dejanske telefonske linije. Zaradi narave programa je v Sloveniji njegovo delovanje omejeno. Brezplačnih oziroma neomejenih klicev ter sporočil program ne ponuja onkraj meja Združenih držav Amerike in Kanade, če pa bi radi prijatelja presenetili s klicem z neznane številke ameriške države Misisipi, bo istoimensko podjetje rade volje vzelo tudi podalpski evro.
Spletno enciklopedijo Wikipedia je na tablici s programoma Wikipanion in Articles užitek uporabljati.
Družabna omrežja
Pri brskanju po spletu ne moremo več mimo družabnih omrežij. Seveda je velik zaslon tablice iPad kakor nalašč tudi zanje. Četudi je obisk izbranega družabnega okolja povsem izvedljiv z mobilnim spletnim brskalnikom, se izkušnja ne more primerjati z uporabo namenske aplikacije. Večina družabnih omrežij se ponaša z izdelkom, ki ga tuji dobavitelji ne morejo doseči. Tako je Facebook for iPad prva izbira Zuckerbergovih privržencev in Twitter for iPad glavni med ljubitelji kratkih spletnih sporočil. Drugi razvijalci se zato zatekajo k zvijačam. Najpogosteje izkoriščajo očitno dejstvo, da aplikacija večjega družabnega omrežja nikoli ne bo podpirala drugih spletnih druščin. Tako HootSuite for Twitter & Facebook (brezplačno) omogoča sodelovanje v obeh priljubljenih družabnih središčih, doda pa jima še FourSquare in LinkedIn.
Delo
Čeravno tablico največkrat uporabimo za uživanje digitalne vsebine, je mogoče z njo tudi učinkovito delati. To podkrepljuje nemalo delu posvečenih aplikacij na tržnici App Store. Bogata bera oteži ločevanje zrnja od plev, zato je najbolje, da vam najmarljivejše programe priobčimo mi. Vse naštete izdelke s pridom uporabljamo, zato ni dvomov o kakovosti. Vabljeni na pokušnjo.
Delo z več monitorji hkrati je ena izmed stvari, ki jih potrebujemo, ne da bi se tega zavedali. Ko se navadimo na delo z dvema zaslonoma ali več, ni poti nazaj. Vlogo dodatne zaslonske površine lahko odigra tudi tablica iPad. S programom Air Display 2 for iPad (9 EUR) razširimo tako osrednji zaslon operacijskega sistema OS X kot okenskega Windows. Pri delu s preglednicami, družabnimi omrežji ali med spletnim raziskovanjem je dodatna površina zlata vredna, zato slabih deset evrov niti ni pretirana cena za udobje, ki nam ga ponudi Avatronov pripomoček.
Podobno velja za tablično zbirko podatkov FileMaker Go 13 (brezplačno). Sprva precej draga aplikacija je danes brezplačna nujnost za vse uporabnike, ki si želijo dobre mobilne zbirke podatkov. Brezhibno oblikovanje, napredno iskanje, digitalno podpisovanje, večopravilnost in večpredstavne zmožnosti so razlogi, zakaj bi si to pomožno aplikacijo moral omisliti prav vsakdo. Kljub vlogi asistenta mobilni FileMaker ponuja osnovne predloge seznama stikov, popisa premoženja in izdaje računov, seveda pa omogoča pregled na namizju ustvarjenih zbirk, ki si jih na tablico prenesemo z elektronskim sporočilom.
Program GoodReader (4,5 EUR) iz tablice iPad za slabih pet dolarjev naredi najboljši bralnik na svetu. Gre za zelo zmogljiv program, ki se ponaša z odličnimi zmožnostmi urejanja in označevanja datotek. Z lahkoto zasenči druge bralnike na trgu, je odprt in podpira nemalo oblik zapisa ter sinhronizacijo branega gradiva na sto in en način. Izpostaviti velja neprekosljivo podporo Acrobatovemu zapisu PDF. Priporočamo ga predvsem študentom, učiteljem, raziskovalcem, odvetnikom in zdravnikom. Skratka, namenjen je uporabnikom, ki želijo iz predočenega besedila iztisniti kar največ.
Tablica iPad s programom NetworkToolbox postane prava čudežna skrinjica, ki je bo vesel vsak omrežni mojster.
Delovnega vsakdana si ne predstavljamo več brez elektronske pošte. Nosimo jo s sabo v žepu, sporočila prejemamo na tablico, odgovarjamo nanje s prenosnikom in jih urejamo na stacionarnem domačem računalu. Za elektronsko korespondenco skrbijo odlični poštni odjemalci, ki jim povečini nimamo česa očitati. Tu in tam pa se znajde na prizorišču novinec, ki pritegne marsikateri pogled. Tak je tablični program Mailbox (brezplačno). Izredno pričakovana aplikacija podjetja, ki se je proslavilo z oblačno shrambo Dropbox, obljublja nov način dela z elektronsko pošto in besedo bolj ali manj drži. Spremenjen način dela ni za vsakogar, a vztrajnim se zna trud desetkratno poplačati. Gre za prenovljen sistem urejanja prejetih sporočil, ki se močno opira na geste, obenem pa uvaja odlaganje dela na poznejši čas. S preprostimi potegi prstov sporočila arhiviramo, brišemo ali odložimo za kasnejše branje oziroma ukvarjanje z njimi. Programu z neprekosljivim uporabniškim vmesnikom nimamo kaj očitati, edini resnejši očitek je zaenkrat namenjen skromni podpori, ki trenutno obsega zgolj Applove (iCloud) in Googlove (Gmail) poštne predale.
Mailbox v elektronsko pošto uvaja gumb (beri: gesto) za dremež. Z začasno odloženimi sporočili nam pomaga počistiti digitalni poštni nabiralnik.
HootSuite podpira sodelovanje v več družabnih omrežjih hkrati.
Nadalje so tu programi za pisanje. Tablica brez fizične tipkovnice resda ni popoln nadomestek za pisalni stroj oziroma za računalnik v vlogi pisunskega pripomočka, a se z zmogljivimi programi, kakršen je Drafts for iPad (4,5 EUR), temu cilju močno približa. Pripomoček za pisanje Drafts je težko opisati na kratko. Po eni strani gre za enega izmed številnih programov, ki naj bi iz tablice naredili popoln pisalni stroj, po drugi strani pa se Drafts osredotoča zgolj na kratke zapiske, to pa ni ravno v maniri sorodnih programov. Kljub temu pripomočku ne manjka duše. Ustvarjene zapiske zna deliti na sto in en način, med drugim jih shrani v oblačni shrambi Dropbox in Google Drive, objavi na družabnih omrežjih Twitter, Facebook ali Google+ ter pošlje po elektronski pošti. Osrednja odlika pisalnega orodja je povezava z drugimi programi in podpora avtomatizaciji, ki olajša vsakdanja opravila, povezana z vnosom besedila.
Pisarniška opravila še posebej dobro obvlada Office za iPad – Word, Excel, PowerPoint (brezplačno, 10 EUR/mesec), ki je odličen skupek programov, ki dobro izkoriščajo prednosti večjega zaslona. Prečiščen in privlačen uporabniški vmesnik zbirke deluje manj mobilno in bolj namizno, kar je za resno delo vsekakor dobra novica, obenem pa pomeni več zmožnosti, ki smo jih doslej na tablici zelo pogrešali. Žal je za resnejše delo potrebna naročnina na oblačno storitev Office 365, to pa ob kopici alternativ izplačljivost Microsoftove Pisarne za iPad postavi pod velik vprašaj. Na voljo so trije ločeni izdelki, Word, Excel in PowerPoint. Vsak zase je prava umetnina. Uporabniški vmesnik je enak namizni različici paketa Office (Ribbon UI). Za akcijski trak skrite zmožnosti poskrbijo, da tako v ležeči kot pokončni drži tablice na zaslonu ni gneče. Office for iPad delo privzeto shranjuje v oblak OneDrive, dostopna pa nam je tudi krajevna shramba. Možnosti so precej razširjene glede na telefonske različice urejevalnika besedila, preglednic in predstavitev. V Wordu so tako med drugim na voljo vstavljanje slik, tabel, oblik, polja z besedilom, opomb in spletnih povezav. Dokumentu lahko določimo glavo in nogo, spreminjamo meje, številčenje strani in usmeritev strani. Ne manjkajo pa niti preverjanje pravopisa, števec znakov in besed ter sledenje spremembam pri skupinskem delu. V Excelu pa ne manjka vstavljanje stolpcev, dodatnih celic, slik, tabel, oblik, besedilnih polj in raznovrstnih grafov, ki jih je res veliko. Ni vrtilnih tabel, a prezahtevni pač ne smemo biti. Razširjene so formule, poleg vsenavzoče samodejne vsote najdemo med njimi še druge finančne, besedilne, datumske in matematične operacije, ki so razdeljene v smiselne sklope, tako da jih ni težko poiskati. PowerPoint pa podpira manjše popravke, kot so vstavljanje besedila, spreminjanje razporeda, določanje prehodov ter s skritimi diapozitivi in priročnim kazalcem oplemeniteno predvajanje predstavitve.
Ena izmed pogostih graj Applovega mobilnega operacijskega sistema iOS je izostanek raziskovalca. Običajno pregledovanje in upravljanje datotek na tablici iPad ni možno, saj je vsaka aplikacija ograjen vrt zase, zelenjava pa se med vrtovi težko presaja. Na pomoč priskoči program Files App (2,5 EUR), ki se trudi vse datoteke zbrati na enem mestu. V ta namen podpira uvažanje z računalnika Mac ali PC, se napaja znotraj predala elektronske pošte in seže do priljubljenih oblakov (Dropbox, Box, Google Drive). Datoteke se na napravo prenašajo bodisi s kablom USB (iTunes) bodisi brezžično (spletni brskalnik). Pri delu z datotekami program Files App posnema svojega velikega vzornika, raziskovalca z operacijskega sistema OS X, Finder.
Apple in zapis PDF sta dolgo časa hodila z roko v roki, navsezadnje je Mac format podjetja Adobe znal iz prve roke po potrebi natisniti/ustvariti, jabolčni namizni operacijski sistem pa je obliko PDF vseskozi uporabljal za predogled dokumentov pred tiskanjem. Z rojstvom tablice iPad je naveza popustila, mobilni prijatelj dokumente PDF sicer zna brati (brskalnik Safari), ustvariti pa jih ne more. Skrhano prijateljstvo rešuje program Save2PDF (4,5 EUR). Slednji deluje podobno kot sorodni programi na namizju. V aplikacijah, ki podpirajo tiskanje, lahko namesto tiskalnika izberemo aplikacijo podjetja EuroSmartz in vsebino shranimo na krajevni disk ali v izbrano oblačno shrambo.
Sprotni zapiski so ena najpogostejših nalog mobilnih prijateljev. Ni čudno, da pripomočkov, ki namesto nas pomnijo tisoč in eno stvar, kar mrgoli. Podjetje Evernote poleg vsesplošno znane istoimenske oblačne beležnice ponuja program Penultimate (brezplačno). Gre za aplikacijo, ki nam s tablico nadomesti papir in svinčnik. Najlepša in najuspešnejša aplikacija za pisanje z roko najbolje deluje z namenskim pisalom, solidno pa se odziva tudi na okornejše prste. Skromnejši nabor orodij svoje delo opravlja z odliko, pripomočki so enostavni in učinkoviti. Opevana zmožnost enoročnega dela z aplikacijo pride prav predvsem z manjšim iPadom ali zadnjim modelom Air. V alternativo naj ponudimo Notability (brezplačno), ki je še ena uspešna in zmogljiva rešitev shranjevanja najrazličnejših zapiskov. Podpira mnoštvo pristopov, med katerimi ne manjkajo vnos z rokopisom, označevanje dokumentov PDF, tipkanje, snemanje zvoka in fotografij. Prilagodljiva organizacija poskrbi, da ustvarjanje zapiskov prilagodimo lastnim željam. Shranjeno se samodejno varuje in sinhronizira z oblačno shrambo Dropbox.
Z malo čudežno skrinjico v obliki programa NetworkToolbox – Network scanning and analyzing (3,5 EUR), tablico iPad prelevimo v najnujnejšo opremo omrežnega mojstra. Gre za skupek klasičnih omrežnih pripomočkov, ki so z nekaterimi novimi orodji zapakirani v ličen in enostavno oblikovan izdelek. Učna krivulja je precej strma, priložena navodila pa bolj v slabo uteho, a boljšega orodja za znalce na trgu mobilnih aplikacij v operacijskem sistemu iOS ni.
Manjša podjetja in samostojni podjetniki opravljeno delo največkrat zaračunajo na uro. Program OfficeTime (brezplačno, 7 EUR) jim pri takem obračunavanju pomaga. Skrbno shrani vsako oddelano minuto in upošteva sleherni porabljeni cent. Priloženi pripomočki uporabniku omogočajo nadzor nad posameznimi projekti oziroma strankami ter visoko stopnjo prilagodljivosti, da si jih posameznik lahko prilagodi poslu primerno. Brezplačna različica je dovolj za osnovno rabo oziroma preizkus, če pa si med drugim želimo neomejenega števila vnosov, izvoz poročil v Excel ali Numbers ter sinhronizacijo z Macom ali PCjem, bomo morali seči v žep. Na srečo so avtorji programa v svoj izdelek tako zaverovani, da ponujajo povračilo denarja, če se nam nakup ne bi izplačal.
Priprava priljubljenih zmešančkov (angl. smoothie) je s popolno aplikacijo 30 Day Green Smoothie Challenge čisti užitek.
S tablico iPad (in aplikacijo Yoga Studio) lahko postanemo tudi mojster joge.
Gesla, zaščitena z geslom, smo v enem izmed preteklih člankov poimenovali za odličnega varuha najrazličnejših uporabniških računov. Besedna zveza povzame bistvo programa, ki je prisoten na vseh večjih platformah. Dobra gesla so težko zapomnljiva in tu vskoči 1password (16 EUR). Prijavne podatke si izmisli, jih pomni in nam jih ponudi, ko jih potrebujemo. Virtualni trezor je med dražjimi programi, a je vreden vsakega zahtevanega centa. Čeprav je namenjen predvsem shranjevanju prijavnih podatkov, si zapomni tudi druge digitalne informacije in jih na enak način zaščiti.
Ker delo ni le pisarniško, je tudi na iPadu moč najti številne aplikacije, ki se ukvarjajo z drugimi dejavnostmi, na primer s kuho. Aplikacij z recepti je na tržnici App Store več kot akcij na razprodajah, zato izpostavimo malce drugačen izdelek. 30 Day Green Smoothie Challenge (4,5 EUR) je popolna aplikacija, ki je v zelo kratkem času upravičeno pobrala precej nagrad in naslovov. S tridesetdnevno kuro in spodobnim sokovnikom bomo v enem mesecu boljše volje, z več energije, zdravi in pomlajeni. Vsaj tako obljubljajo avtorji programa s čudovitim uporabniškim vmesnikom in še boljšimi recepti. Poleg čudovitih slik, navodil za pripravo posameznega soka (tako imenovanega zmešančka, ang. Smoothie), blagodejnih učinkov je pri posameznem receptu na voljo tudi gumb, ki sestavine zmeče v nakupovalno košarico, tako da kasneje dejanski nakup sadja, zelenjave in zelišč, potrebnih za izdelavo izbranega zmešančka, opravimo s tablico v roki. Alternativna metoda, da nakupovalni listič spravimo v priljubljeno trgovino, je pošiljanje po elektronski pošti, kjer si seznam bodisi natisnemo bodisi odpremo na pametnem telefonu ter nakupujemo precej udobneje kot z velikim zaslonom pod pazduho.
Ustvarjalnost
Zaslonska površina, občutljiva za dotik, kar kliče po ustvarjalnosti, zato bodo tablico iPad oboževali tudi umetniki. Med pripomočki zanje velja omeniti Applove izdelke GarageBand, iMovie in iPhoto, ki se s tablicam prilagojenim uporabniškim vmesnikom udinjajo glasbenikom, domačim režiserjem in fotografom. Za risanje priporočamo Sketchbook Pro for iPad (4,5 EUR), za manipulacijo s fotografijami tudi na tablici pa ne moremo mimo vsemogočnega Photoshopa (Adobe Photoshop Touch - 9 EUR). Alfa in omega obdelovanja fotografij z namizja osvaja srca publike tudi na mobilnih napravah. Upravičeno, saj na manjše, prenosne pametne naprave dostavi moč večjega brata, obenem pa posvoji specifične značilnosti mobilnega okolja, na čelu z odlično podporo prstni telovadbi. Učno krivuljo gladijo začetni video vodniki, ki poskrbijo, da dokaj zastrašujoč uporabniški vmesnik ne bi bil pretrd oreh. Uporabnikom, ki si želijo preprostega in zabavnega predrugačenja posnetih slik, mobilnega Photoshopa v polni, plačljivi različici ne priporočamo, namenjen je predvsem ustvarjalnim in natančnim dušam, ki pri delu potrebujejo visoko stopnjo prilagodljivosti in močna orodja s podporo plastem na čelu.
Oblačna shramba Dropbox je postala priljubljeno nahajališče s telefonom (ali tablico) posnetih fotografij. Krivdo lahko valimo na priročno zmožnost samodejnega nalaganja ovekovečenih trenutkov, a dejstvo je, da je oblačna shramba idealna rešitev za shranjevanje spominov, da jih imamo vedno pri roki. Za razliko od uradne aplikacije oblačne shrambe Dropbox, Unbound for Dropbox (2,5 EUR) navduši s priročnejšo razvrstitvijo in predstavitvijo imenikov (in podimenikov), v katerih imamo shranjene fotografske umetnine. Program zna brati digitalne informacije o posamezni fotografiji, podatke o lokaciji, in jih ustrezno umestiti na Applov zemljevid Maps. Posamezne fotografije s pomočjo zmožnosti Open In pošlje drugim programom na tablici ali iz njih z lastno pametjo ustvari ličen kolaž.
Hiter spletni prelet nam pokaže, da je mogoče s tablico zares ustvariti prave umetnine. Starosta umetniškega slikanja z računalnikom, program ArtRage (4,5 EUR), tablico pretvori v platno, prste ali namensko pisalo pa v čopiče najrazličnejših oblik, širine in trdot. Uporabniški vmesnik je preprost, lahko bi rekli kar pospravljen. Zagotavlja umetniško okolje, ki je že samostojno nadvse zabavno, v navezi z namiznima ArtRage Studio in Studio Pro pa zares zasije in pokaže vso svojo moč. Pomoč pri uporabi ponudijo priložene lekcije in živahna spletna skupnost, največ pa se seveda naučimo, če si sami umažemo roke.
Ob koncu pregleda ustvarjalnih pripomočkov se vrnimo k pisanju. Day One - Journal (4,5 EUR) je digitalni dnevnik, ki poskrbi, da bo uporabnikov vsakdan, izlet ali zgolj določen časovni interval v življenju ostal ohranjen. Za tako opravilo je tablica iPad kot naročena. Zaradi bogate strojne opreme v dnevnik Day One poleg besedila shranjujemo tudi fotografije, lokacije, oznake in še kaj. Podprta je oblačna sinhronizacija s shrambama iCloud in Dropbox. Preprost in intuitiven uporabniški vmesnik poskrbi, da bo shranjevanje doživetij pravi užitek.
Učenje
Učenje je na tablici iPad zastopano predvsem z aplikacijo iTunesU, ki nam omogoča, da poslušamo predavanja in osvajamo znanje s svetovno znanih univerz. Ne zaostajajo niti drugi programi, ki ponujajo bodisi plačljive bodisi zastonjske lekcije, ki nas naučijo vsega, od A do Ž. S tablico tako postanemo programer ali mojster joge (Yoga Studio – 2,5 EUR). Duolingo (brezplačno) je najboljša brezplačna aplikacija za učenje tujih jezikov (nemščina, francoščina, španščina, portugalščina in italijanščina). Za učenje potrebujemo znanje angleščine in dobro voljo. Za slednjo poskrbi kar sam program, lekcije so zabavne, smiselno sestavljene in tempirane. Za učenje spletna povezava ni potrebna. Pogrešali smo zgolj osnovno testiranje, več jezikov in nekaj več točnosti na zahtevnejših stopnjah učenja. Vse zamere pa več kot odpravi to, da je sicer odlična aplikacija popolnoma brezplačna.
Zabava
Zabava je skrb številka ena večine lastnikov tablic iPad. Igre so najpogosteje uporabljani programski izdelek, zato jim namenjamo poseben seznam najboljših ta hip. Na oddelku zabave zatorej povejmo, da je mogoče s tablico iPad spremljati televizijski spored, gledati program, poslušati radio. Aplikacij ne bomo posebej naštevali, omenimo le, da je spremljanje televizije odvisno od izbranega operaterja, saj ima vsak povsem samosvoj (in zaklenjen) izdelek. Obenem tudi na našem trgu že uspevajo storitve videa na zahtevo, med vidnejšimi predstavniki sta HBO GO in Voyo.
Aplikacija MusiXmatch Music Lyrics Player (4,5 EUR/leto) je sanjski izdelek, ki smo si ga ljubitelji glasbe že dolgo želeli. Gre za program, ki nam z blagoslovom glasbenih veljakov na tablico dostavi poljuben posnetek s sinhroniziranim besedilom, pripravljenim za domače karaoke. Poleg spletnih video posnetkov predvaja tudi krajevno shranjene pesmi ali poišče besedilo prek mikrofona prepoznani skladbi. Program pripadajoča besedila bodisi v skrčeni bodisi v razširjeni obliki prikazuje dinamično, obenem pa jih ob pomoči predvajalnika Apple TV in storitve AirPlay zrcali na izbrani večji zaslon. Slednje MusiXmatch ponuja v okviru naročnine, ki poleg izdatnejše podpore odstrani še nadležne reklame.
Priljubljena slovenska videoteka Voyo enemu računu dovoli uporabo največ pet naprav.
Tablica s programom MusiXmatch v navezavi s predvajalnikom Apple TV poskrbi za domače karaoke.
Zabave s karaokami pa še ni konec. Tablica zlahka nadomesti dežurnega glasbenega mojstra. Djay 2 (9 EUR) je odličen program za domače ljubitelje glasbe, s katerim hipoma popestrimo sleherno hišno zabavo. Nadgradnja si s predhodnico deli osnovo, uporabniški vmesnik v obliki dveh gramofonov, a je novosti toliko, da na vsakem koraku čutimo svež veter. Ostri robovi so zglajeni, uporaba aplikacije pa bolj užitkarska kot kdaj prej. Nova ubijalska funkcija barvno označi potek predvajanega naslova in tako loči med glasbili ter posameznimi kiticami v pesmi. Izpostaviti velja še izdatno zvočno knjižnico in spodoben brskalnik, ki pa žal ne podpira Applove storitve iTunes Match.
Ker tablico iPad največ uporabljamo na kavču, je dobro vedeti, da je lahko tudi daljinski upravljalnik. Z njo nadzorujemo kup programov, naprav in storitev. S programom Remote (brezplačno) jo na primer prelevimo v velikanski daljinski upravljalnik, s katerim nadzorujemo celotno glasbeno knjižnico s svojega PCja ali Maca, obenem pa nam rabi še kot podaljšana roka predvajalnika Apple TV. Če ga imamo, bomo po njem lažje brskali s priročnimi gestami in virtualno tipkovnico.