Objavljeno: 28.11.2023 | Avtor: Miran Varga | Monitor December 2023

Potrebujemo kibernetske sobe pobega!

Priznajmo si: podjetja in organizacije ter celo varnostnooperativni centri nikoli ne bodo mogli zaposliti toliko varnostnih strokovnjakov, kot bi jih želeli ali potrebovali. Ker jih preprosto ni. Čas je, da to sprejmemo kot dejstvo. Kaj lahko storimo? Poleg očitnega pritiska na izobraževalni sektor, da podjetja, država in svet potrebujejo več tovrstnih profilov, velja ukrepati po najboljših močeh.

Zelo verjetno bo na področju kibernetske varnosti podobno kot v svetu računalništva v oblaku v prihodnje prevladal t. i. hibridni model. Kadrovsko podhranjena podjetja bodo sodelovala z varnostnooperativnimi centri. Še več, tudi ti bodo sodelovali s specializiranimi ponudniki storitev. Zelo verjetno je, da bo večina kratic, ki danes prevladujejo v svetu informacijske in kibernetske varnosti, dobila specializirana podjetja, ki bodo nudila ustrezne storitve. Priče bomo vzponu ponudnikov upravljanih varnostnih storitev (MSSP), ki bodo podjetjem in organizacijam zagotavljali zunanje spremljanje in upravljanje varnostnih naprav ter sistemov, kot so upravljanje požarnega zidu, odkrivanje vdorov, skrb za navidezno zasebno omrežje, pregledovanje ranljivosti, protivirusne storitve itd.

Dodatna relativno dobra novica je tudi to, da se vse več odločitev na področju varnostnih groženj in incidentov prenaša na stroje. Umetna inteligenca postaja vse boljša pri odkrivanju groženj, prevar in zlorab, torej bo polovila večino neželene e-pošte, virusov in poskusov prevar. Varnostni strokovnjaki pa se bodo lahko osredotočili na zahtevnejše naloge, denimo forenziko po večjih kibernetskih napadih. Toda vse našteto naj ne bi bilo dovolj, saj ljudje ostajamo najšibkejši člen varnostne enačbe.

Sam se ne strinjam s trditvijo, da so podjetja proti kibernetskim napadalcem, posebej hekerjem, povsem nemočna. Niso, so pa povsem po nepotrebnem šibka. Če lahko podjetje zaposlene nauči, da vsake tri mesece zamenjajo svoja gesla za nova (in ne prav enostavna), potem jih lahko nauči še marsikaj drugega. Izziv je v motivaciji za učenje. Prav zato bi si drznil predlagati nekaj na prvi pogled čudnega. Gamifikacijo. Če ji je uspelo na področju poslovne programske opreme, zakaj ji ne bi še v svetu varnosti?

Predstavljajte si naslednji scenarij: zaposleni v okviru vaje za ozaveščanje o varnosti vstopijo v sobo, torej v fizični prostor, ki pa predstavlja nekakšno »varnostnooperativno sobo pobega«. Prostor je na prvi pogled videti kot običajna pisarna, toda ko zaposleni, ki so v ta namen v vlogi kriminalcev in »socialnih inženirjev«, začno opazovati informacije, ki jih lahko uporabijo v nečedne namene, se igra mimogrede prelevi v izjemno koristno učenje. V košu za smeti je na zmečkanem listu napisano geslo. Videokonferenčni sestanek je ostal nezaklenjen. Povsod okoli udeležencev tega inovativnega varnostnega izobraževanja so namigi, ki bi jim lahko pomagali pri zlorabi sistemov in aplikacij ter kraji podatkov.

Zakaj bi to počeli? Ker verjamem, da bi zaposlenim takšna izkušnja pomagala pogledati na njihovo poslovno okolje skozi oči kriminalca – tako bodo poleg fizične varnosti doumeli tudi pomen kibernetske varnosti. Ko bo misija »kibernetske sobe pobega« končana, bodo zaposleni razumeli, da je treba skrbeti za zaščito podjetja tudi v digitalni krajini in na napravah, s katerimi delajo. Table naj se po sestankih pobrišejo, prenosni računalniki naj bodo zaklenjeni, dokumenti pa skriti ali uničeni.

Bodite iskreni, menite, da bi takšno usposabljanje in ozaveščanje obrodilo sadove?

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Google poskrbel, da se telefonov ne bo več splačalo krasti

    Google bo okrepil zaščito pametnih telefonov Factory Reset Protection (FRP), tako da bo ukradene telefone v praksi nemogoče ponovno uporabiti. Že obstoječi Android 15 prinaša nekaj varovalk, novi FRP pa bomo dobili v Androidu 16.

    Objavljeno: 15.5.2025 05:00
  • Kitajci obrnili hrbet iPhonom

    Kitajski trg pametnih telefonov, ki tudi za zahodne znamke predstavlja izjemno pomemben delež, je letos doživel pravi pretres. Prodaja Applovih iPhonov je na primer padla za 50 odstotkov, podobno se godi tudi drugim tujim znamkam, ki nikoli niso imele zares opaznih deležev. Kitajski potrošniki so namreč začeli čedalje bolj kupovati domače izdelke.

    Objavljeno: 16.5.2025 05:00
  • Način, da vam umetna inteligenca ne bo lagala

    Vsi modeli umetne inteligence halucinirajo, včasih kakšen novejši celo bolj kot starejši, a obstajajo načini za zmanjšanje tega problema. Odpraviti ga za zdaj še ne moremo, lahko pa se mu v veliki meri izognemo, če pravilno sprašujemo. Najnovejša primerjava je pokazala, da je eden preprostejših načinov zahtevati daljše odgovore.

    Objavljeno: 14.5.2025 07:00
  • Windows dobil nov urejevalnik besedil v ukazni vrstici - Edit

    V ukazni vrstici v Windows vse od izida 64-bitnih inačic Windows nismo imeli pravega urejevalnika datotek. Starejše verzije so imele še stari MS DOS Edit, v novejših pa te funkcionalnosti ni bilo. Microsoft je zato napisal novi Edit, ki ga lahko obravnavamo kot ekvivalent za vim v Linuxu.

    Objavljeno: 20.5.2025 05:00
  • Papež svoje ime izbral zavoljo umetne inteligence

    Ko je Robert Prevost postal novi papež, si je izbral ime Leon XIV. Eden izmed razlogov za izbiro tega imena je tudi umetna inteligenca, je dejal v nagovoru kardinalskemu zboru. Leon XIII, eden izmed njegovih vzornikov, je bil papež v letih 1878-1903, torej na vrhuncu industrializacije.

    Objavljeno: 12.5.2025 05:00
  • Zgodovina iskanja na Googlu razkrila požigalce

    Preiskovalci ameriškega FBI so s poizvedbo pri Googlu, kdo je iskal naslov kaznivega dejanja, našli storilce, ki so avgusta 2020 podtaknili požar v Denverju in ubili pet stanovalcev. To je eden redkih primerov – a ne edini – tako imenovanih obrnjenih iskanj po ključnih besedah. Google je moral pogledati, kdo je iskal posamezne ključne besede, ne katere ključne besede je iskal točno določeni posameznik.

    Objavljeno: 23.5.2025 05:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji