Objavljeno: 11.6.2024 | Avtor: Boris Šavc | Monitor Posebna 2024

Programska oprema | Glasba

Programske delovne postaje za obdelavo zvoka (DAW) so ključnega pomena za sodobne glasbene producente, saj omogočajo snemanje, urejanje in mešanje zvoka ter MIDI podatkov. Leta 2024 so na voljo številne možnosti, ki ustrezajo različnim potrebam in proračunom. Podrobno si oglejmo nekaj najboljših aplikacij te vrste.

Hrana za dušo

Za računalnike Mac: Logic Pro (230 evrov) SLIKA: Glasba1.jpg

Apple ponuja eno najbolj celovitih in cenovno dostopnih programskih delovnih postaj za obdelavo zvoka Logic Pro, ki ima le eno pravo hibo. Na voljo je le za naprave z logotipom ugriznjenega jabolka.

Applov program Logic Pro je ena najbolj celovitih in cenovno dostopnih programskih delovnih postaj za obdelavo zvoka, vendar je na voljo le za operacijski sistem macOS in torej za naprave z logotipom ugriznjenega jabolka. Apple Logic Pro nikakor ne razočara, je močan in funkcionalno bogat kos programske opreme, ki se lahko prilagodi delu v najrazličnejših okoljih, od studia v spalnici do popolnoma opremljene produkcijske hiše. Skozi svojo zgodovino se je Logic razvil iz računalniškega MIDI sekvencerja v popolno večstezno produkcijsko orodje, kjer lahko snemamo in urejamo zvok, igramo na virtualna glasbila, usmerjamo kanale skozi različne učinke in na koncu ustvarimo datoteko, pripravljeno za deljenje ali nadaljnjo obdelavo. Pravzaprav nam Logic omogoča, da iz nič ustvarimo končni izdelek, vse znotraj ene aplikacije.

Za snemanje in predvajanje zvoka Logic deluje z vsakim zvočnim vmesnikom, ki ga podpira naš računalnik. Lahko se znajdemo zgolj s slušalkami in z mikrofonom prenosnika ali pa uporabimo zunanji vmesnik. Precej enostavno je izbrati, katere vhode želimo snemati in kako želimo vse spremljati. Zelo močna funkcija raste z nami kot producentom. Nastavimo lahko snemanje ene steze za hitro pridobivanje idej ali konfiguriramo zelo kompleksno večstezno postavitev z živimi glasbeniki, s predhodno posnetimi stezami iz samega Logica in celo z ločenimi izhodnimi vodili, ki gredo skozi fizično opremo, nato pa so po potrebi usmerjeni nazaj v Logic. Ta je vreden svoje cene že v vlogi digitalnega snemalnika. Kot vsaka moderna digitalna avdio postaja DAW seveda podpira tuje vtičnike, a del tega, kar tako domači uporabniki kot bolj ali manj profesionalni producenti najbolj cenijo pri Logicu, sta raznolikost in kakovost v program vgrajenih pripomočkov, ki so vključeni.

Za generiranje zvoka obstaja kar nekaj možnosti, ki pokrivajo širok spekter sintetičnih stilov, emulacije akustičnih glasbil, ritmov in semplerjev, ki so odlični. Kar resnično ločuje Logic od tekmecev, je raven podrobnosti, ki jo lahko dosežemo pri urejanju teh zvokov. To niso le okrnjene različice, stisnjene v programsko opremo, da bi izpolnili neko funkcionalnost, ampak pokrivajo širok spekter sinteze, od osnovnega vzorčenja s filtri, z oblogami, LFO, efekti in s podobnimi do bolj eksperimentalnih stvari, kot so granularna sinteza, spektralna analiza in resinteza predhodno posnetega zvoka. Sintesajzerji, glasbila, učinki, vse je že v osnovi vrhunsko. Na voljo nam je vse, kar potrebujemo, od zamikov, reverberacij, kompresorjev, distorzij, simulacij ojačevalcev, izenačevalnikov in popravkov tona do modulacijskih učinkov, kot sta chorus in tremolo.

Program se prilagaja našim željam. V navezi s strojnim dodatkom Novation Launchpad zaživi tudi kot didžej vmesnik.

Live Loops je popoln primer, kako Apple orje ledino in ne sledi vodilnim tekmecem. Gre za mrežo škatel ali celic, ki lahko sprejmejo zanke, vzorce, glasbila, zvočne posnetke, te pa lahko nato sprožimo v kateremkoli vrstnem redu, ki nam ustreza. Ko najdemo nekaj, kar deluje, lahko zadevo premaknemo v tradicionalno linearno območje Tracks in nadaljujemo delo pri izbranem odseku. Nato je tu Remix FX, ki program spremeni v didžej vmesnik s številnimi efekti in prehodi. Za boljše delovanje ga povežemo z aplikacijo Logic Remote za iPad ali iPhone, podprt pa je tudi Novation Launchpad.

Pri urejanju zvoka nam je na voljo neodvisen nadzor nad časom in višino predhodno posnetega materiala, tako da je mogoče popraviti časovne težave ali celo ponovno uglasiti neintonirane note. Kar se tiče MIDI urejanja, ne glede na to, ali prožimo zunanje naprave ali vgrajena glasbila, sta na voljo vrsta vgrajenih funkcij za urejanje časa, glasnosti in višine ter raba enega najcelovitejših urejevalnikov kvantizacije. Digitalna obdelava digitalnih signalov vključuje snemanje ali programiranje not, ki jih nato naredimo toge, raznolike in naravne, kot nam srce poželi. Pri uporabi Logica velja le eno resno opozorilo, ki se nanaša na globoko integracijo v Applov ekosistem. Izdelek je na voljo le za jabolčne naprave in podpira samo vtičnike v formatu Apple Audio Unit. Poleg tega Logic X sprejema samo 64-bitne različice teh vtičnikov, zato bomo za stare vtičnike, ki niso bili posodobljeni iz 32 bitov, potrebovali neko vrsto ovoja oziroma preklopne programske opreme.

Za ritem sekcijo poskrbi odličen strojni bobnar Drummer.

Logic je tradicionalni DAW v tem smislu, da izhaja iz klasičnega modela snemalnega studia z več stezami, vendar se je razvijal s časom in še naprej inovira z vsako izdajo. Nahaja se nekje na presečišču mnogih drugih digitalnih avdio postaj, saj lahko snema linearno, ustvarja ritme na podlagi vzorcev, izvaja divje manipulacije zvoka, služi kot orodje za nastope v živo in vse te stvari opravlja kakovostno ter po ceni, ki je dosegljiva skoraj vsakemu proračunu.

Ključne funkcije:

● Vsebuje veliko zvočno knjižnico, vključno z modulacijskimi efekti za kitare in base, s sintetičnimi zvoki ter z intuitivnimi ritmi stroja Drummer.

● Loop Library je enostavna za uporabo in ponuja vsestranske zvoke.

● Score Editor omogoča izvoz notnih zapisov v formatu Music XML.

● Live Loops omogoča ustvarjanje glasbe na mrežnem vmesniku, kar je odlično za ustvarjanje brez prekinitve.

Prednosti:

● Uporabniku prijazno okolje z odličnimi zvoki klavirja, kitare, basa in vokalnimi vtičniki.

● Obsežen katalog vtičnikov za poprodukcijo, ki omogoča mešanje in mastering.

● Live Loops, ki je bil uveden pred kratkim, omogoča mrežni način dela.

● Cena.

Za nastope v živo: Ableton Live 12 (79, 279 ali 599 evrov)

Ableton Live 12 je najbolj razširjeni program DAW med glasbeniki vseh vrst.

Ableton je svojo prvo različico programa Live uradno izdal leta 2001. Uporabljajo ga takšni glasbeni velikani, kot so Daft Punk, Aphex Twin in deadmau5 ter celo Hans Zimmer, ki je že zgodaj napovedal njegov ogromni potencial. Ableton se je uveljavil kot eden najuspešnejših digitalnih avdio programov DAW do danes. V nasprotju z drugimi tovrstnimi programi je Ableton pridobil priljubljenost v glasbeno-tehnološkem svetu s tem, da se je tržil kot orodje za žive nastope. Začeli so z odličnim algoritmom, ki je omogočal pospeševanje glasbenih zank brez spremembe višine tona, revolucionarnim in močnim sistemom, temelječim na zvočnih izsekih, ter brezhibno kvantizacijo in sinhronizacijo ritma. Ableton je izstopal med konkurenti, ki so večinoma posnemali resnične mešalne mize z veliko drsniki, kar je zahtevalo intenzivno navigacijo s kliki. Namesto tega je Ableton izkoristil zaslonsko površino tako, da je predstavil nov pristop k konfiguracijam usmerjanja in spremenil način predstavljanja kanalov.

Live v osnovi podpira delo v dveh načinih in prilagodi uporabniški vmesnik izbranemu. Session je namenjen nastopom v živo, medtem ko se Arrangement uporablja za ustvarjanje celovitih skladb.

Od nekdaj je bil vmesnik programa Ableton Live čist in minimalističen, čeprav se novim uporabnikom ali tistim, ki prehajajo z drugega programa, lahko še vedno zdi zastrašujoč. Na srečo učna krivulja ni tako strma, kot se sprva zdi. Najboljši pristop k učenju uporabe programa je, da premaknemo miško nad različne gumbe, nakar se v spodnjem levem kotu prikaže opis njihove funkcije. Live je sestavljen iz pogleda Session (namenjenega živim nastopom) in pogleda Arrangement (za ustvarjanje celovitih skladb), med katerima je enostavno preklapljati. Pogled Session je sestavljen iz več malih pravokotnikov, ki predstavljajo že omenjene zvočne izseke. Ti se lahko uporabljajo za proženje MIDI, avdio in avtomatizacijskih variacij s kontrolerji Akai APC40, Ableton Push ali Novation Launchpad. Funkcija označevanja lestvic v Abletonu omogoča preprosto komponiranje mojstrskih melodij, ki z upoštevanjem hitrosti zvenijo precej organsko.

Ena najboljših zmožnosti programa je Bouncy Notes, gravitacijsko osnovan MIDI sekvencer, s katerim prilagajamo gravitacijo, hitrost in maso gumbov za ustvarjanje resnično nenavadnih ritmov. Akustičnim instrumentalistom, predvsem bobnarjem, se udinja Tempo, ki pomaga ohraniti program v sinhronizaciji z direktnim zvočnim vhodom. Najdražja izdaja Suite se ponaša z občudovanja vrednimi programskimi glasbili, vtičnikom Sampler, ki nam omogoča enostavno manipulacijo velikih vzorčnih knjižnic instrumentov, pri čemer so razdelitve glede na hitrost ključna funkcija. Sampler vključuje možnosti za prilagajanje višine tonov, oscilacije, filtrov in LFO. Pionirji FM-sinteze bodo uživali v Abletonovem močnem sintesajzerju Operator, ki nove zvočne izkušnje pričara ob pomoči združevanja frekvenčne modulacije in subtraktivne sinteze.

Najnovejša različica programa Ableton Live 12 prinaša številne nove funkcije in izboljšave. Med pomembnejšimi novostmi so nova orodja za urejanje MIDI zvokov, ki omogočajo preoblikovanje in generiranje svežih vzorcev. Uporabniki lahko dodajajo okraske, rišejo krivulje pospeševanja in upočasnjevanja, povezujejo zaporedne note in akorde ter simulirajo brenkanje na kitaro. Nova orodja za urejanje MIDI vključujejo delitev not, združevanje in polnjenje izbranega časovnega obsega. Naprave Max for Live, kot so LFO, Shaper in Envelope Follower, zdaj omogočajo prosto prilagajanje destinacij, ki so modulirane. Nova različica programske opreme ima nov sintetizator MPE, ki je zasnovan za raznolikost zvoka, igrivost in karakter. Ima dva neodvisna oscilatorja in obsežno modulacijsko matriko. Granulator III je najnovejša različica granularnega sintezatorja Roberta Henkeja, ki omogoča izrazit nadzor in manipulacijo zvoka v realnem času. Nadgradnja vključuje pakete, kot so Lost and Found, Performance Pack, Golden Era Drums in Trap Drums, ki ponujajo raznolike zvoke in vzorce za različne glasbene zvrsti. Izboljšano je iskanje po značilnostih zvoka ob pomoči nevronske mreže, z boljšim sistemom označevanja in večjo preglednostjo iskalnih rezultatov.

Ključne funkcije:

● Nov sistem za sledenje in združevanje omogoča enostavno snemanje več posnetkov in njihovo urejanje.

● Live Loops je mrežni vmesnik za ustvarjanje glasbe brez prekinitev.

● Vgrajeni sintetizatorji in vtičniki, kot sta Sampler in Operator, omogočajo obsežno manipulacijo zvoka.

Prednosti:

● Odličen za žive nastope in elektronsko glasbo.

● Intuitiven delovni tok, ki postane naraven po nekaj tednih uporabe.

● Možnost uporabe MIDI krmilnikov za enostavno ustvarjanje glasbe v živo.

Za začetnike: FL Studio 21 (99, 249, 349 in 599 evrov)

SLIKA: Glasba6.png Začetnikom prijaznejši FL Studio je ena najbolj priljubljenih DAW rešitev na trgu.

FL Studio 21 je ena najbolj priljubljenih aplikacij DAW na trgu, zlasti med neodvisnimi glasbeniki. Pogosto je cenjen zaradi svojega intuitivnega delovnega toka, ki je posebej prilagojen za komponiranje in produkcijo originalnih del, vendar je odlična izbira za skoraj vsak vidik produkcije. Ne glede na to, ali že imamo izkušnje na področju glasbene produkcije ali pa smo novinec in iščemo orodje za začetek, je FL Studio ena najboljših in na dolgi rok tudi cenovno najdostopnejših možnosti, saj Image Line zadnja leta ponuja brezplačne posodobitve in ne kaže znakov, da bi to opustil. Ko enkrat kupimo program, smo lastnik aktualne različice, za katero smo plačali, medtem ko so vse posodobitve od takrat naprej brezplačne. Kljub številnim prednostim pa ima FL Studio eno večjo pomanjkljivost v svojem cenovnem modelu. Najcenejša možnost, Fruity Edition, nima nekaterih ključnih funkcij, kot je možnost postavljanja avdio posnetkov v predvajalni seznam, kar je funkcija, ki jo pogosto potrebujemo.

FL Studio se ponaša z odličnimi sintesajzerji, ki pa žal po večini zahtevajo najdražjo različico programa.

Od izdaje FL Studio 12 leta 2015 je DAW doživel številne pomembne izboljšave delovnega toka, uvedbo popolnoma novih instrumentov in učinkov ter popolnoma vektorizirano prenovo vmesnika. Ko govorimo o inštrumentih in učinkih, nobena recenzija FL Studia ni popolna brez omembe nekaterih izstopajočih. Odlični sintesajzerji, kot so 3x OSC, Sytrus, Harmless in Harmor, so izjemno zmogljivi, čeprav moramo zanje imeti različico Producer ali višjo. Na srečo je večina efektov vključena v vse izdaje. Spletna skupnost za FL Studio je skozi leta znatno zrasla, in če se želimo naučiti uporabljati programsko opremo, je skoraj gotovo, da nam bo postregla z odgovori na vsa naša vprašanja.

Pomembno je omeniti, da je FL Studio na začetku lahko nekoliko zmeden za tiste, ki imajo izkušnje z drugimi tovrstnimi programi. Medtem ko je prav tako zmogljiv kot katerikoli drug DAW, se pri primerjavi FL s konkurenco njegov nabor funkcij lahko zdi precej nekonvencionalen. Po našem mnenju so te posebnosti manj ovire in bolj pomembni vidiki njegovega edinstvenega, a zmogljivega delovnega toka. Na primer, v nasprotju z večino industrijsko standardnih programov za produkcijo FL omogoča, da avdio posnetke, vzorce (ki pogosto vsebujejo MIDI sekvence) in avtomatizacijske izseke postavimo na katerokoli stezo v predvajalnem seznamu, saj steze v našem aranžmaju niso vezane na posamezni zvok ali tip zvočnega izseka.

Mešalna miza programa je zelo prilagodljiva, saj lahko vsak kanal uporabimo, za katerekoli elemente kompozicije želimo.

Mešalna miza v FL je prilagodljiva na podoben način, saj lahko vsak kanal uporabimo, za katerekoli elemente kompozicije želimo. Čeprav to pomeni, da je v FL večino organizacije treba opraviti ročno, je tak delovni tok zelo koristen za hitro prenašanje idej in je bistvena pomoč v ustvarjalnem procesu glasbenika. Trenutno FL Studio 21 zahteva vsaj Windows 8.1 ali macOS High Sierra za delovanje, Image Line pa priporoča vsaj 4 GB pomnilnika RAM. Ali lahko programska oprema deluje, je večinoma odvisno od tega, koliko inštrumentov in učinkov nameravamo dodati svojim projektom. FL preverjeno dobro deluje tudi na nekaterih manj zmogljivih napravah. V vsakem primeru je dobra ideja, da najprej prenesemo preizkusno različico programa in preverimo tako delovanje kot ustreznost glede na pričakovanja in želje. FL Studio bi moral zadovoljiti skoraj vse potrebe znotraj glasbene in avdio produkcije, vendar pa je po svoji naravi najprimernejši za glasbenike, ki želijo pisati, komponirati, miksati in obdelovati lastno glasbo, zlasti za tiste, ki so v tej dejavnosti novi. Medtem ko bi profesionalci FL Studio 21 zlahka uporabili v komercialne namene, je DAW podjetja Image Line resnično zasnovan z mislijo na hitro prenašanje zamisli.

Ključne funkcije:

● Intuitiven vmesnik z obsežnimi možnostmi prilagajanja.

● Ponuja veliko število vtičnikov in sintetizatorjev, vključno s step sekvencerjem in z orodji za ustvarjanje ritmov.

● Neomejene brezplačne posodobitve.

Prednosti:

● Odličen za začetnike in profesionalce.

● Cenovno dostopen z veliko možnostmi nadgradnje.

● Široko sprejet med glasbeniki po vsem svetu.

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji