Programska oprema | Pisarniške zbirke
Digitalna pisarna
V današnjem digitalnem svetu je pisarniška programska oprema ključna za vsakodnevno delo, naj bo to v poslovnem, izobraževalnem ali osebnem okolju. Od nekdaj pregrešno dragih izdelkov smo prišli do dostojno ocenjenih pripomočkov za vsakdanjo rabo na najrazličnejših področjih. Vedno več pisarniških programov in zbirk se seli na splet. Prava izbira je odvisna od naših potreb.
Najboljša za vse: Microsoft 365 Personal (7 evrov mesečno, 69 evrov letno)
Microsoft 365 Personal je naročniški paket, ki vključuje dostop do najnovejših različic Microsoft Office aplikacij, kot so Word, Excel, PowerPoint, Outlook in OneNote.
Microsoft 365 Personal vključuje vse klasične pisarniške aplikacije, ki so redno posodobljene in zagotavljajo dostop do najnovejših funkcij in varnostnih popravkov. Naročnina vključuje 1 TB shranjevanja v oblaku prek OneDrive, kar omogoča varno shranjevanje, dostop in deljenje dokumentov od koderkoli. Ena od posebnih funkcij je Personal Vault, ki ponuja dodatno varnost za občutljive datoteke s šifriranjem od konca do konca. Microsoft 365 je paket pisarniških aplikacij, zasnovan za enostavno sodelovanje. S programi, kot je Microsoft Teams, lahko uporabniki komuniciramo, izvajamo videokonference in delamo pri skupnih projektih v realnem času, ne glede na lokacijo. Microsoft 365 Personal ima prepoznaven in intuitiven uporabniški vmesnik, ki je enoten za vse aplikacije v paketu. Ta je zaslužen, da se slehernik hitro znajde v različnih orodjih, četudi jih uporablja prvič. Orodna vrstica v podobi traku je prilagodljiva in ponuja hitre možnosti za formatiranje, urejanje in organizacijo dokumentov.
Skoraj vse funkcije Worda iz operacijskega sistema Windows so na voljo tudi v programu za računalnike Mac.
Prvi med Microsoftovimi programi je Word, ki je ena najbolj razširjenih aplikacij za urejanje besedil na svetu. Kljub občasnim nevšečnostim in nestabilnosti izstopa iz konkurence tako za začetnike kot napredne uporabnike. Krasijo ga elegantne predloge, osredotočenost na pisanje, nadmočno iskanje, bogata orodja za risanje in še mnogo več. Kljub enostavnosti osnovnih opravil se začetnikom ob izvajanju nekaterih nalog lahko zaplete, dodajanje črte na koncu odstavka z nekaj preveč črticami lahko povzroči nastanek mejne črte, nekatere zmožnosti, kot je izklop preverjanja slovnice med tipkanjem, so zapletene in zahtevajo izklop več posameznih vrednosti, medtem ko je samodejno ustvarjanje oštevilčenih seznamov mogoče prilagoditi le z navigacijo skozi več pogovornih oken. Skoraj vse funkcije Worda za Windows so na voljo tudi v različici za Mac, vendar Mac različica nima toliko bližnjic na tipkovnici, kar je lahko manj priročno za napredne uporabnike. Edinstvene grafične funkcije, ki so bile nekoč na voljo samo na Macu, so v novejših različicah odstranjene.
Druga zvezda paketa je Microsoftov Excel, ki že od nekdaj presega vse druge aplikacije za preglednice zaradi hitrosti in zmogljivosti, trenutna različica Microsoft 365 pa to prednost še dodatno povečuje. Power Query funkcija v Excelu nam prihrani ure dela s pretvarjanjem surovih podatkov, uvoženih iz spletne tabele ali datoteke s podatki, ločenimi z vejicami, v pregledno oblikovano preglednico z urejenimi na vrhu vsakega stolpca. Nove različice Excela omogočajo deljenje le dela delovnega zvezka, kot je obseg, tabela ali grafikon, namesto celotnega dokumenta. To sodelavcem omogoča urejanje podatkov na izbranem območju brez dostopa do drugih delov dokumenta. Excelovo dinamično polje omogoča ustvarjanje formule v prvi celici tabele, ki vrača podatke iz vseh vrstic v tabeli, ne glede na njihovo število. Excel ima tudi funkcijo XLOOKUP, ki olajša prikaz vrednosti iz velikega niza podatkov.
Z eno naročnino lahko Microsoftove programe uporabljamo na petih napravah, vključno s telefoni in tablicami z operacijskim sistemom iOS in Android.
Že zgolj Word in Excel sta dovolj, da se odločimo za plačilo naročnine, a z njo dobimo tudi odlične preglednice PowerPoint, priljubljeno elektronsko korespondenco Outlook, zbirko podatkov Access in digitalnega založnika Publisher. Zadnja sta na voljo le naprednejšim uporabnikom z računalnikom PC in operacijskim sistemom Windows. Naročniki lahko namestimo Microsoft 365 Personal na (do) pet naprav, vključno z računalniki (Windows in Mac), s tablicami in pametnimi telefoni (Android in iOS). To omogoča nemoten prehod med napravami, kar je še posebej koristno za tiste, ki pogosto delajo na poti. Microsoft 365 zagotavlja visoko raven varnosti z rednimi posodobitvami, zaščito pred zlonamerno programsko opremo in s funkcijami, kot je dvostopenjsko preverjanje pristnosti. Poleg tega smo uporabniki deležni podpore prek številnih kanalov, vključno s spletnimi vodniki, članki za pomoč in video vadnicami.
Najboljša za (manjše) podjetnike: Zoho Workplace (slabe 3 evre na mesec in več)
Zoho Workspace je z vsemi potrebnimi pisarniškimi programi in s kakovostnim povezovanjem odlična izbira za manjša podjetja, kjer so stroški pomembni.
Microsoft 365 je tako kot fizičnim osebam na voljo tudi podjetnikom, a z višjo cenovno postavko, ki ni zanemarljiva. Manjšim poslovnim subjektom je namenjena programska pisarna Zoho Workplace, ki nudi celovit poslovni nabor orodij, zasnovan za izboljšanje učinkovitosti in sodelovanja v podjetjih. Pisarniški paket za naročnike vsebuje zmogljivo orodje za urejanje besedil Zoho Writer, ki omogoča sodelovanje v realnem času, sledenje spremembam in vključuje napredne funkcije za oblikovanje dokumentov. Writer podpira tudi integracijo z drugimi Zoho aplikacijami in omogoča enostavno izvažanje dokumentov v različne formate. Zoho Sheet je preglednica z napredno analizo podatkov, ustvarjanjem grafikonov in uporabo makrojev. Sheet vključuje tudi funkcije za sodelovanje, kot so komentarji in dodeljevanje nalog, kar omogoča učinkovito delo v ekipah. Zoho Show je orodje za ustvarjanje predstavitev. Omogoča uporabo različnih predlog, vgrajenih grafičnih elementov in animacij za ustvarjanje privlačnih predstavitev. Show podpira sodelovanje v realnem času in omogoča predstavitev na daljavo prek spleta.
Dokumente, preglednice in predstavitve je z zbirko Zoho mogoče enostavno ustvarjati in urejati, saj programi sledijo uveljavljenemu delovnemu procesu.
Poleg pisarniškega paketa naročniki dobimo še zmogljiva komunikacijska orodja, na čelu z odjemalcem elektronske pošte Zoho Mail, ki je varen in zanesljiv e-poštni sistem s prilagodljivimi filtri, pravili in z avtomatiziranimi odgovori. Cliq je orodje za takojšnje sporočanje, ki omogoča hitre in učinkovite pogovore med člani ekipe. Vključuje funkcije, kot so skupinski klepeti, zvočni in video klici ter deljenje datotek. Cliq omogoča tudi integracijo z zunanjimi aplikacijami, kot so Google Drive, Dropbox in drugi, kar omogoča enostavno deljenje dokumentov in drugih virov. Zoho Connect pa je platforma za družabno sodelovanje, ki omogoča ustvarjanje skupnosti znotraj podjetja. Uporabniki lahko ustvarjamo forume, skupine in dogodke za izmenjavo idej ter sodelovanje pri projektih. Connect vključuje tudi funkcije za upravljanje nalog, ankete in glasovanje, kar povečuje angažiranost in participacijo zaposlenih.
Zoho Meeting je rešitev za spletne sestanke in webinarje, Zoho Workdrive pa platforma za shranjevanje in deljenje datotek v oblaku. Omogoča sodelovanje v realnem času, sledenje različicam dokumentov in zagotavlja varnost s šifriranjem podatkov. Workdrive vključuje tudi funkcije za upravljanje dovoljenj in omogoča enostavno integracijo z drugimi Zoho aplikacijami. Zoho Workplace ponuja mobilne aplikacije za vse svoje ključne storitve, kar omogoča upravljanje poslovnih opravil kjerkoli in kadarkoli. Mobilne aplikacije so zasnovane za enostavno uporabo in vključujejo vse pomembne funkcije namiznih različic. Zoho Workplace integrira vse aplikacije v enoten pregled prek nadzorne plošče. Pri delu s pisarno Zoho nam od doplačilu dobro služi še Zia, umetna inteligenca, ki ponuja pomoč pri pisanju, analizi podatkov in avtomatizaciji ponavljajočih se nalog. Zia lahko analizira vsebino dokumentov, predlaga izboljšave in pomaga pri iskanju informacij. Poleg tega lahko avtomatizira rutinske naloge, kot sta načrtovanje sestankov in upravljanje e-pošte. Zoho Workplace vključuje številne varnostne ukrepe za zaščito podatkov, kot so šifriranje podatkov, dvostopenjska avtentikacija in napredno upravljanje dostopa. Podjetje je zavezano k varovanju zasebnosti uporabnikov in upošteva najstrožje varnostne standarde.
Najboljša na spletu: Google Workspace (od slabih 6 evrov na osebo mesečno)
Googlove pisarniške programe s pridom uporabljamo tudi fizične osebe, a pravo povezovanje in sodelovanje v resnici nudijo le v obliki zbirke Google Workspace, ki je namenjena podjetjem, samostojnim podjetnikom, šolam in neprofitnim organizacijam.
Na koncu je tu še Googlova zbirka. Google Workspace je obsežen nabor aplikacij za produktivnost in sodelovanje, namenjen podjetjem, samostojnim podjetnikom, šolam in neprofitnim organizacijam. Njegove ključne funkcije vključujejo odjemalec elektronske pošte Gmail, oblačno shrambo Google Drive, dokumente Google Docs, preglednice Sheets, predstavitve Slides, koledar Calendar in program za sestankovanje Google Meet. Workspace omogoča brezhibno sodelovanje med uporabniki z možnostjo hkratnega urejanja dokumentov v realnem času.
Googlove pisarniške aplikacije nam omogočajo, da hkrati urejamo iste dokumente in učinkovito sledimo spremembam.
Prednosti so očitne, Google Workspace ponuja integrirano platformo, ki omogoča preprosto preklapljanje med e-pošto, dokumenti, koledarji in klepetom. Vse aplikacije so dostopne prek enotnega uporabniškega vmesnika, kar zmanjšuje potrebo po preklapljanju med različnimi orodji. Ena izmed največjih prednosti Googlovega Workspacea je njegova enostavna uporaba. Intuitiven vmesnik omogoča hitro prilagoditev tudi za nove uporabnike, kar olajša uvajanje v delovni proces. Aplikacije zbirke nam omogočajo, da hkrati urejamo iste dokumente, kar pospešuje sodelovanje in izboljšuje učinkovitost. Funkcije, kot so sledenje spremembam in komentarji, omogočajo učinkovito komunikacijo znotraj dokumentov. Google Drive ponuja veliko prostora za shranjevanje in omogoča samodejno shranjevanje sprememb. To pomeni, da ne izgubimo dela, tudi če pride do nepričakovane prekinitve. Med slabosti štejemo pomanjkanje nekaterih naprednih funkcij in oblikovnih možnosti, ki jih ponuja Microsoft Office, potrebo po internetni povezavi ter varnostna tveganja, ki jih poveča shranjevanje podatkov v oblaku.