Objavljeno: 24.9.2024 | Avtor: Dominik Cigala | Monitor Oktober 2024

Ruski Zuckerberg

Brezplačna aplikacija za komunikacijo Telegram, znana po centraliziranem in menda izdatno šifriranem omrežju, je postala osrednja novica medijev po svetu, ko so njenega ustanovitelja in direktorja v Franciji aretirali zaradi sodelovanja pri upravljanju platforme, ki je omogočala izvajanje nezakonitih transakcij organiziranim kriminalnim družbam. Na razplet zadeve še čakamo, medtem pa si oglejmo, kako je nastalo omrežje, nad katerim se poleg kriminalcev navdušujejo tudi svetovni voditelji.

Telegram je po odhodu iz Rusije skupaj s svojim bratom ustanovil ruski Zuckerberg, Pavel Durov.

Ustanovitelj in direktor Telegrama Pavel Durov, pogosto imenovan ruski Zuckerberg, se je rodil 10. oktobra 1984 v Leningradu (danes Sankt Peterburg). Njegov oče Valerij Durov, ugleden filolog, je bil pomemben del Pavlovega otroštva, vendar je Pavel že zgodaj kazal veliko zanimanje za tehnologijo in digitalni svet, kar je močno vplivalo na njegovo prihodnost. Pavel je otroštvo preživel v Italiji, kjer je njegov oče poučeval. Ta izkušnja mu je razširila obzorja in mu dala mednarodno perspektivo. Po vrnitvi v Rusijo se je vpisal na akademsko gimnazijo v Sankt Peterburgu, kjer je začel razvijati svoje tehnološke veščine. V tem obdobju se je naučil programirati in hitro postal prepoznaven med vrstniki kot nekdo, ki ima izjemne sposobnosti na področju tehnologije. Leta 2006 je Pavel diplomiral iz filologije na državni univerzi v Sankt Peterburgu. Študijska pot, ki je bila nekoliko nenavadna za tehnološkega navdušenca, mu je omogočila, da je razvil veščine, kot sta strukturirano razmišljanje in pozornost do podrobnosti, kar je kasneje s pridom uporabil v svoji tehnološki karieri.

Največjo rusko družabno omrežje VKontakte je Durov ustanovil zaradi navdušenja nad hitrim razvojem Facebooka.

Med študijem na univerzi se je Durov zanimal za družabna omrežja, navdihnjen s hitrim razvojem Facebooka na Zahodu. Leta 2006 je skupaj z bratom Nikolajem ustanovil VKontakte (VK), ki je postal največja rusko govoreča družabna platforma. VK je hitro postal zelo priljubljen, saj je zapolnil vrzel na ruskem trgu, kjer prej ni bilo primerljivega omrežja. Durov je vztrajal, da mora VK ostati brezplačen, uporabniku prijazen in zagotoviti svobodo govora. Njegov uspeh je pritegnil pozornost ruskih oblasti, ki so želele nadzor nad platformo. Durov se je trdno zavzemal za varovanje zasebnosti uporabnikov, kar je privedlo do številnih sporov z vlado in delničarji. Leta 2014 je po sporu z ruskimi varnostnimi službami prodal svoj delež v VK in zapustil Rusijo. Pred tem je javno zavrnil zahteve ruskih oblasti po predaji osebnih podatkov uporabnikov varnostni službi FSB.

Pavlov brat Nikolaj je izreden matematik in njegovo znanje je pripomoglo k tehnični dovršenosti realiziranih idej bratov Durov.

Po odhodu iz VK je Durov skupaj z bratom Nikolajem leta 2013 ustanovil Telegram, aplikacijo za sporočanje, ki je poudarjala zasebnost in varnost. Telegram je po potrebi uporabljal šifriranje od začetne do končne točke in ponujal funkcije, kot so skrivni klepeti, ki omogočajo samouničenje sporočil, kar je bilo privlačno predvsem za uporabnike, ki cenijo varnost in zasebnost. In teh ni bilo malo! V dveh letih je Telegram pritegnil več kot 50 milijonov uporabnikov, predvsem v regijah, kjer so ljudje zaskrbljeni zaradi vladnega nadzora. Leta 2017 je aplikacija imela več kot 100 milijonov mesečno aktivnih uporabnikov in postala globalni fenomen. Leta 2018 je Durov začel projekt Telegram Open Network (TON), decentralizirano platformo, ki je obljubljala revolucijo v digitalnem svetu. TON je privabil velike vlagatelje in zbral več kot 1,7 milijarde ameriških dolarjev, vendar so regulatorji, zlasti ameriška Komisija za vrednostne papirje (SEC), projekt zaradi pravnih vprašanj ustavili.

Telegram je ena najbolj priljubljenih platform za sporočanje na svetu.

Telegram ima trenutno več kot 950 milijonov uporabnikov, s čimer je ena najbolj uporabljanih platform za sporočanje na svetu. V mnogih državah se je platforma razvila v ključno storitev, ki se uporablja za vse, od vsakodnevnega klepeta in pošiljanja fotografij ter dokumentov do razširjanja vladnih sporočil. Zaradi varovanja zasebnosti je Telegram postal pomembno komunikacijsko orodje v državah, kot so Rusija, Iran in Indija, kjer je svoboda govora omejena. Aplikacija je priljubljena tudi v Ukrajini, kjer je postala ključno orodje za izmenjavo novic o vojni in opozarjanje na zračne napade. Zaradi iste zaščite pa je storitev postala priljubljena tudi med preprodajalci drog, pralci denarja in skrajneži, vključno s pripadniki skupin za belsko prevlado in različnimi terorističnimi skupinami, kot je ISIS. Telegram omogoča, da se posameznim klepetalnim skupinam pridruži kar 200.000 uporabnikov, kjer se lahko lažne trditve hitro širijo. Marca 2024 je Durov za Financial Times povedal, da se aplikacija približuje dobičkonosnosti, potem ko je pred dvema letoma uvedla oglaševanje in naročnine, ter dodal, da podjetje razmišlja o prvi javni ponudbi delnic (IPO).

Durov se je skozi svojo kariero predstavljal kot zagovornik svobode na internetu in strogega varovanja zasebnosti uporabnikov. Medtem ko so ti ideali pritegnili množice, so sprožili tudi vrsto težav. Telegram je bil pogosto tarča kritik zaradi pomanjkanja nadzora nad vsebinami, ki jih uporabniki delijo. Na Telegramu so se širile teorije zarot, skrajne vsebine in celo pozivi k nasilju, kar je sprožilo preiskave evropskih in drugih oblasti. Francoske oblasti so Durova avgusta 2024 aretirale na pariškem letališču zaradi obtožb, povezanih s prevarami, kibernetskim kriminalom in spodbujanjem terorizma. Kljub temu Durov vztraja, da Telegram ohranja svobodo izražanja, pri tem pa odstranjuje vsebine, ki odkrito pozivajo k nasilju. Njegova odločenost, da ne popusti pritiskom, je pogosto povzročila konflikte z oblastmi, zlasti v njegovi domovini, Rusiji.

Pavel Durov vodi asketsko življenje, nosi črna oblačila in daje videz skrivnostne ter nepredvidljive osebe.

Pavel Durov je skozi leta ohranil videz skrivnostne in nepredvidljive osebe. Redko daje intervjuje, večino svojih izjav pa objavlja na svojem Telegram kanalu, kjer deli vpoglede v svoj asketski življenjski slog. Zavzema se za strogo disciplino, saj se izogiba mesu, alkoholu in celo kavi. Pogosto ga primerjajo z igralcem Keanujem Reevesom iz filma Matrix, saj nosi črna oblačila in izraža filozofski pristop k življenju. Poleg tega je Durov v enem od svojih zapisov izjavil, da je biološki oče več kot sto otrok, saj je svoje seme daroval v več kot desetih državah. Trdi, da je to njegova državljanska dolžnost, kar izraža podobno filozofijo, kot jo zagovarja in živi Elon Musk, še en kontroverzen tehnološki mogotec. Pavel Durov ostaja ena najvplivnejših in najskrivnostnejših osebnosti sodobnega tehnološkega sveta. Njegovo delo s Telegramom je pritegnilo svetovno pozornost, tako zaradi varovanja zasebnosti kot kontroverznih vsebin, ki jih aplikacija omogoča. Medtem ko se Durov še naprej sooča z izzivi in s preiskavami ter se na obtožbe v Franciji po plačilu varščine brani s prostosti, njegov vpliv na svet digitalne komunikacije ostaja neizmeren.

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji