Objavljeno: 27.8.2024 | Avtor: Anže Tomić | Monitor September 2024

Se radi portretirate?

Honorjev telefon 200 Pro stavi na fotografiranje portretov, v ta namen pa so se povezali s podjetjem Harcourt studio. To je svetovno znan fotografski studio, vsaj tako razberemo po hitrem skoku v Googlov iskalnik.

Proizvajalci (večinoma kitajskih) telefonov že leta sodelujejo s podjetji in z blagovnimi znamkami, ki naj bi jim prinesli nekaj dodatnih točk, predvsem pri fotografiji. Od tod torej izvirajo napisi Hasselblad, Zeiss in Leica, Honor pa v to družbo vnaša še fotografski studio Harcourt.

Fotografija je na telefonih že dolgo zelo pomembna, saj je v zadnjem obdobju to poleg cene še edino področje, kjer se konkurenti med seboj vsaj malce razlikujejo. Trudijo se strojno (kdo ima več leč in/ali višjo ločljivost) in programsko, z obdelovanjem slik. Ni namreč telefona, ki bi slike zajel neposredno, temveč je vmes cela veriga orodij, ki strojni opremi pomagajo ustvariti »dobro« in »lepo« fotografijo.

Tu v telefonu Honor 200 Pro vskoči gumb Harcourt, ki so ga zapekli v fotografsko aplikacijo in skriva tri profile za zajemanje portretov. Profili se imenujejo Poudarjeno, Barvno in Klasično, vsak pa dostavi zanimiv učinek in dejansko pomaga pri zajemu boljših portretov. Gre za z okusom izbrane nastavitve in ne le za marketinški prijem. Nenazadnje so za resnost poskrbeli tudi pri Honorju, saj je na zadnji strani ločena kamera ločljivosti 50 MP, ki je namenjena le portretni fotografiji. Tudi na prednji strani telefona sta na voljo dve kameri, kjer ena izmed njiju skrbi za globino in omogoča boljše selfije z zamegljenim ozadjem.

In dejansko so portreti, zajeti s tem telefonom, boljši, kot jih zmore večina konkurence v istem cenovnem razredu. Še vedno pa so večinoma neprimerljivi s »pravimi portreti«, kot jih zajemajo fotoaparati s pravimi objektivi z globinsko ostrino. Portreti z zamegljenim ozadjem namreč niso vedno prepričljivi, saj strojno učenje subjekta ne loči vedno najbolje od ozadja – še vedno namreč kakšen pramen las zajadra v meglo.

Sicer pa je Honor 200 Pro tipičen predstavnik telefonov visokega srednjega razreda, z nekoliko slabšim procesorjem od težkokategornikov. Snapdragon 8s Gen 3 je nekoliko šibkejša različica letošnjega Snapdragona 8, ki zmore nižje frekvence na vseh jedrih in ima malce manj zmogljivo grafično jedro. Vseeno pa gre za zelo sposoben procesor, ki brez težav premetava Android 14 in Honorjevo preobleko MagicOS 8. Ta zna biti nadležna pri nastavljanju telefona, ker nenehno sprašuje po stvareh, ki jih ne potrebujemo, privzeto pa je nameščenih preveč odvečnih aplikacij. Booking.com, Amazon, AliExpress in ostala druščina nimajo kaj iskati na novo nastavljenem telefonu, a Honor pri tem nič ne odstopa od (predvsem) azijske konkurence. Res škoda, da je prednameščanje »sponzorskih« aplikacij postalo tako vseprisotno.

Zaslon je sicer 6,8-palčni OLED, ki zna risati pri 120 Hz in ima res dobro zaznavanje nehotenih dotikov na robovih. Honor namreč vztraja pri zelo zavitih zaslonih, ki se jih po robovih nenehno nehote dotikamo, vendar med preizkusom teh težav nismo imeli. Baterija je velika, njenih 5.200 mAh pa lahko polnimo po žici s kar 100 W. Podprto je seveda tudi brezstično polnjenje. Pohvaliti je treba bralnik prstnih odtisov, ki je zelo hiter, tudi vodotesnost s certifikatom »le« IP65 je v redu, saj ne gre za najdražjo napravo.

Pri Honorju so od Appla kopirali »dinamični otok«, ki mu pravijo magic capsule. Okoli prednjih kamer se tako pojavi vmesnik, ko poslušamo glasbo, tako da lahko tudi na ta način na hitro ustavimo predvajanje ali pogledamo, kaj poslušamo. Že pri Applu je ta reč simpatična in enako je tu. Predvsem pa da nekaj več smisla izrezanim luknjam za kamere na prednji strani telefona.

Honor bo 200 Pro z varnostnimi posodobitvami zalagal štiri leta, medtem ko se bo Android posodabljal tri leta. Oboje je v redu, a tu Honor še vedno zaostaja za konkurenco in čakamo na dan, ko se bo priključil vlaku in začel obljubljati vsaj pet let posodobitev.

Honor 200 Pro je oblikovno zanimiv telefon, ki stavi na zajemanje portretnih fotografij in to počne zelo dobro. Vse ostalo pa je le »O. K.« za telefon tega cenovnega razreda. Tudi zajemanje navadnih fotografij ni pretresljivo dobro, saj primerljivi Googlovi pixli in samsungi to počnejo bolje. Če pa so pri vas portretne fotografije na prvem mestu (so res?) in vas ne moti umetno megljenje, ki ga še noben proizvajalec ni naredil zares dobrega, je Honor 200 Pro najbrž telefon za vas.

Honor 200 Pro

Prodaja: Operaterji.

Cena: 800 EUR

Za: Dobre portretne fotografije. Zanimivo oblikovanje.

Proti: Za ta denar se dobijo telefoni, ki zajemajo slabše portretne fotografije, a boljše druge.

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji