Objavljeno: 10.8.2010 10:25 | Avtor: Jure Forstnerič | Monitor Julij-avgust 2010 | Teme: preizkus, foto

Sony, naslednja generacija

Kompaktni digitalni fotoaparati z izmenljivimi objektivi postajajo za velike izdelovalce vedno bolj zanimivo področje. Začelo se je s skupnim sistemom Olympusa in Panasonica, imenovanim "Mikro 4/3", take sisteme pa sta napovedala še Samsung in Sony. Od slednjega smo na preizkus dobili model NEX-5.

Tako kot pri vseh teh aparatih sta tu združena razmeroma veliko tipalo z dokaj majhnim ohišjem. Pri obeh pa so šli še korak dlje kot dvojica Olympusa in Panasonica. Po eni strani ima Sony večje tipalo - faktor povečave goriščnice je tako 1,5 (pri Olympusu je 2), po drugi strani pa ima Sonyjev aparat še manjše ohišje. Prav to je tudi njegova največja prednost, sploh v navezi s fiksnim objektivom E 16mm F/2,8. Gre za resnično majhen oziroma tanek širokokotni objektiv, katerega goriščnica v klasičnem formatu Leica je 24 mm. Novi bajonet so pri Sonyju poimenovali po črki "E", starejše objektive iz Sonyjevih logov (ter še starejše Minoltine) bomo lahko uporabljali skupaj z adapterjem, kar pa naj ne bi delovalo z vsemi objektivi, prav tako pri tem samodejno ostrenje ne bo na voljo.

Kot rečeno, gre za zelo majhno ohišje, žal pa je tako zmanjkalo prostora za funkcijske in druge tipke. Aparat ima presenetljivo malo tipk, primerja pa se lahko z žepnimi modeli. Zaradi tega se bomo za večino funkcij sprehajali po menujih - tudi za pogosto rabljeno nastavljanje, kot je občutljivost ISO ali temperatura beline. Težava je tudi ta, da se trem tipkam spreminja namembnost glede na to, kje na menuju smo. Menuji so pri tem sicer pregledni in jasni, čeprav smo kakšno nastavitev tudi malo iskali. Ima pa aparat posebno tipko za snemanje filmov, ki je nameščena na zgornjem desnem robu, in smo jo večkrat stisnili tudi po nesreči.

Za model z izmenljivimi objektivi je novi Sony izredno tanek in kompakten

Kakovost fotografij je po pričakovanju zelo dobra. Šuma niti ni veliko - sploh pri uporabi zapisa JPEG, kjer je v rabi njegovo močno odstranjevanje. Tudi video je zelo kakovosten, aparat ga zajema pri visoki ločljivosti 1080i, pri tem pa uporablja učinkovit kodek AVCHD. Aparat ima veliko samodejnih načinov, seveda pa lahko vse krmilimo tudi ročno. Slabost teh aparatov je malce počasnejše ostrenje kot pri pravih DSLRjih, tako je tudi tukaj - ostrenje je po hitrosti primerljivo s Panasonicovim G1. Novost pri Sonyjih pa je optična stabilizacija slike, ki je tu vgrajena v objektive, ne v ohišje. To ima tudi priložen objektiv 18-55 mm, ki je (poleg že omenjenega fiksnega objektiva) del osnovnega kompleta. Aparat tudi nima vgrajene bliskavice, a dobimo ob njem majhno zunanjo bliskavico, ki ima popolnoma novi vmesnik. Gre za majhen dodatek, ki se napaja kar prek aparata.

Novi Sonyjev sistem obeta kar veliko, saj je še manjši od do zdaj predstavljenih kompaktnih sistemov z izmenljivimi objektivi, pri tem pa ima še večje tipalo. Malce zmoti dostopnost funkcij na ohišju, ki pa je seveda posledica majhnega ohišja.

Sony NEX-5

Kaj: Kompaktni digitalni fotoaparat z izmenljivimi objektivi.

Ločljivosti: Do 4592 × 3056 pik.

Tipalo: Efektivno 14,2 milijona pik.

Velikost in vrsta tipala: 23,4 × 15,6 mm, CMOS, faktor povečave goriščnice 1,5.

Izdeluje: Sony, www.sony.com.

Prodaja: Sony partnerji, www.sony.si.

Cena: Še ni znana.

Za: Velikost in teža, kakovost fotografij, kakovost videa.

Proti: Dostopnost funkcij na ohišju.

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Google poskrbel, da se telefonov ne bo več splačalo krasti

    Google bo okrepil zaščito pametnih telefonov Factory Reset Protection (FRP), tako da bo ukradene telefone v praksi nemogoče ponovno uporabiti. Že obstoječi Android 15 prinaša nekaj varovalk, novi FRP pa bomo dobili v Androidu 16.

    Objavljeno: 15.5.2025 05:00
  • Štiri leta stari androidni telefoni imajo ranljivost, ki je ne bodo popravljali

    Google je posvaril uporabnike pametnih telefonov Android, naj nujno posodobijo svoje naprave, saj so pravkar zakrpali resno ranljivost, ki se je že izkoriščala. Prizadete so naprave z Androidom 13 (iz leta 2022) in Androidom 14 (2023). Telefoni z Androidom 12 (2021) pa se ne posodabljajo več, zato je priporočljiva zamenjava. Uporabnikov toliko starih telefonov je več sto milijonov!

    Objavljeno: 8.5.2025 07:00
  • Kitajci obrnili hrbet iPhonom

    Kitajski trg pametnih telefonov, ki tudi za zahodne znamke predstavlja izjemno pomemben delež, je letos doživel pravi pretres. Prodaja Applovih iPhonov je na primer padla za 50 odstotkov, podobno se godi tudi drugim tujim znamkam, ki nikoli niso imele zares opaznih deležev. Kitajski potrošniki so namreč začeli čedalje bolj kupovati domače izdelke.

    Objavljeno: 16.5.2025 05:00
  • Način, da vam umetna inteligenca ne bo lagala

    Vsi modeli umetne inteligence halucinirajo, včasih kakšen novejši celo bolj kot starejši, a obstajajo načini za zmanjšanje tega problema. Odpraviti ga za zdaj še ne moremo, lahko pa se mu v veliki meri izognemo, če pravilno sprašujemo. Najnovejša primerjava je pokazala, da je eden preprostejših načinov zahtevati daljše odgovore.

    Objavljeno: 14.5.2025 07:00
  • Anthropic: Ne vemo, kako deluje naša umetna inteligenca

    Ne gre za teorije zarote, temveč nemoč priznavajo tudi najvplivnejši. Izvršni direktor Anthropica Dario Amodei je v eseju, ki ga je objavil na svoji spletnih straneh, priznal, da ne razumejo natančno, kako deluje umetna inteligenca.

    Objavljeno: 8.5.2025 05:00
  • Samsung postaja zvočna velesila

    Samsungova podružnica Harman International bo za 350 milijonov ameriških dolarjev v gotovini kupila avdio oddelek podjetja Masimo, znanega po blagovnih znamkah Sound United

    Objavljeno: 9.5.2025 15:00 | Teme: samsung, zvok
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji