Strojna oprema | igralne konzole
Igrajmo (se)!
Igralne konzole so v zadnjem času doživele pravi razcvet in trg je poln zanimivih izdelkov, med katerimi prednjačijo mobilne naprave, kot sta Steam Deck in Asus ROG Ally. Največ kupcev se vseeno še vedno odloča za preverjena imena s področja igralnih konzol. V letu 2024 se na trgu izstopajoče predstavijo štiri konzole, vsaka s svojimi edinstvenimi prednostmi in pomanjkljivostmi. Tukaj je podroben pregled najboljših možnosti, upoštevajoč različne kriterije, kot so zmogljivost, cenovna dostopnost in prenosljivost.
Najboljša izbira: PlayStation 5
Prvi različici konzole PlayStation sta nudili izbiro optičnega pogona za predvajanje večpredstavnostnih vsebin in igranje iger s fizičnih nosilcev, medtem ko sta druge karakteristike delili.
Ljubiteljem največjih naslovov sta praktično na voljo le dve konzoli, Sony PlayStation 5 in Microsoftov Xbox. Ker igre na obeh platformah postajajo vse bolj izenačene, se razlogi za izbiro PlayStation 5 pred Xboxom osredotočajo predvsem na to, katere igre želimo igrati in kako. PlayStation lahko kupimo v različici s pogonom za diske, kar pomeni, da lahko gledamo UHD Blu-ray filme ter igramo nove ali rabljene igre PS5 in PS4 s fizičnih nosilcev. Ostale funkcije in strojna oprema so enake kot pri drugi različici. Digitalna izdaja PS5 ne vključuje pogona za diske, a ponuja enako grafiko, procesor, pomnilnik in shrambo kot standardna različica PS5.
Poleg spletnega in pretočnega igranja ter bogatega kataloga brezplačnih iger naročnina na PS Plus v najdražji inačici ponuja tudi časovno omejene preizkuse najnovejših naslovov.
Sony je s prejšnjo generacijo igralnih konzol prehitel Microsoft z bolj kakovostnimi ekskluzivnimi igrami. A stvari se spreminjajo, na PC poleg iger z Xboxa prihajajo tudi uspešnice s konzole PS5, hkrati pa je velikan iz Redmonda pokupil kar nekaj ustvarjalcev velikih serij, tako da se tehtnica z ekskluzivami utegne v prihodnosti nagniti na njegovo stran. Še vedno pa lahko pričakujemo, da bodo uspešne ekskluzive prej ali slej na voljo tudi na japonski konzoli. Spletno igranje je velikokrat omogočeno med različnimi platformami in na PlayStationu zahteva naročnino PS Plus. Igralcem so na voljo tri stopnje članstva, PlayStation Plus Essential, Extra in Premium. Najdražja stane 17 evrov mesečno ali 152 letno, drugi dve manj. Pri sklepanju naročnine se izplača počakati na kakšno akcijo, na primer tisto na črni petek, ko Sony običajno zahtevane zneske precej zniža. Člani katerekoli stopnje pridobijo dostop do spletnega igranja, posebne popuste na nekatere naslove med razprodajami in (vsaj) dve brezplačni igri mesečno. Brezplačne igre lahko obdržijo, dokler je aktivna naročnina na PS Plus. Dražji naročniški stopnji ponudita bogatejši katalog brezplačnih iger, preizkuse najnovejših naslovov in pretočno igranje.
PlayStation 5 ima lastna očala za igranje iger v navidezni resničnosti.
PS5 ima lastna očala za navidezno resničnost, imenovana PlayStation VR2. Očala so odličen dodatek, ki je udoben za nošenje in enostaven za nastavitev, vendar je nakup težko upravičljiv, ker zahteva konzolo PS5 za delovanje, na voljo pa ni veliko iger za igranje. Večina iger, ki jih lahko igramo na PS VR2, je dostopnih tudi drugje, vključno s cenejšimi očali VR, kot so Meta Quest. Tako Sony kot Microsoft sta svoje nove konzole naredila združljive za nazaj (z nekaterimi izjemami), zato je pri odločitvi za nakup treba upoštevati, katere stare igre imamo in katere želimo igrati. Vse različice konzole PS5 (obstajajo tudi »shujšane« konzole Slim) podpirajo predvajanje videoposnetkov z ločljivostjo 4K in so podobno zmogljive v vlogi medijskega središča, a je treba izmeriti prostor v dnevni sobi, saj standardni PS5 z Blu-ray pogonom meri kar 39,6 x 10,5 x 26,4 centimetra.
Ključne značilnosti:
● CPU: 8 x Zen 2 jedri pri 3,5 GHz
● GPU: 10,28 TFLOPS, 36 CU pri 2,23 GHz
● Pomnilnik: 16 GB GDDR6
● Notranji prostor: 825 GB NVMe SSD (667,2 GB uporabnega prostora)
● Izhodna ločljivost: do 8K
Prednosti:
● Inovativni krmilnik DualSense s haptično povratno informacijo in prilagodljivimi sprožilci.
● Velika zbirka ekskluzivnih iger.
● Podpora za 4K 120 Hz in sledenje žarkov.
Pomanjkljivosti:
● Omejen notranji prostor, kar zahteva nakup novega diska SSD za shranjevanje večjih količin digitalnih iger.
Najmočnejša izbira: Xbox Series X
Konzola Xbox Series X je najmočnejša naprava te vrste na trgu, a jo v slovenskih trgovinah (za zdaj) prodajajo napol uradno, kar pomeni, da nam nekatere stvari brez zvijač niso na voljo.
Microsoftov Xbox Series X je trenutno najzmogljivejša igralna konzola na trgu, ki ponuja igranje 4K/60 fps (podpira do 120Hz) in ima občudovanja vredne tehnične specifikacije. Vključuje podporo za Dolby Vision in Atmos, ki zagotavlja izboljšano avdiovizualno izkušnjo. Vseeno se glavni razlog za nakup Xboxa skriva drugje, v naročniški storitvi Xbox Game Pass, ki za nizko ceno ponuja zares veliko. Za 15 evrov mesečno si lahko uporabniki omislijo naročnino Game Pass Ultimate, ki omogoča dostop do več kot 400 iger na Xbox konzolah, pecejih in prek pretočnih storitev, poleg tega pa še spletno večigralsko igranje. Naročniška storitev ponuja dostop do večjih naslovov, kot so vse dirkalne igre Forza, vse strelske ekskluzive Gears of War, vsak Halo naslov, večina iger knjižnice Bethesda in mnogo več. Število naslovov, skupaj z zavezanostjo Microsofta, da igre, ki jih izdeluje (ali financira), vključijo v storitev na isti dan, ko so izdane, Game Pass loči od najbližjega tekmeca. Žal se Microsoftova konzola v Sloveniji še vedno ne prodaja uradno in dostopa do omenjene zbirke na sončni strani Alp nimamo. Bojda se bo to spremenilo v naslednjih mesecih.
Naročnina Xbox Game Pass je z bogato knjižnico, ugodno ceno in brezplačnimi ekskluzivami na prvi dan njihove izdaje sanjski servis za slehernega igričarja. Žal spada med stvari, ki Slovencem (še) niso uradno na voljo.
Kot medijsko središče sta Xbox Series X in PS5 podobno zmogljiva in sposobna nuditi obilo zabave v udobju domače dnevne sobe. Obe konzoli lahko predvajata 4K video iz digitalnih zbirk ali pretočnih storitev. Xbox Series X ima UHD Blu-ray pogon, ki omogoča gledanje filmov 4K na disku. V nasprotju s PS5 Xbox podpira Dolby Vision video iz pretočnih storitev, kar ga osmisli v primeru domačega kina z njim.
Ključne značilnosti:
● CPU: 8 jeder pri 3,8 GHz (3,6 GHz s SMT) Custom Zen 2
● GPU: 12 TFLOPS, 52 CU pri 1,825 GHz Custom RDNA 2
● Pomnilnik: 16 GB GDDR6
● Notranji prostor: 1TB Custom NVMe SSD
● I/O prepustnost: 2,4 GB/s (surovo), 4,8 GB/s
● Optični pogon: 4K UHD Blu-ray
Prednosti:
● Izjemna zmogljivost in podpora za Game Pass, ki ponuja dostop do številnih odličnih naslovov za nizko mesečno naročnino.
● Dolby Vision in Atmos podpora.
● Odlična združljivost za nazaj, omogoča igranje iger iz originalnega Xboxa, Xbox 360 in Xbox One.
Pomanjkljivosti:
● Omejena zbirka ekskluzivnih iger v primerjavi s PS5.
● Minimalne izboljšave uporabniškega vmesnika.
● V Sloveniji konzole uradno (še) ni.
Najdostopnejša izbira: Xbox Series S
Xbox Series S z nekaj kompromisi poganja iste igre kot močnejša konzola serije X.
Xbox Series X in Xbox Series S igrata iste igre, vendar bodo po videzu in delovanju nekoliko drugačne. Serija X je zmogljivejša in bo igre predvajala v višjih ločljivostih ter pogosto z večjimi hitrostmi slik na sekundo, z več vizualnimi podrobnostmi in dodatki kot Serija S. Toda za igralce z omejenim proračunom, za otroke, spalnico ali pisarno je Serija S odlična možnost. Xbox Series S je na voljo v dveh konfiguracijah: bela različica s 512 GB za 330 evrov in črna različica 1TB za 400 evrov. Dražjo različico je v zadnjem času mogoče večkrat dobiti z znatnim popustom, zato je boljši nakup.
V zadnjem času je črna inačica lahkotnejšega Xboxa s popusti ugodnejši in z več prostora na disku priporočljivejši nakup.
Xbox Series S je cenovno ugodnejša možnost, ki še vedno ponuja dobro zmogljivost. Podpira ločljivost do 1.440p in deli mnoge funkcije z Xbox Series X, vendar nima optičnega pogona in ima manj notranjega prostora.
Ključne značilnosti:
● CPU/GPU: Custom 7 AMD Zen 2 CPU z osmimi jedri, Custom RDNA 2
● Ločljivost zaslona: 1.440p
● Notranji prostor: 512 GB
● Slik na sekundo: do 120
● Bluetooth povezljivost: Da
Prednosti:
● Ugodnejša cena in kompaktnejša zasnova kot Series X.
● Podpira igranje iger za Series X|S.
Pomanjkljivosti:
● Manj zmogljiva kot Series X.
● Brez optičnega pogona, manj prostora za shranjevanje.
Najmobilnejša izbira: Nintendo Switch
Nintendo Switch je strojno najšibkejša konzola od predstavljenih, a manko nadomesti s šarmom in z inovativnostjo. Za prvega poskrbijo nepozabne igre za igralce vseh starosti, ki jih lahko najdemo le na konzolah podjetja Nintendo, za drugo brezšivno igranje med priključenostjo na televizor in zabavo na poti.
Alfa in omega igričarstva za igralce vseh starosti ima sicer v pripravi novo konzolo, a Nintendo Switch tudi v trenutno generaciji predstavlja enega izmed favoritov za naslov najboljše izbire leta. Knjižnica iger na Switchu zaradi strojne podhranjenosti večinoma ne vključuje velikih franšiz, kot sta Call of Duty in Red Dead Redemption, konzola ne podpira ločljivosti 4K in hkrati ne nadomesti dežurnega večpredstavnega središča v domu, a kljub temu še naprej izpolnjuje tisto, kar Nintendove konzole delajo najbolje – nudi igranje odličnih, družinam prijaznih, žanrsko opredeljujočih iger iz klasičnih franšiz, kot so Mario, Zelda in Pokémoni. Še bolje, zaradi inovativne zasnove konzola deluje kot domača konzola in prenosna naprava.
Zgolj mobilno igranje istih iger nam za občutno nižjo ceno nudi Switch Lite.
Obstajajo tri različice Switcha, ki vse delijo enako osnovno zasnovo in uporabljajo isto programsko opremo ter igre. Originalni osnovni model ima 6,2-palčni zaslon LCD, odstranljive krmilnike, stojalo in priklopno postajo, ki poveže Switch s televizorjem. Switch OLED je podobno konfiguriran, vendar ima 7-palčni zaslon z majhnim robom, ki naredi viden zaslon še večji v primerjavi z osnovnim modelom. Tehnologija OLED mu daje popolnoma temno črnino in živahne barve, poleg tega pa ima izboljšane zvočnike, več notranjega pomnilnika in stojalo, ki je uporabnejše od izvirnega. Obe različici, originalna in OLED, se lahko igrata v ročnem načinu ali na televizorju, njuni odstranljivi Joy-Con krmilniki pa se lahko razdelijo kot posamezni krmilniki za večigralske igre ali združijo v en igralni plošček. Nasprotno ima ročna različica Switch Lite vgrajene kontrole, ki jih ni mogoče odstraniti, 5,5-palčni zaslon, je brez stojala in brez TV-izhoda, a ima nižjo cenovno postavko.
Nintendov spletni servis je najcenejši od predstavljenih, a vseeno nudi veliko knjižnico retro naslovov s predhodnih konzol japonskega igričarskega velikana.
Tudi Nintendo zaračunava igranje večigralskih iger na spletu, kar stane štiri evre mesečno ali 20 na leto. Naročnina poleg spletnega igranja omogoča dostop do popustov na tržnici Nintendo eShop, prenosnih vsebin za nekatere igre in knjižnice z več kot 100 klasičnimi naslovi s starejših Nintendovih konzol.
Ključne značilnosti:
● CPU/GPU: NVIDIA Tegra procesor
● Ločljivost zaslona: 1080p (TV), 720p (prenosna)
● Notranji prostor: 32 GB
● Slik na sekundo: do 60
● Bluetooth povezljivost: Da
Prednosti:
● Hibridna zasnova, omogoča igranje doma in na poti.
● Obsežna zbirka nagrajenih ekskluzivnih iger.
● Nižja cena v primerjavi s PS5 ali z Xbox Series X.
Pomanjkljivosti:
● Manj zmogljiva kot konkurenčne konzole, manjkajo nekatere večje igre AAA.
● Manj dodatnih zmožnosti uporabe, omejena podpora za pretočne storitve.