Strojna oprema | Robotski sesalniki
Sesalniki leta
Ocenjevalci in pisci nasploh želimo ustvarjati dobre zgodbe. Želimo pisati take, ki navdušijo, vznemirjajo in navdihujejo. Te pogosto govorijo o novostih, lahko so kontroverzne in razdvajajo, radi imamo teme, ki so presenetljive. Za takšne zgodbe pa potrebujemo takšno temo, da se o tematiki ne strinjamo, da lahko zagovarjamo različna stališča, le tako je namreč mogoče o njej debatirati in polemizirati. Čas za – robotske sesalnike!
Electrolux Trilobit – prvi pametni sesalnik, ki, kot namiguje že ime, ni preživel do današnjih dni.
Sodobni robotski sesalniki so vse prej kot kontroverzna tema. Večina se nas že nekaj časa strinja, da so samodejni sesalniki in pralniki koristni pripomočki, ki lahko marsikomu olajšalo vsakdan, da so v veliki meri kakovostni in dovolj zmogljivi, da je izbira široka. Pri izbiranju pa boste težko našli slab izdelek.
V najslabšem primeru bodo skeptiki navedli kopico predpogojev, da bo nakup smotrn. Med njimi so pospravljeno stanovanje, odsotnost visokih pragov in stopnic, nezapletene talne obloge in podobno. Če imajo robotski sesalniki dobre pogoje za delo, lahko namesto ljudi opravljajo eno najbolj zoprnih gospodinjskih opravil. Ob izpolnjenih dodatnih pogojih dilem ni: robotski sesalniki bodo v dom vnesli dodatno stopnjo čistoče in nam ali družinskim članom prihranili nekaj časa. Delo lahko opravljajo v naši odsotnosti in ga ponavljajo v nedogled, lahko tudi večkrat na dan.
Vsi, ki smo v zadnjih letih preizkušali tovrstne naprave, v en glas ponavljamo, da so vsi modeli, če izpustimo res cenene, svoje delo opravili vsaj solidno, torej dovolj temeljito in na dovolj inteligenten način. Navadno v opisu izdelka poudarimo, da so modeli iz srednjega razreda najboljši nakup, če nas zanima dobro razmerje med tem, kar dobimo in kar plačamo. Za zadnji krik tehnologije in mode pa so vedno na voljo najnovejši, najdražji in najzmogljivejši modeli, ki zmorejo še nekaj več. Pametni sesalniki so torej dolgočasni, kar je precej dolgočasno za novinarje, a zelo dobrodošlo za potrošnike!
Zgodovina
Prvo napravo, ki ji lahko rečemo robotski sesalnik, so razvili konec prejšnjega tisočletja v švedskem Electroluxu. Simpatično poimenovani Trilobit so na tržišče poslali z veliko upanja, a naprava ni doživela večjega komercialnega uspeha. Trpela je za težavami, ki so tudi danes glavne točke pri preizkušanju tovrstnih naprav – prepogosto se je zaletavala v pohištvo in druge predmete, največkrat ji ni uspelo posesati vse površine. Namesto da bi pri Electroluxu nadaljevali v slogu sodobnih tehnoloških podjetij, torej izdajali vedno nove izboljšane različice in slej kot prej ustvarili izdelek, ki bi pisal zgodovino – so obupali.
Nad drugi strani atlantskega oceana, kje pa drugje, so se leta 1990 združili trije robotski znanstveniki z univerze MIT, ustanovili podjetje iRobot in začeli razvijati različne robote, za katere so ocenjevali, da bi utegnili bili koristni in tržno uspešni – eni so bili namenjeni raziskovanju vesolja, drugi preučevanju starodavnih piramid, spet tretji pa iskanju neeksplodiranih bomb. A ko so leta 2002 svetu predstavili prvo Roombo, so zadeli žebljico na glavico in doživeli tržni uspeh.
Kot pri avtomobilih ali mobilnih telefonih je najbolj ekonomičen nakup prejšnje generacije – cena bo nižja, naprava pa ne bo skoraj nič slabša od najnovejšega modela iz aktualne oglaševalske akcije.
Postavili so zlati standard in zgradili najbolj znano blagovno znamko robotskih sesalnikov, ki se je zasidrala v pogovorni jezik in postala generično ime za priljubljene gospodinjske naprave, ki na trgu še vedno prevladuje.
Mimogrede, iRobot je še do nedavno izdeloval tudi drugačne avtonomne stroje, med drugim so ogromno zaslužili z izdelavo in s prodajo naprav ameriškemu vojaškemu stroju. Šele pred leti so ta del podjetja prodali.
Izzivalci
S svojim uspehom so prebudili druge izdelovalce, ki so hiteli razvijati svoje različice naprav za samodejno čiščenje doma. Po dobrih 20 letih iRobot z Roombo še vedno obvladuje približno polovico trga, drugi del kolača pa so si razdelili predvsem kitajski izdelovalci. Tako čez lužo kot v EU prednjači Roborock, v njegovi senci se skrivajo še Ecovacs, Xiaomi, Dreame, Eufy in številni drugi. Med manj uspešnimi izzivalci najdemo tudi bolj tradicionalna imena, kot so Samsung, LG, Philips, Vorwerk, Rowenta, Hisense in celo Vileda, a višjih prodajnih številk ne dosegajo. Ker trg robotskih sesalnikov še vedno raste – vsako leto jih prodajo več –, ni pričakovati, da se bo konkurenca predala, in boj za kupce se nadaljuje!
Kako izbrati?
Kot smo omenili že v uvodu, je z izbiro sesalnika težko zgrešiti, a robotski sesalnik še vedno ni za vsakogar. Če živimo v majhnem ali razgibanem stanovanju ali imamo v njem zelo veliko pohištva in drugih reči, ki so na v napoto, bo bodo imeli sesalniki velike težave z navigacijo in vseh površin ne bodo mogli doseči ter jih počistiti. Tudi po stopnicah se (za zdaj še) ne vozijo.
Najbolje se obnesejo v velikih, asketsko opremljenih stanovanjih, kjer je dovolj prostora, da se prebijemo mimo stolov in miz, da zavijejo pod kavč in se ne zataknejo v zavesah, med igračami, obuvali, torbami in nahrbtniki in podobnimi stvarmi, ki se v družinskem prebivališču velikokrat znajdejo na tleh. Da bo lahko robot svoje delo dobro opravil, mora biti prostor pospravljen in pripravljen. Dodatno težavo lahko predstavljajo tudi domači ljubljenčki, ki se lahko neznanega premikajočega se in glasnega predmeta bojijo ali pa so v dodatno napoto.
Redko kdo se odloči, da bo robotski sesalnik edini sesalnik v gospodinjstvu. V večjih stanovanjih, če imamo več nadstropij, je za daljša sesanja ali za sesanje odročnejših predelov prebivališča dobro, če je doma tudi klasična naprava. Nekako tako kot električni avtomobili – v povprečni družini se bodo odlično znašli kot drugo vozilo.
V Monitorju redno preizkušamo nove modele, a specializirani preizkuševalci, predvsem na Youtubu, redno in zares podrobno preverjajo napredek pri novih modelih in jih primerjajo s konkurenčno ponudbo. Med najpomembnejšimi lastnostmi je moč sesanja. Če smo prve generacije zbadali, da bi jih bilo zaradi skromne moči sesanja bolje poimenovati »pometalniki«, so v zadnjih generacijah močno napredovali in najboljši modeli dosegajo zavidljivo sesalno moč.
Drugi pomemben kriterij je navigacija. Prvi modeli so uporabljali kar naključno usmerjanje, ki je robota ob dotikih z ovirami pošiljal v različne smeri in se tako zanašal na matematiko, da bo obdelal vso površino. Ti časi so mimo in s kopico tipal ter kamer se sodobni sesalniki odlično znajdejo v prostoru, ki ga razumejo v treh dimenzijah. To jim omogoča, da delo opravijo hitro in zanesljivo ter ponovljivo dosegajo vse kotičke stanovanja.
Izogibanje oviram je področje, pri katerem so sesalniki v zadnjih letih napravili največji korak naprej. Prvi modeli so bili zvezde videoposnetkov, ko so naleteli na izločke domačih živali ali drugih umazanij ter jih občasno raznesli ali razmazali po tleh. Kamere in druga tipala so z naprednejšimi algoritmi težavo prepustili zgodovini in danes se bodo sesalniki brez težav zaleteli v copat, ki bo ležal sredi prostora, a se izognili nepričakovani oviri, ki jo je bolje pustiti na miru.
Enostavnost uporabe je eden izmed osrednjih kriterijev ocenjevanja že od začetkov tega tehnološkega področja. Sesalniki imajo navadno eno tipko za zagon in še kakšno za prekinitev delovanja in/ali vrnitev na izhodišče. Z razmahom sposobnosti naprav in mobilnih telefonov pa so mobilne aplikacije, s katerimi nadzorujemo, upravljamo in nastavljamo sesalnike, postale glavni nosilec uporabniške izkušnje, pri kateri je med izdelovalci ogromno razlik. Uporabniki si želimo enostavne aplikacije, s katero lahko brez veliko truda opravimo vsakdanja opravila, kot so pregled stanja naprave in opravljenega dela, fine nastavitve navigacije in urnika delovanja. Ali postavitev »navideznih zidov«, kamor sesalnika ne spustimo.
Roborock ima eno boljših aplikacij na tržišču.
V zadnjih letih so boljši modeli opremljeni z imeni in oznakami, ki namigujejo, da so naprave opremljene s sodobnimi algoritmi umetne inteligence (UI). Ta naj bi zagotovila inteligentnejšo navigacijo, ki jim omogoča, da hitreje opravijo svoje delo, se vrnejo na izhodišče, kjer lahko napolnijo baterijo in izpraznijo koš z umazanijo, ter se znova odpravijo na delo tja, kjer so prej obnemogli. UI že nekaj generacij uporabljajo tudi za prepoznavanje ovir, na katere naletijo. Za vse to naprave potrebujejo dovolj hiter procesor, zmogljiva tipala, kamere in lidarje ter morajo biti povezane s spletom, da se lahko samodejno nadgrajujejo in izmenjujejo podatke s strežniki.
Sodobni sesalniki si pri orientaciji v prostori že nekaj časa pomagajo tudi z »laserskimi radarji«, lidarji.
Na tej točki trčimo na področje zasebnosti in varnosti, ki je lahko za koga tudi eden izmed razlogov, da robotskega sesalnika ne bo spustil v svoj zasebni prostor. Marsikdo ne zaupa napravam, ki zajemajo sliko in imajo zmožnosti pošiljati »naše« podatke na strežnike nekje daleč stran.
Nekateri robotski sesalniki premorejo poleg sesanja tudi zmožnost pomivanja oziroma brisanja tal. Gre za dražje in bolj zaplete modele, najboljši izmed njih imajo v postaji vgrajen rezervoar vode in mehanizem za čiščenje krpe za pomivanje. Še vedno pa tako pomivanje ni enakovredno tistemu »pravemu«.
Prava izbira
V času pisanja tega prispevka smo preverili ponudbo velikega slovenskega prodajalca gospodinjskih aparatov. Na spletni strani ponuja več kot 50 modelov, ki so na zalogi, in še enkrat toliko modelov, ki so na zalogi pri dobavitelju. Priljubljeni slovenski primerjalnik cen izdelkov pa ima navedenih celo več kot 350 različic robotskih sesalnikov! Široka izbira pomeni, da se lahko pred nakupom zapletemo v dolgotrajen in mukotrpen proces odločanja. V našem okolju to največkrat pomeni, da preverjamo, kateri model »se najbolj izplača«.
Izbira kljub široki izbiri ni nujno zelo težka, saj so na voljo precej objektivne ocene in primerjave med modeli. Pomagate si lahko s številnimi in podrobnimi preizkusi na spletu. Naj vam prihranimo nekaj časa in vam izdamo, da se med najboljšimi skoraj brez izjeme znajdeta, vsaj na evropskem in slovenskem tržišču, glavna igralca – Roomba in Roborock.
Težava pri izbiri je lahko še to, da se vsak mesec pojavljajo novi nadgrajeni modeli, pa četudi se od predhodnika razlikujejo le v črki ali številki. A tudi to pri stopnji razvoja področja robotskih sesalnikov ne povzroča velikih preglavic, saj snovalci tovrstnih izdelkov že kar nekaj časa niso ponudili večjih inovacij ali kakovostnih preskokov, novejši modeli so le rahlo nadgrajeni. Več dela imajo marketinški oddelki, ki morajo kupcem pojasnjevati, zakaj je treba v nakupovalno košarico nemudoma dodati nov model.
Kako torej izbrati? Nasvet je podoben kot pri nakupu avtomobila, bele tehnika ali drugih razvitih tehnologij – izplača se izbrati znanega izdelovalca, ki bo na trgu še dolgo časa in bo v času življenjske dobe naprave zagotavljal zanesljivo podporo, servis in rezervne dele. Sesalnik tako ne bo prav kmalu obtičal v kotu ali celo na smetišču. Pri izbiri konkretnega modela svetujemo, da se najprej odločite, ali zares potrebujete najboljši, najzmogljivejši in najdražji model. Premislite tudi, ali bo sesalnik deloval na površinah, ki jih lahko tudi pobriše. Kot pri avtomobilih ali mobilnih telefonih je najbolj ekonomičen nakup prejšnje generacije – cena bo nižja, naprava pa ne bo skoraj nič slabša od najnovejšega modela iz aktualne oglaševalske akcije.