Strojna oprema | SSD
Vojna slojev
Leto 2024 naj bi bilo leto, ko bo peta generacija potrošniških pogonov PCI-E SSD dobila svež veter v svoja jadra. A v tem trenutku največji igralci na tem področju še niso razkrili vseh svojih adutov.
Moderni pogoni SSD uporabljajo vmesnik PCI-E, ki je trenutno prišel do pete generacijske različice. Ta prinaša teoretične hitrosti do 16.000 MB/s, a ji v tem trenutku še nobeden izmed proizvajalcev ni prišel povsem blizu. Nadgrajena tehnologija 3D NAND, ki jo uporablja večina modernih pogonov SSD, spominske celice vertikalno nalaga v plasti in ustvarja tridimenzionalne strukture. Čeprav se že obljubljajo celice s po 500 sloji ali več, pa večina napovedanih ali že predstavljenih modelov v tem segmentu uporablja Micronov 232-slojni pomnilnik, zato velikih razlik v zmogljivostih med pogoni ni pričakovati. Spominske celice so v modernih pogonih dandanes le še tipa TLC (Triple-Level Cell), ki shranijo po tri bite v osem mogočih napetostnih stanj.
»Višji sloj«
Na našem velikem preizkusu SSD v marčevski številki je bil najhitrejši model Crucial T700, ki pa je v tem času že dobil naslednika, poimenovanega T705. Oba modela delita precej istih komponent: krmilnik je še vedno Phison E26, tudi pomnilnik je Micronov 232-slojni TLC NAND, ki pa v novejšem modelu deluje pri večjih hitrostih prenosa in tako prinaša do 20-odstotno pohitritev delovanja celotnega pogona. Višja je vsekakor tudi cena, ki le stežka upravičuje naložbo tako v drag pogon kot najverjetneje tudi matično ploščo.
Podobno kot Crucial T705 tudi Teamgroup T-Force Cardea Z540 in Gigabyte Aorus Gen5 uporabljata enako kombinacijo Phison krmilnika in najhitrejšega Micronovega 232-slojnega pomnilnika, zato so rezultati pri vseh treh zelo podobni. Prav tako je enak podatek o zanesljivosti, ki znaša 700 TBW (zapisanih terabajtov). Nakup kateregakoli izmed treh bo tako upravičila najnižja cena, čeprav ne gre spregledati, da je Crucial Micronova »hišna« znamka.
MSI Spatium M570 uporablja »le« 176-slojni Micronov TLC NAND pomnilnik pri hitrosti 1.600 GB/s, a v praksi izkoristi čisto vsako kapljo moči, saj se zmogljivost prenosa podatkov giblje okrog 10.000 MB/s. Najavljena je tudi različica M570 Pro, ki naj bi izšla v kratkem in bo uporabljala Micronov 232-slojni pomnilnik.
Corsair MP700 je prvi pogon pete generacije PCI-E podjetja in ponuja hitrosti do 10.000 MB/s, njegov naslednik MP700 PRO pa gre še korak dlje in je trenutni hitrostni prvak s hitrostmi prek 12.000 MB/s. Ustrezno zasoljena je tudi cena, pogon pa se tudi zelo močno greje in ga brez debelega hladilnika niti ni mogoče kupiti. V resnici nobenega pogona, ki omogoča hitrosti prek 12.000 MB/s, ni moč kupiti brez zajetnega hladilnika. Zanimivo pa je, da se pogoni s hitrostjo do 10.000 MB/s prodajajo tudi brez dodatnih hladilnih rešitev.
Samosvojo pot je ubral Samsung z modelom 990 EVO. Pogon podpira tako PCI-E različice 4 kot tudi 5, kar omogoča uporabnikom, da nadgradnjo izvedejo šele čez čas. A pogon žal ne zmore večjih hitrosti od 5.000 MB/s, podpora PCI-E 5 pa je v praksi samo na dveh stezah, torej je propustnost vmesnika popolnoma enaka kot pri modelu 990 PRO, ki smo ga preizkušali marca, le da ta zmore hitrosti do 7.500 MB/s. Pod isto kategorijo lahko dodamo tudi pogon WD BLACK SN850X, saj na najavo polnokrvnega pogona pete generacije pri WD še čakamo.
Od bolj znanih proizvajalcev pogonov omenimo še Seagate FireCuda 540 PCIe Gen5, ki omogoča hitrosti do 10.000 MB/s, naravnost blesti pa pri vzdržljivosti. Model 2 TB je deklariran kar za 2.000 TBW, kar v praksi pomeni, da lahko vsak dan v naslednjih petih letih zapišemo po en TB podatkov. V nasprotju z najhitrejšimi modeli segmenta pa se pogona ne da kupiti z integriranim hladilnikom.
Skočimo še k manj znanim proizvajalcem pogonov, kot sta Inland TD510 PCIe 5.0 in Fanxiang S900 PCIe Gen5. Oba pogona imata deklarirane hitrosti do 10.000 MB/s, kar ju ne uvršča v sam vrh ponudbe. V tujini sta nekoliko cenovno dostopnejša, kar ob uporabi enakih 232-slojnih Micronovih pomnilniških celic ni zanemarljivo dejstvo.
In kdo bo sploh lahko izkoristil polno hitrost teh pogonov? Ustvarjalci vsebin (video, avdio ipd.), ki potrebujejo hitre prenose iz pogona v pomnilnik, delno pa tudi zahtevnejši igralci računalniških iger. Microsoft je tudi z njimi v mislih razvil tehnologijo DirectStorage, kjer je glavna ideja v tem, da bi se posamezne teksture za računalniško igro neposredno iz pogona SSD prenesle v pomnilnik grafične kartice in tako povsem zaobšle centralno procesno enoto. Na ta način se nalaganje določenih segmentov igre zgodi tako rekoč v trenutku, izginejo nalagalni časi ter meniji in igra teče brez nepotrebnih zatikanj. Tehnologijo DirectStorage podpira tudi velika večina zgoraj omenjenih naprav, v resnici pa je še vedno največja cokla v razvoju pomanjkanje ustreznih programov in iger.
»Srednji sloj«
Na marčevskem testu smo v segmentu četrte generacije posebej izpostavili Samsung 990 PRO, ki ima pri večjih kapacitetah tudi dokaj privlačno ceno, ter Crucial T500 Pro. Poleg omenjenih znamk se izplača ozreti tudi po pogonih Corsair MP600 Pro, Patriot Viper VP4300, ki je kralj vzdržljivosti z najmanj 1.000 TBW na modelu 1 TB, ter danes že omenjenem WD BLACK SN850X. Kot cenejši možnosti lahko priporočimo tudi PNY XLR8 CS3140 in Kingston Fury Renegade, seveda pa se cena pri nas in v tujini lahko močno razlikuje. Nekaj previdnosti svetujemo predvsem pri neštetih generičnih proizvajalcih SSD, saj nizka cena ne zagotavlja nujno tudi zadovoljstva.
Nekaj podobnega velja tudi, ko gremo na področje tretje generacije PCI-E SSD ali pri SATA SSD. Sami bi zagotovo posegli po bolj priznanih znamkah in izbrali pogone, kot so Samsung SSD 980, Samsung 870 EVO, Crucial P3 ali Crucial BX500. Zavedajte pa se, da so cene pogonov SATA, PCI-E tretje in četrte generacije pogosto v enakem cenovnem razponu, zato je izbira največkrat pogojena s tem, kakšno kompatibilno opremo imate doma. V igri imen in podobnih si številk SSD-pogonov vedno lahko svetujemo posebno zbranost in previdnost.
Kaj v resnici potrebujem?
Če kupujete povsem nov sistem in želite vseeno nekoliko prihraniti, potem sezite po tretji generaciji oziroma četrti, če ste bolj igričarsko usmerjeni in si želite preizkusiti tudi DirectStorage. Sami v tem trenutku še ne bi kupovali pete generacije PCI-E pogonov SSD, ker so precej zasoljeni in se dodatna hitrost v večini primerov niti ne bo poznala. SATA SSD so najprimernejši za oživljanje starejših računalnikov in hrambo podatkov, ki pa ji obvezno dodajte še kako redundančno rezervno kopijo na drugih medijih/shrambah.
Vojna slojev bo v prihodnje vsekakor še bolj zanimiva, a pri izdelkih za široko potrošnjo se izkazuje, da so zmogljivosti za zdaj presegle tehnologijo, ki jo uporablja. Pri strežniški infrastrukturi pa se polje možnosti šele na široko odpre, a o tem kdaj drugič.