Objavljeno: 16.6.2021 | Monitor Posebna 2021

Telefoni - Od pogovora do žepnega računalnika

Ko smo pri Monitorju mobilne telefone vzeli dovolj zares, da smo jih postavili ob bok naši osnovni dejavnosti, pokrivanju računalniške tehnologije, so bili to že časi Mobireglje. Leta 1999 smo začeli izdajati prilogo Tele Monitor in se razpisali o Ericssonu SH888. »Najmodernejši in najnovejši mobilni telefon GSM,« smo zapisali. Navdušeni smo bili, da deluje v omrežjih 900 in 1.800 MHz (zadnjih pri nas takrat še ni bilo), da ima velik grafični zaslon (!) in da je v programski opremi vgrajen tudi, pomislite, kalkulator!

Prek kabla se ga je dalo povezati z računalnikom, nato pa z njim celo dostopati na splet. Vendar – s hitrostjo borih 9.600 b/s, 9,6 kilobita na sekundo, torej. Glede na to, da smo takrat tudi v Sloveniji že uživali v hitrostih ISDN, ki so zmogle 128 kilobitov na sekundo, je bil torej brezžični dostop skorajda neuporaben.

Baterija? NiMH, zmogljivosti 800 mAh, dovolj za 4,5 ure pogovora, pravijo pri Ericssonu.

Shramba? Mogoče je bilo shraniti do 100 telefonskih številk oziroma stikov.

Opeka? Da.

Ne, fotoaparata nima.

Cena? Okoli 100 evrov.

***

Danes, 22 let kasneje?

Vzemimo, denimo, Samsung S21 Ultra. Visokoločljivostni zaslon na dotik čez celotno sprednjo stran, šestkrat zmogljivejša baterija, podpora omrežjem 5G (s hitrostmi tudi gigabita na sekundo), Wi-Fi, bluetooth, fotoaparat, kot ga še nedavno ni bilo niti v specializiranih napravah.

Osebni računalnik v žepu, s 256 GB shrambe in z 12 GB pomnilnika, lahko ga priklopimo tudi na monitor, tipkovnico, miško.

Cena? 1.200 evrov.

Več o "tistih časih" si lahko preberete v posebni jubilejni številki Monitorja:

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Google poskrbel, da se telefonov ne bo več splačalo krasti

    Google bo okrepil zaščito pametnih telefonov Factory Reset Protection (FRP), tako da bo ukradene telefone v praksi nemogoče ponovno uporabiti. Že obstoječi Android 15 prinaša nekaj varovalk, novi FRP pa bomo dobili v Androidu 16.

    Objavljeno: 15.5.2025 05:00
  • Kitajci obrnili hrbet iPhonom

    Kitajski trg pametnih telefonov, ki tudi za zahodne znamke predstavlja izjemno pomemben delež, je letos doživel pravi pretres. Prodaja Applovih iPhonov je na primer padla za 50 odstotkov, podobno se godi tudi drugim tujim znamkam, ki nikoli niso imele zares opaznih deležev. Kitajski potrošniki so namreč začeli čedalje bolj kupovati domače izdelke.

    Objavljeno: 16.5.2025 05:00
  • Windows dobil nov urejevalnik besedil v ukazni vrstici - Edit

    V ukazni vrstici v Windows vse od izida 64-bitnih inačic Windows nismo imeli pravega urejevalnika datotek. Starejše verzije so imele še stari MS DOS Edit, v novejših pa te funkcionalnosti ni bilo. Microsoft je zato napisal novi Edit, ki ga lahko obravnavamo kot ekvivalent za vim v Linuxu.

    Objavljeno: 20.5.2025 05:00
  • Zgodovina iskanja na Googlu razkrila požigalce

    Preiskovalci ameriškega FBI so s poizvedbo pri Googlu, kdo je iskal naslov kaznivega dejanja, našli storilce, ki so avgusta 2020 podtaknili požar v Denverju in ubili pet stanovalcev. To je eden redkih primerov – a ne edini – tako imenovanih obrnjenih iskanj po ključnih besedah. Google je moral pogledati, kdo je iskal posamezne ključne besede, ne katere ključne besede je iskal točno določeni posameznik.

    Objavljeno: 23.5.2025 05:00
  • Slovaščina v slovenskih Oknih

    Microsoft je v začetku maja z umetno inteligenco zamenjal približno 6000 zaposlenih, kar se pozna tudi v slovenskem prevodu operacijskega sistema Windows.

    Objavljeno: 26.5.2025 12:00 | Teme: microsoft, windows, Windows 10, umetna inteligenca
  • Google predstavil pametna očala

    Na konferenci I/O 2025 je Google razkril nova očala z obogateno resničnostjo.

    Objavljeno: 22.5.2025 08:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji