Tri leta kasneje …
Odbilo je leto 2016, ko je slovensko zagonsko podjetje med prvimi na svetu predstavilo pametni obesek Chipollo, s katerim smo lahko našli založene ključe. Leta 2021 so predstavili različico, ki podpira Applovo iskalno omrežje Find My, letos pa še različico, ki deluje v novo splavljenem Googlovem omrežju Find My Device.
Tri leta po tem, ko je Apple v globalno iskalno omrežje povezal vse uporabnike naprav Apple, se je opogumil tudi Google, slovenski Chipollo pa s podporo zanj ni zamujal. Nasprotno, iskalna obesek in kartica s podporo za Google Find My Device, ki smo ju preizkusili tokrat, sta bila pripravljena takoj, v nasprotju z, denimo, Samsungom, katerega najnovejši obesek SmartTag2 še vedno deluje le v omrežju Samsungovih naprav.
Pojasnimo, zakaj je podpora globalnemu omrežju ključna. »Iskalniki ključev« so z nami že leta, vendar je njihova uporabnost, če so samostojni, omejena. Gre namreč za »neumne« naprave, ki so prek bluetootha povezane le z našim telefonom in temu primerno se tudi odzivajo. Priložena aplikacija zna sporočiti le, ali je povezana s telefonom (torej je »blizu«) oziroma kdaj in kje je bila nazadnje v njegovi bližini (in je torej »daleč«). Če je iskalnik (in nanje pripet ključ ali »ključ«) po izgubi nekdo našel (ali »našel«) in ga odnesel, o njegovi lokaciji ne vemo več nič. Neumna bluetooth napravica se nahaja nekje v širnem svetu, naš telefon pa je predaleč, da bi to zaznal.
Revolucionarna ideja, ki jo je prvi realiziral Apple, pa omogoča, da se (še vedno neumna) napravica prek bluetootha »povoha« z vsakim naključnim telefonom, ki se nahaja v bližini, in tako v globalno omrežje telefonov zabeleži svojo anonimizirano lokacijo. In točno tako od letos delujejo tudi iskalniki v omrežju Android. Vsak pametni telefon z Androidom bo iskalnik/obesek zaznal, njegov lastnik pa bo v aplikaciji lahko videl njegovo lokacijo. Glede na to, da je na svetu tri milijarde telefonov s tem operacijskim sistemom, je verjetnost, da bomo našli izgubljene ključe, naenkrat postala veliko večja.
In … ključi naenkrat niso več izgubljeni.
Zanimivo je, da je eno prvih podjetij, ki je izdalo ustrezno združljiv iskalnik, slovensko podjetje. Chipollo je na voljo v dveh oblikah – kot obesek in kartica. Namestitev je samodejna, saj se na telefonu takoj po vklopu prikaže obvestilo o zaznavi in namestitvi, za nadzor nad njim pa se uporablja Googlova aplikacija Find My Device, ki jo poznamo še iz časov, ko je služila le za sledenje (izgubljenih) telefonov. Ta je preprosta, vendar učinkovita: na zemljevidu prikazuje lokacijo napravice in omogoča vklop piskanja, s katerim nas ta opozori nase; ko smo dovolj blizu, pa nas s simpatično grafiko vodi do same naprave. To ni najbolj natančno, saj Chipollo ne premore tehnologije UWB (Ultra-wideband communication, Monitor 02/2020), s katero je mogoče v neposredni bližini natančno določati lokacijo, ampak se zanaša na moč signala bluetooth. Deluje seveda tudi obratna logika – če obesek stisnemo, bo piskati začel povezani telefon, če se smo dovolj blizu.
Kakorkoli, če vas skrbi za ključe, denarnico ali morda kovček, ki potuje po nepreglednih tekočih trakovih letališč, Chipollo bo prava rešitev.
Chipollo ONE Point in Chipollo CARD Point
sledilni obesek in kartica za omrežje Google Find My Device
Kdo: chipollo.net
Cena: ONE Point 34 EUR, CARD Point 39 EUR
Za: Izredno enostavna namestitev in uporaba.
Proti: Iskanje v neposredni bližini ni najbolj natančno.
Chipollo nas prek zaznavanja jakosti povezave bluetooth usmerja.