Objavljeno: 11.6.2024 | Avtor: Simon Peter Vavpotič | Monitor Posebna 2024

Umetna inteligenca | Ustvarjanje glasbe

Izpolnjujemo glasbene želje!

Potrebujete glasbeno opremo za svoj novi video na Youtube ali samo zato, ker si želite nekaj novega, nenavadnega in nepričakovanega, a vseeno prijetnega za poslušanje? Umetna inteligenca ustvari glasbo zastonj! No, ali pa za nekaj dolarjev.

Na spletu kar mrgoli spletnih portalov z umetnointeligenčno podprtimi strežniki in aplikacijami za ustvarjanje glasbe različnih zvrsti, ki jo lahko za nekaj evrov prenesemo v svoj računalnik in uporabimo kot avtorsko. Ustvarjanja glasbe se lahko lotimo tudi brez vsakršnega predznanja, večina portalov in aplikacij namreč zahteva le podatek o zvrsti glasbe ali pa besedilo s kratkim opisom. Nato v minuti ali dveh dobimo unikatno glasbeno datoteko, ki jo lahko naročniki prenesejo v svoj računalnik, ostali pa (običajno) le poslušamo.

AIVA. 

Brez glasbenega predznanja!

Umetna inteligenca (UI) lahko podatek o želeni zvrsti glasbe razbere iz zvokovnega (recimo brundanja melodije), govornega ali besedilnega opisa ali pa zvrst določimo prek menija. Nekateri portali omogočajo izbiro več zvrsti, preostaneta le še poslušanje ustvarjenega in izbira najprimernejše skladbe, ki jo lahko (ob plačilu) prenesemo v svoj računalnik. Ob plačevanju najdražje, Premium, mesečne naročnine večina portalov omogoča neomejeno ustvarjanje in prenos umetnointeligenčne glasbe. Dodajmo še, da lahko na nekaterih portalih poleg zvrsti podamo zahtevo za še nekaj lastnosti, kot so dolžina skladbe, glasnost različnih inštrumentov in barva zvoka.

Program ali spletni brskalnik?

Programska orodja pri ustvarjanju glasbe pogosto izkoriščajo obsežne zbirke avtorskih skladb, katerih prenosa nam ne smejo omogočiti (vsaj ne brez plačila). Za prenos z UI ustvarjene glasbe tovrstnih ovir ni, zato je princip odjemalec – strežnik kot nalašč za ustvarjanje umetnointeligenčne glasbe, pri čemer navadno uporabnik potrebuje le spletni brskalnik, medtem ko stvaritev glasbe v celoti poteka v oddaljenem strežniku. Obstajajo pa tudi drugačne rešitve. AIVA, denimo, zahteva, da v svoj računalnik najprej namestimo aplikacijo oziroma »debeli odjemalec«, ki omogoča izkoriščanje procesorskih zmogljivosti računalnika uporabnika, toda še vedno potrebuje dostop do interneta, saj v nasprotnem v oknih aplikacije prevlada belina, funkcionalnosti za ustvarjanje skladb pa niso na voljo.

Vseeno ni formule, po kateri bi lahko trdili, ali je boljši spletni brskalnik (tanki odjemalec) ali debeli odjemalec, saj ob zahtevi za novo skladbo posredujemo le malo podatkov, s čimer še zdaleč ne zapolnimo zmogljivosti spletnega brskalnika ali internetne povezave. Tudi prenos glasbene datoteke z nekaj megabajti ali poslušanje glasbe v živo prek podatkovnega toka ne zahteva velikih zmogljivosti.

Če ima ponudnik dovolj zmogljivo strojno opremo, je celo bolje in hitreje, če ustvarjenje skladbe poteka izključno v njegovem računalniku, saj je zbirka podatkov za tvorjenje umetnointeligenčnih skladb dostopna takoj. Res pa je tudi, da tak način nudi manj zasebnosti, saj moramo navodila za pripravo skladbe ali celo video, za katerega želimo glasbo, posredovati v oddaljeni internetni strežnik.

Kako nastane?

Če si umetna inteligenca v celoti izmisli skladbo, je malo verjetno, da bo ta večini poslušalcev posebej všeč, saj je pogosto preveč nenavadna. Obenem hitro postane jasno, da nevronskim mrežam ali drugemu tipu umetne inteligence primanjkuje praktičnih izkušenj. Izdelki so taki, kot bi se komponiranja lotil ne posebej nadarjen začetnik z osnovnim glasbenim predznanjem.

Veliko kakovostnih algoritmov za ustvarjanje glasbe UI tako raje črpa iz obsežnih zbirk že ustvarjenih skladb različnih glasbenih zvrsti številnih avtorjev. Skladbe iz obsežne zbirke avtorskih skladb najprej razbije na osnovne prvine, med katerimi nato izbira pri ustvarjanju nove skladbe. Nekateri portali znajo poustvariti celo vokale in si obenem izmisliti besedilo. Včasih lahko eksplicitno navedemo tudi, kateri avtorji so nam všeč, in omenimo vzorčno skladbo. Denimo, v navodilo zapišemo: »Naredi skladbo, podobno Beethovnovi 5 simfoniji!«

Kljub temu se zdi, da je UI še najuspešnejša pri ustvarjanju ambientalne glasbe, saj tu navadno nimamo tako visokih zahtev kot pri drugih zvrsteh.

Nekaj najboljših

AIVA (aiva.ai) lahko uporabljamo, če poprej namestimo istoimensko aplikacijo – debeli odjemalec. UI za komponiranje glasbe pri AI Technologies razvijajo že od leta 2016, zato se radi pohvalijo, da so med njihovimi naročniki tudi velika podjetja, kot so Nvidia, Vodafone in TED.

Na spletni strani najdemo tudi obsežno zbirko primerov skladb, na osnovi katere se lažje odločimo za naročniški paket, ki ga potrebujemo. Primere bi lahko uvrstili med filmsko, orkestralno in ambientalno glasbo, ki se včasih približujejo pop glasbi. Programska orodja za ustvarjanje umetnointeligenčne glasbe omogočajo tudi ročne popravke kompozicij. Umetno ustvarjene unikatne glasbe so veseli tudi številni razvijalci računalniških iger.

Brezplačna je le nekomercialna uporaba AIVA. Če želimo to glasbo uporabiti v svojih videih za Youtube, Tiktok, Instagram ipd., moramo plačati licenčnino 11 evrov mesečno. Za ostale vrste komercialne uporabe je naročnina 33 evrov mesečno. Naročniki za vsako ustvarjeno skladbo pridobijo tudi omejene ali polne avtorske pravice.

Amadeus (amadeuscode.com) lahko prenesemo iz Apple Stora in deluje le v operacijskem sistemu iOS. Vsebuje lestvice akordov najbolj znanih skladb, ki jih lahko uporabimo pri komponiranju lastne glasbe. Pri ustvarjanju si lahko izdatno pomagamo z gestami in zaslonom na dotik.

Čeprav Amadeus dovoljuje prenos kode MIDI za vse skladbe, moramo tiste, ki jih želimo obdržati in prenesti v svoj pametni telefon ali računalnik, plačati. Po 14-dnevnem preizkusnem obdobju moramo plačati naročnino 1,99 dolarja mesečno, z mesečno naročnino 9,99 dolarja pa dobimo pravico, da obdržimo neomejeno število skladb in pripadajočih zapisov MIDI.

Amadeus.

Brezplačno, za osebno rabo

Če nimate drugih idej in ustrezne programske opreme, je vedno najlažje uporabiti ustrezen stereo avdio kabel, s katerim analogni zvokovni izhod pametnega telefona ali računalnika povežemo z analognim linijskim ali mikrofonskim zvokovnim vhodom drugega računalnika ali pametnega telefona, na katerem je nameščena ustrezna programska oprema za snemanje zvoka.

V operacijskem sistemu Android si lahko pomagamo tudi s priljubljenim zastonjskim programskim orodjem TubeMate, ki je sicer namenjeno prenosu videa iz Youtube, a deluje tudi prek drugih spletnih strani, ki uporabljajo podobne tehnologije. TubeMate ni na voljo prek Google Play Stora, zato je še najbolje, če si pri iskanju njegove namestitvene datoteke pomagamo z Googlom ali s katerim drugim spletnim iskalnikom.

Ecrett Music (ecrettmusic.com) je orodje za spletno komponiranje umetnointeligenčne glasbe. Zadošča, da naložimo video, za katerega želimo glasbeno opremo, izberemo tip scenarija videa in razpoloženje, ki naj ga izraža skladba (npr. veselje, žalost, ravnodušnost itn.). Med razpoložljivimi scenariji so zabava, potovanja in moda, nakar je potreben le še klik na gumb Create Music, da dobimo skladbo, prilagojeno dolžini videa. Sam sem se lotil preizkusa kar z enim od svojih videov, objavljenih na Youtubu, vendar je očitno, da orodje ne ve, ali je v videu že vokal/govor, saj ne uravna glasnosti ustvarjene glasbe. To lahko storimo sami. Prenos ustvarjene glasbe je mogoč zgolj naročnikom.

Ecrett Music med ustvarjanjem glasbe za izbrani video.

Tistim, ki redno objavljajo videe na Youtubu ali drugih platformah, so na voljo naročniški paketi od 4,99 dolarja mesečno naprej, za zasebno uporabo pa lahko orodje preizkusimo zastonj, pri čemer registracija ni potrebna, razen če želimo prenesti vzorčne skladbe, ki so krajše od štirih minut in pol.

Humtap (humtap.com) omogoča ustvarjanje umetnointeligenčne glasbe tako, da v mikrofon računalnika ali pametnega telefona najprej zabrundamo melodijo. Nato aplikacija, ko jo lahko prenesemo le iz Applove trgovine (AppStore), sama uporabi ustrezne inštrumente in ustvari skladbo. Dodatne udarce na boben lahko že ustvarjeni skladbi dodamo z enim samim klikom, obenem pa po želji dodamo tudi vokale. Ravno nasprotno kot prej omenjeni Ecrett Music lahko Humptap za vsako skladbo ustvari tudi video s svetlobnimi učinki. Skladbe in videe lahko shranimo v svoj pametni telefon ali računalnik. In najboljše – aplikacija je brezplačna.

Melodrive (overworf.com/app/infinite_album) omogoča sprotno ustvarjanje licenčne umetnointeligenčne glasbe v lastnem računalniku. Osnovne prvine glasbe črpa iz zbirke skladb različnih avtorjev, ki so privolili v sodelovanje s platformo. S spleta lahko prenesemo le datoteko EXE za zagon namestitve aplikacije Infinite Album (slov. Neskončni album) v operacijskem sistemu Windows. Drugi operacijski sistemi in računalniške arhitekture niso podprti.

Infinite Album.

SAM AI song (audoir.com) je zbirka programskih orodij, ki jih lahko prenesemo iz App Stora in Google Play Stora ter jih poganjamo v računalnikih z operacijskima sistemoma iOS in Android. Orodja omogočajo ustvarjanje lirike in glasbe. Vse lahko uporabljamo v pametnih telefonih, računalniških tablicah in računalnikih z operacijskim sistemom iOS ali Android.

Je UI res že uporabna?

Moram priznati, da sem od orodij in portalov za ustvarjanje umetnointeligenčne glasbe morda pričakoval preveč. Kljub nekaterim nadvse zanimivim in prijetnim skladbam so tiste, izpod rok vrhunskih avtorjev, še vedno za vsaj kakovostni razred ali dva boljše. V glasbenem oblaku Soundcloud.com je objavljenih veliko umetnointeligenčnih skladb, izdelanih z različnimi orodji, a od njih je le malo takih, ki gredo zahtevnemu poslušalcu hitro v uho; med njimi je tudi veliko ustvarjenih na nekdanjem spletnem portalu Jukedeck, podprtim z Open AI. Žal je Jukedeck, odkar ga je kupil Tiktok, nedostopen, a mnogi navdušenci nad umetnointeligenčno glasbo upajo, da bo kmalu na voljo nova različica.

Množica skladb, izdelanih z Jukedeckom, na Soundcloud.com.

Glasba je tržno blago in tistemu, ki ima kakovosten umetnointeligenčni generator skladb, se pogosto bolj izplača prodajati albume, kot pa množicam glasbeno neizobraženih uporabnikov omogočiti, da z nekaj iznajdljivosti in za par dolarjev postanejo lastniki skladb in prek spleta prodajajo najboljše stvaritve ...

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji