Urejanje particij tudi zastonj
V letošnji januarski številki smo ponudili pregled ponudbe orodij za upravljanje particij. Tokrat dodajamo še eno izmed brezplačnih možnosti - orodje GParted.
GParted je sicer primarno narejen za operacijski sistem Linux, a ga je moč z nosilcem "LiveCD" uporabljati tudi v Oknih ali MacOS. LiveCD si preprosto (brezplačno) prenesemo iz spleta kot datoteko ISO, iz nje pa lahko potem naredimo zagonski nosilec ali celo zagonski ključek USB. Z njim zaženemo računalnik (z izbiro zagona z enote CD/DVD oziroma izvora USB) in z nosilca se naloži začasno linuxno okolje (na jedru 2.6), v katerem teče orodje GParted oziroma Gnome Partition Editor. Tu lahko nato urejamo vse vrste particij, ki jih prej omenjeni operacijski sistemi podpirajo (ext2, ext3, fat16, fat32, hfs, hfs+, jfs, linux-swap, ntfs, reiser 4, reiser 5, ufs, xfs) - vmesnik zelo pregledno pokaže, katere operacije so podprte v različnih datotečnih sistemih (glej sliko). Gre torej za precej univerzalno rešitev.
Uporabniški vmesnik je sila preprost (uporabniki Oken bodo morda potrebovali nekaj časa, da se ga privadijo), a racionalen in funkcionalen. Operacije se izvajajo zelo hitro, pa tudi s stabilnostjo nismo imeli težav, le nekatere naprednejše možnosti smo pogrešali (delanje skritih particij, varno brisanje, zaščita particije z geslom ...). Orodje lahko uporabljamo tudi za upravljanje zagona, saj lahko dinamično določamo zagonsko (boot) particijo. To utegne koristiti tistim, ki imajo težave s tako imenovanimi "dual boot" sistemi, pri katerih imamo hkrati v računalniku več zagonskih particij oziroma operacijskih sistemov.
Glede na to, da je orodje brezplačno, vsekakor ponuja povsem dovolj, da ga je mogoče priporočiti.
Uporabniški vmesnik je morda nekoliko reven, a zelo enostaven in pregleden. Med drugim omogoča prikaz podprtih operacij v različnih datotečnih sistemih.
GParted LiveCD 0.3.4-5
Kaj: Orodje za upravljanje particij.
Spletni naslov: gparted-livecd.tuxfamily.org.
Cena: Brezplačno.
Operacijski sistemi: Windows, Linux.
Za: Zanesljivost, hitrost izvajanja operacij, orodje je brezplačno, širok nabor podprtih datotečnih sistemov.
Proti: Nekoliko skromen vmesnik, ni veliko naprednih možnosti.
Uporabniški vmesnik je sila preprost, a racionalen in funkcionalen.