Objavljeno: 29.10.2013 | Avtor: Jure Forstnerič | Monitor November 2013 | Teme: brezžično, usmerjevalnik

Usmerjevalnik za zahtevnejše

Usmerjevalniki, ki jih preizkušamo, so namenjeni domačim uporabnikom ter manjšim podjetjem, zaradi česar so vse prijaznejši za postavitev. Uporabniški vmesniki postajajo čistejši in lepši, žal pa se pri tem marsikdaj izgubi kakšna naprednejša oziroma zahtevnejša nastavitev.

Za nekatere uporabnike je tako dobra rešitev neoriginalna programska oprema, denimo DD-WRT. Najzahtevnejši si bodo sestavili računalnik, ki bo skrbel za usmerjevanje, za kar je na voljo kar nekaj prirejenih različic Linuxa in BSDja. Za vmesno stopnjo pa so zanimiva izbira usmerjevalniki latvijskega podjetja Mikrotik.

Lani smo preizkusili njihov model RB/751G-2HND, ki je navzven majhna, preprosta naprava. Pri preizkusih dometa in hitrosti se je odrezal povprečno, čeprav ima možnost priključitve zunanje antene, kar bi vsaj pri dometu izboljšalo rezultat. Svojo prilagodljivost pokaže pri programski opremi, ki temelji na Linuxu. Gre za operacijski sistem, imenovan RouterOS, ki je na voljo tudi za namestitev v računalnike. Omogoča res veliko posameznih nastavitev, lahko ga upravljamo prek spletnega vmesnika ali prek SSHja.

Mikrotik ponuja veliko izbiro modelov, ki so tudi sicer zelo prilagodljivi – omogočajo priklop različnih anten, recimo, nekateri tudi napajanje prek etherneta. Kako napredne so te naprave, priča tudi to, da ponuja podjetje Virtua-IT (ki pri nas trži izdelke Mikrotik) resna izobraževanja za sistem RouterOS, prek njih pa lahko pridobimo certifikat MTCNA (Mikrotik Certified Network Associate).

Mikrotikovi usmerjevalniki torej niso za vsakogar, temveč so namenjeni zahtevnim računalnikarjem, ki imajo zelo posebne zahteve. Zahtevajo seveda kar nekaj znanja, predvsem o omrežnih tehnologijah (oziroma topologijah), a so glede na omrežne naprave, kakršne poznamo iz podjetij Cisco in Juniper Networks, bistveno cenejši. 

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Google poskrbel, da se telefonov ne bo več splačalo krasti

    Google bo okrepil zaščito pametnih telefonov Factory Reset Protection (FRP), tako da bo ukradene telefone v praksi nemogoče ponovno uporabiti. Že obstoječi Android 15 prinaša nekaj varovalk, novi FRP pa bomo dobili v Androidu 16.

    Objavljeno: 15.5.2025 05:00
  • Kitajci obrnili hrbet iPhonom

    Kitajski trg pametnih telefonov, ki tudi za zahodne znamke predstavlja izjemno pomemben delež, je letos doživel pravi pretres. Prodaja Applovih iPhonov je na primer padla za 50 odstotkov, podobno se godi tudi drugim tujim znamkam, ki nikoli niso imele zares opaznih deležev. Kitajski potrošniki so namreč začeli čedalje bolj kupovati domače izdelke.

    Objavljeno: 16.5.2025 05:00
  • Način, da vam umetna inteligenca ne bo lagala

    Vsi modeli umetne inteligence halucinirajo, včasih kakšen novejši celo bolj kot starejši, a obstajajo načini za zmanjšanje tega problema. Odpraviti ga za zdaj še ne moremo, lahko pa se mu v veliki meri izognemo, če pravilno sprašujemo. Najnovejša primerjava je pokazala, da je eden preprostejših načinov zahtevati daljše odgovore.

    Objavljeno: 14.5.2025 07:00
  • Windows dobil nov urejevalnik besedil v ukazni vrstici - Edit

    V ukazni vrstici v Windows vse od izida 64-bitnih inačic Windows nismo imeli pravega urejevalnika datotek. Starejše verzije so imele še stari MS DOS Edit, v novejših pa te funkcionalnosti ni bilo. Microsoft je zato napisal novi Edit, ki ga lahko obravnavamo kot ekvivalent za vim v Linuxu.

    Objavljeno: 20.5.2025 05:00
  • Samsung postaja zvočna velesila

    Samsungova podružnica Harman International bo za 350 milijonov ameriških dolarjev v gotovini kupila avdio oddelek podjetja Masimo, znanega po blagovnih znamkah Sound United

    Objavljeno: 9.5.2025 15:00 | Teme: samsung, zvok
  • 30 odstotkov Microsoftove kode že piše umetna inteligenca

    Na nedavni konferenci LlamaCon, ki jo je organizirala družba Meta, sta izvršna direktorja Microsofta in Mete, Satya Nadella in Mark Zuckerberg, razpravljala o vse večji vlogi umetne inteligence pri razvoju programske opreme. Nadella je razkril, da UI že generira med 20 in 30 odstotkov kode v določenih projektih Microsofta, pri čemer se ta delež nenehno povečuje. Poudaril je, da je UI še posebej učinkovita pri pisanju nove kode, medtem ko je manj uspešna pri posodabljanju obstoječe, zlasti v jezikih, kot je C++. Python pa je označil kot področje, kjer UI dosega izjemne rezultate.

    Objavljeno: 9.5.2025 07:00 | Teme: microsoft, programiranje
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji