Objavljeno: 29.10.2024 | Avtor: Miran Varga | Monitor November 2024

Uvodnik - V IKT in varnosti imamo še obilo rezerv(e)

Informatiki se ob zgornji izjavi zdrznejo in zamahnejo z roko – saj ne ve, kaj govori/piše. Pa ve. Ker ni klasično ozkogled. V svetu IKT je v vseh poklicih močno dominanten moški spol. Žensk je za enoštevilčni odstotek, torej manj kot desetina. Če bi začeli delati na tem področju, da bi zmanjšali razkorak med spoloma, bi kar naenkrat cela vrsta kadrovskih težav, povezanih s pomanjkanjem IKT-strokovnjakov, izginila.

Baje je daleč najbolj pereče področje v IT skrb za informacijsko oziroma kibernetsko varnost. Ergo, za to področje je treba novačiti več deklet in razširiti študijske programe. Osebno menim, da je prav področje informacijske varnosti dekletom pisano na kožo, saj so že po naravi bolj pikolovske oziroma analitične in bi se v iskanju anomalij, varnostnih ranljivosti, groženj in napadov bržkone odlično znašle. Sploh če bi jim to področje predstavili skozi igrifikacijo – kot neizprosen boj med dobrim in zlom. Ženske namreč premorejo več empatije od moških kolegov …

Torej, dragi informatiki, še vedno menite, da rezerv ni veliko? V Sloveniji smo pred petimi leti zagnali projekt Inženirka leta, ki je obrodil sadove. Celo tako uspešen je, da je dobil nadaljevanje na Hrvaškem in v Srbiji. Podjetja so navdušena, saj se je zdaj bazen kadrov razširil, tudi naravoslovne oziroma tehnične fakultete priznavajo, da se je vpis deklet v njihove programe v zadnjih letih okrepil. In to zgolj zaradi tega, ker so jim vzornice osvetlile svoje poklice in jim pokazale, da so lahko inženirke in uspešne v tradicionalno moških poklicih. Še več, tudi podjetja priznavajo, da so mešane ekipe učinkovitejše in produktivnejše, predvsem pa uravnotežene, saj na vsak projekt ali izziv zdaj gledajo precej bolj celovito.

Ker sem v zadnjih letih opravil intervjuje s prav vsemi nominirankami za Inženirko leta, opažam, da je med njimi iz leta v leto več programerk, podatkovnih znanstvenic, analitičark, razvojnic in varnostnih strokovnjakinj. Njih bi vsekakor veljalo predstaviti dekletom po šolah in fakultetah, da bodo dobile vrsto sledilk in naslednic. IT-ustreznica osnovno- in srednješolski pobudi Inženirji in inženirke bi bila vsekakor na mestu. Kdo bo povlekel ustrezne poteze? Šole, fakultete, interesna združenja? Ali nemara kar podjetja sama s ciljno usmerjenimi štipendijami?

Ko smo že pri denarju – mladim velja predstaviti, da gre za poklice prihodnosti, poklice, ki so nadpovprečno dobro plačati. Motivacija bo potem naredila svoje … Vsi pač ne morejo biti vplivneži. Sploh pa so v mojih očeh strokovnjaki neštetokrat bolj čislani. Pa v podjetjih tudi. Samo pomislite na odziv domačih in okolice, ko bi varnostna strokovnjakinja ponosno povedala: »Danes sem pa preprečila katastrofo.«

Ženske v IT so več kot dobrodošle, so naravnost zaželene. Na področju kibernetske varnosti se stvari že premikajo v pravo smer, saj imamo slovensko sekcijo evropske pobude Ženske v kibernetski varnosti (Women4Cyber), ki je letos pomladi že organizirala svojo prvo konferenco. Tako da, dragi informatiki, za ta poklic navdušite sleherno dekle, ki vam je pripravljeno prisluhniti. Za digitalno napredno in varno Slovenijo gre.

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji