Wiki, sistem za spletno soustvarjanje
Če se sprašujete, kako neki bi bralce svojih spletnih strani povabili, naj vam jih pomagajo soustvarjati, je morda Wiki pravi za vas. Z njim lahko vsakdo zgolj s spletnim brskalnikom ureja in soustvarja spletne strani.
Kaj sploh je Wiki?
Svetovni splet je bil zasnovan kot sistem za izmenjavo informacij, kot tehnološko vezivo, ki povezuje skupnost uporabnikov. Z vse večjo komercializacijo interneta pa je razvoj stekel nekoliko drugače, in splet je vse bolj postajal sredstvo sporočanja informacij, nekakšna računalniška vzporednica časopisom in televiziji.
Razlogov za to je več, med najpomembnejšimi pa je gotovo dihotomija med pasivnim branjem in tvornim ustvarjanjem spletnih strani. Večina spletnih strani namreč bralcem ne omogoča tvornega sodelovanja. A tako ni bilo od nekdaj. Če bi hoteli poiskati prelomnico, bi bila to verjetno druga izdaja brskalnika Mosaic septembra 1993, ki je odpravila dotlej podprte spletne komentarje (več o tem piše Paul Jones, "Web Turns 10 But Was Mosaic Really First and Best Browser? No, No.", http://www.localtechwire.com/article.cfm?u=3891). To seveda nikakor ne pomeni, da bralci ne čutijo potrebe po tem, in kot odgovor na to so kakor otočki v spletu nastale spletne skupnosti, kot so Slashdot (http://www.slashdot.org/), Yahoo! Groups (http://groups.yahoo.com/) in podobne. S podobno nalogo se je leta 1995 spoprijel tudi Ward Cunningham, in nastal je sistem Wiki.
Kaj je torej Wiki? Izvirni opis avtorja Wikija ("What Is Wiki", http://www.wiki.org/wiki.cgi?WhatIsWiki) je verjetno preskop, da bi bil zares uporaben. Takole pravi: "Wiki je najpreprostejša delujoča interaktivna podatkovna zbirka."
Wiki je strežniški program, ki uporabnikom omogoča prosto ustvarjanje in urejanje spletnih strani s spletnim brskalnikom. Wiki podpira nadbesedilne povezave in s preprosto skladnjo omogoča ustvarjanje novih strani in sprotne povezave med stranmi v sistemu Wiki.
V svojem bistvu zasnova Wikija ni ravno nova, bolj je vračanje h koreninam spleta. Prvi spletni brskalnik, WorldWideWeb (pozneje, da ga ne bi zamenjevali s svetovnim spletom, preimenovan v Nexus), ki ga je konec leta 1990 napisal Tim Berners-Lee, je bolj ali manj omogočal isto (glej Tim Berners-Lee, "WorldWideWeb, the first Web client", http://www.w3.org/People/Berners-Lee/WorldWideWeb.html). Razlika je le v dostopnosti - Nexus je bil omejen na bolj ali manj ozek krog "izbrancev", ki so bili dovolj zgodaj na kraju dogajanja in ustrezno tehnično opremljeni (tekel je le v računalnikih NeXT). Wiki je, nasprotno, dostopen vsem.
Naslovnica slovenske Wikipedije
Kot številne preproste zasnove ima prosto urejanje globok in daljnosežen vpliv na uporabo Wikija. Dejstvo, da lahko preprosti uporabniki ustvarjajo in urejajo katerokoli stran na spletišču, vzpodbuja uporabnike brez tehničnega predznanja k ustvarjanju spletnih vsebin in je korak k bolj demokratični rabi spleta.
Prvi Wiki
Prvi sistem Wiki je leta 1995 razvil Ward Cunningham za portlandsko skupino, ki se ukvarja z jezikom vzorcev. Če ste količkaj domači s programskimi jeziki, pa še niste slišali za jezik vzorcev, naj vas potolažimo: pojem "jezik vzorcev" (angl. pattern language) je skoval konec sedemdesetih let prejšnjega stoletja ameriški arhitekt Christopher Alexander in ga obdelal v svoji trilogiji ("A Pattern Language", 1977; "A Timeless Way of Building", 1979, "The Oregon Experiment", 1988). Zamisli, ki jih je obdelal Alexander, pa imajo splošnejši značaj, in so padle na plodna tla tudi v računalništvu, še posebej med tistimi, ki se ukvarjajo s predmetnim programiranjem. Kakorkoli že, prvi Wiki, "Portland Pattern Repository", http://c2.com/cgi/wiki, je še vedno živ in dejaven.
In ime? Nič nima skupnega z ljubkim junakom japonsko-nemške risane serije o Vikingu Vikiju s sredine sedemdesetih let, ampak naj bi "wikiwiki" v havajščini pomenilo "hitro" - namig na možnost hitrega in enostavnega ustvarjanja spletnih dokumentov.
Označevanje v Wikiju
Ena poglavitnih prednosti Wikija je njegova zložna krivulja priučevanja. Preprosto kliknemo "Uredi to stran" (ali "Edit this page", če je uporabniški vmesnik angleški) in začnemo urejati. Isti obrazec za urejanje strani samodejno odpre tudi klik še neobstoječe povezave.
Po kliku neobstoječe povezave se odpre okno, v katerem lahko napišemo sestavek.
Večja prijaznost do pisca glede na navadne statične spletne strani se pokaže v označevanju. Denimo, da bi želeli spisati preprost nadbesedilni sestavek. V HTML je videti precej nepregledno, saj označevalni elementi močno motijo vsebino:
<P><STRONG>Agregatno stanje</STRONG> <A HREF="snov.html">snovi</A> je določeno z urejenostjo
<A HREF="atom.html">atomov</A> ali <A HREF="molekula.html">molekul</A>. Razlikujemo:
<UL>
<LI><A HREF="trdnina.html">trdnine</A>
<LI><A HREF="kapljevina.html">kapljevine</A>
<LI><A HREF="plin.html">pline</A>
</UL></P>
Nepreglednost nas ne sme presenetiti - HTML je bil zasnovan z namenom, da bi ga čim laže tolmačili računalniki, ne ljudje.
Označevanje, ki ga uporablja Wiki - zgled velja za MediaWiki, več o tem pozneje - je precej bolj človeško:
Programski izpis
'''Agregatno stanje''' [[snov]]i je določeno z urejenostjo [[atom]]ov
ali [[molekula|molekul]]. Razlikujemo:
* [[trdnina|trdnine]]
* [[kapljevina|kapljevine]]
* [[plin]]e
Če gremo po vrsti: polkrepki izpis dosežemo s tremi zaporednimi opuščaji ('''; dva opuščaja postavita besedilo ležeče). Wiki sicer dopušča tudi navadne značke HTML, kot so <B>, <I> ali <TT>.
Zanimivejše je označevanje povezav na druge spletne strani. Na strani znotraj istega spletišča se sklicujemo preprosto tako, da besedo obdamo z dvojnima oglatima oklepajema. Če stran - v resnici pravzaprav ne gre za stran, temveč za zapis v zbirki podatkov - na katero se sklicujemo, že obstaja, Wiki ustvari povezavo nanjo, drugače pa ustvari zapis v podatkovni zbirki s tem imenom, ko s klikom povezave začnemo urejati stran.
S klikom "Uredi to stran" lahko spremenimo vsebino strani.
Tako označevanje je nadvse priročno za nepregibne jezike, kot je angleščina, pri slovenščini pa nam pride prav še nekaj dodatnih lastnosti, ki so razvidne iz zgleda. Če označenemu nizu brez presledka sledijo še kakšne črke (npr. [[atom]]ov), bo v besedilu, ki se sklicuje na povezavo, poudarjen (izpisan v drugačni barvi, podčrtan ipd.) celoten niz, ki kaže na povezavo (v našem zgledu atomov, ne atomov). Včasih pa težave ne rešimo samo z lepljenjem pripone. Takrat lahko uporabimo skladnjo z navpičnico: besedilo med dvojnima oglatima oklepajema levo od navpičnice je ime povezave, besedilo desno pa tisto, ki se izpiše na sklicani strani (npr. [[molekula|molekul]]).
Seveda Wiki podpira tudi sklicevanje na spletne strani drugje v internetu. Pri teh v enojnih oglatih oklepajih najprej navedemo URL (spletni naslov) strani, nato pa besedilo, za katerega želimo, da se izpiše, npr. [http://www.gov.si/ Republika Slovenija].
Opisano skladnjo označevanja podpira MediaWiki, ni pa edina. Prvi sistemi Wiki so podpirali skladnjo, imenovano "CamelCase". Ime ima zanimivo etimologijo: besede, v katerih so sredi besede med malimi črkami velike, naj bi bile podobne silhuetam kamel, kjer glavi sledi še ena ali več grb (pri bioloških kamelah je ta "več" resda omejen na dve). Tak zapis sestavljenk ni izum Wikija, ampak sega dlje v zgodovino - domač se bo denimo zdel tudi vsem, ki so se kdaj srečali s programskim sistemom Mathematica. V sistemih Wiki, ki podpirajo to skladnjo, je vsaka "kamelja" beseda povezava. Pred prej opisano skladnjo z oglatimi oklepaji ima eno samo, pa še to precej dvomljivo prednost: zahteva za spoznanje manj tipkanja. Po drugi strani pa ne le, da je povsem neprimeren za slovenščino in druge pregibne jezike, posebej priročen ni niti za angleščino, ker zahteva prisilno "kamelizacijo" nesestavljenih besed (povezavo na besedo "kamela" lahko, denimo, naredimo le tako, da nekje sredi besede uporabimo veliko črko, npr. KaMela).
Številni priljubljeni Wikiji (npr. UseMod, MoinMoin ali PHP Wiki) še vedno podpirajo "kameljo" skladnjo. Spet drugi Wikiji (npr. Wikit) pa podpirajo skladnjo, podobno opisani v zgledu, vendar z enojnimi oglatimi oklepaji.
Prednosti Wikija
Nathan Matias je v svojem spletnem članku "What is Wiki?" (http://www.sitepoint.com/print/1241) takole strnil devet odlik sistemov Wiki:
Projekti Wiki
Od teorije k praksi. Nekaj znanih spletišč s sistemom Wiki - poseben poudarek je na slovenskih - najdemo na naslednjih naslovih:
Programske izvedbe
Omenimo le nekaj najbolj priljubljenih prostih programskih izvedb. Precej obsežnejši seznam je na voljo na http://c2.com/cgi/wiki?WikiEngines.
Valilnice Wikijev
Vzpostavitev Wikija, posebej zahtevnejšega, kot je denimo MediaWiki, je za manj vešče uporabnike lahko prehud zalogaj. Na voljo je še kakšna druga možnost, če bi vseeno radi začeli svoj Wiki? Ena izmed njih so valilnice Wikijev (angl. Wiki farms). Precej obsežen seznam prostih in plačljivih valilnic je na voljo na naslovu http://c2.com/cgi/wiki?WikiFarms - morda med njimi najdete kakšno primerno zase.
Namesto konca
Wiki je morda bolj kakor s tehničnega stališča zanimiv s kulturno-sociološkega vidika. Nedvomno je res, da je ustvarjati vsebino spletnih strani neprimerno laže in hitreje kakor v surovem HTML; po drugi strani pa je res tudi to, da pišejo(-mo) surove spletne strani le redki, večina pa uporablja namenska orodja, kot so Netscape Composer, Microsoft Frontpage ali Macromedia Dreamweaver. Z njimi urejanje ni težje od označevalnega jezika Wiki. Vseeno pa ta orodja niso nadomestilo za sistem Wiki. Njegova prednost je namreč v tem, da lahko spletne strani urejamo brez posebnih namenskih orodij. Potrebujemo le spletni brskalnik, tega pa bržkone imamo. Poleg tega namenska orodja zahtevajo tak ali drugačen ekskluzivni dostop do strežnika (navadno FTP), ki ga ni pametno deliti s komerkoli, a to po drugi strani pomeni, da lahko strani ureja le posameznik ali kvečjemu ožja skupina. Tu smo pri drugi prednosti Wikija - pri urejanju lahko sodeluje vsak, ki ima spletni brskalnik. Pri tem tudi strežnik ni izpostavljen nevarnosti vdora, saj spletne strani niso datoteke v datotečnem sistemu, temveč zapisi v relacijski zbirki podatkov.
Če vas je zamikalo, da bi povedano preizkusili v praksi, je najbolje, da si ogledate katero od spletišč Wiki - morda je najbolje poskrbljeno za novince kar na slovenski Wikipediji. Če niste povsem prepričani o svojih urejevalskih sposobnostih, je najbolje, da jih najprej preizkusite v peskovniku, na voljo pa so tudi kratka navodila za urejanje in slogovni priročnik.
Wiki in sorodstvo
Wiki je po svoji naravi nekoliko podoben sistemom za upravljanje vsebine (angl. content management system, CMS). Razlika je v tem, da Wiki dopušča prosto strukturo dokumentov in "organsko" rast spletišča, sistemi za upravljanje vsebine pa zahtevajo strukturirane dokumente. Pri njih praviloma vnaprej sestavimo "vsebinsko kazalo" spletišča in vzorec spletne strani, nato pa sistem postopno dopolnjujemo z vsebino.
Sistemi za upravljanje dokumentov so hitro razvijajoče se področje, med kopico komercialnih ponudnikov pa najdemo tudi številne proste. Eden najbolj razširjenih prostih sistemov za upravljanje vsebine je Typo3 (http://typo3.com/), katerega uporabniški vmesnik je po zaslugi sodelavcev podjetja Agenda preveden tudi v slovenščino. Prost sistem, nastal v Sloveniji, je tudi "Marjetica - Sistem za ravnateljevanje z vsebino" avtorja Roka Krulca (http://rok.fpp.edu/projects/marjetica/).
Če so sistemi za upravljanje vsebine po eni strani "resnejši" sistemi od sistemov Wiki, pa so na drugi strani spletni dnevniki (angl. weblog ali kar blog). Pri teh poudarek navadno ni toliko na urejanju sestavkov, temveč gre praviloma le za "dnevniške" zapise enega ali več avtorjev, zbrane na spletni strani.
Če govorimo o sistemih za olajševanje urejanja spletnih strani, ne moremo mimo sistema Zope (http://www.zope.org/). Zope je, po lastnih besedah, "odprtokodni strežnik spletnih namenskih programov" (angl. open source web application server), gre pa za podobno zasnovo, pri kateri se spletne strani ustvarjajo dinamično iz podatkov, shranjenih v relacijski zbirki podatkov, "lepilo" pa je python. V Zope je vgrajen tudi poseben strežnik, dobro pa zna sodelovati tudi s strežnikom Apache.
Dodatno branje