Zaslon iz papirja?
Posebnost nove Huaweijeve tablice MatePad 11.5 S je zaslon, ki naj bi bil po občutku in videzu nekoliko bliže papirju, kot so sicer zasloni na tablicah in pametnih telefonih.
Recimo bobu bob – gre za matiran zaslon, kot jih poznamo iz prenosnikov in računalniških monitorjev, a so zelo redki na tablicah in pametnih telefonih. Podobnega ponuja še tablica Lenovo Tab P12 Paper, a je v naših trgovinah nismo našli, se pa seveda najdejo matirane folije/prevleke za bolj ali manj katerokoli tablico, celo za Applove ipade.
Matepadov zaslon po prijaznosti do oči sicer ni na ravni kindla (zaslonov e-ink), a ima pred svetlečimi zasloni vseeno nekatere prednosti. Manj je svetlobnih odbojev, sploh pri notranji osvetlitvi, čeprav je sonce še vedno težava, a manjša kot pri običajnih tablicah. Boljši je tudi občutek, ko po zaslonu drsamo s prstom ali priloženim pisalom. Pri uporabi s prsti je občutek prijeten, podobno velja pri uporabi odličnega priloženega pisala – z rahlo povišanim trenjem med pisalom in zaslonom je občutek malenkost bliže tistemu, ki smo ga vajeni na papirju.
Operacijski sistem ima vdelano odlično podporo za pisalo, kjer lahko v vsa iskalna polja pišemo z roko, če se držimo angleščine. Tam je namreč prepoznava rokopisa solidna, vendar v slovenščini večinoma neuporabna. Razume namreč posamezne črke, a jih ne zna združevati v besede kot pri angleščini, zato je preveč napak, da bi imeli od tega korist.
Fizično je tablica zelo dobro izdelana in daje dober občutek kakovosti; je dovolj tanka, v zadnjem vogalu pa nekoliko izstopa objektiv kamere. Priložen je še zelo dober zaščitni ovitek, ki je v dveh delih in se tablice drži prek magnetov. En del ima vgrajeno tipkovnico s precej stisnjenimi tipkami, a bo za silo uporabna. Tipkovnica je v resnici brezžična, tudi njena baterija zdrži dovolj dolgo. Zvočniki so presenetljivo kakovostni in glasni.
Ko smo že pri bateriji – to je pri tablicah sicer težko oceniti, a po naših preizkusih gre za eno bolj varčnih, ki bo brez težav zdržala ves dan aktivne rabe.
****
Kmalu bo štiri leta, kar ima Huawei od ZDA prepoved uporabe Googlovih aplikacij, zato uporabljajo odprtokodni Android, ki so ga opremili s svojo preobleko in preimenovali v HarmonyOS. Ker med prepovedane Googlove aplikacije sodi tudi Google Play Store, od koder smo na napravah z Androidom sicer vajeni nameščati aplikacije, bo na Mate 11.5 S treba poseči po drugačnih načinih.
Za dostop do aplikacij obstajajo trije načini.
Prvi je Huaweijeva trgovina z aplikacijami AppGallery. Ta ima vse več aplikacij, vključno z veliko slovenskimi. Seveda pa nima vsega – ob vseh uradnih Googlovih manjkajo tudi Facebook, Instagram in Netflix.
Druga možnost, ki nam jo ponudi že sam AppGallery, je iskanje programskih paketov APK po spletu. Namestitev take aplikacije je sicer bolj nadležna kot iz uradne trgovine, saj gre prek brskalnika, prenosa in namestitve, z vso množico varnostnih potrditev. Če je za namestitev aplikacije iz uradne trgovine potreben en klik, jih tu naštejemo štiri ali pet. Sploh pa moramo na strani za prenos APK najti pravo tipko za prenos, saj so tovrstne strani poplavljene z zavajajočimi oglasi.
Zanimiva je tretja možnost namestitve programov, aplikacija z imenom GBox. Ta ustvari navidezno okolje, znotraj katerega se pretvarja, da je nekakšna naprava Android. Znotraj tega okolja nam ponudi namestitev pravega Googlovega Play Stora, vključujoč vse, kar tam najdemo – Googlove storitve, Netflix, Youtube, torej vse, kar poznamo iz »pravega« Androida. Vse to se sicer resda namesti v GBoxu in ne v osnovnem vmesniku telefona, a lahko na namizju naredimo povezave. Na seznamu aktivnih ali nedavnih aplikacij sicer vidimo, da gre vedno za okolje GBox, a ima vsaka izmed njih lastno »instanco«. Povedano drugače, povprečen uporabnik ne bo opazil, da je karkoli drugače kot pri Androidu.
Aplikacija GBox ustvari navidezno okolje, znotraj katerega se pretvarja, da je naključna Android naprava.
Zagon tako nameščenih aplikacij resda traja kak trenutek dlje, ampak je še vedno dovolj hiter. Za hitrostni preizkus smo uporabili Silverbench, ki teče v brskalniku, ta je v GBox različici brskalnika Chrome pokazal za približno 20 odstotkov slabši rezultat kot v Huaweijevem lastnem brskalniku. To kaže na dejstvo, da virtualno okolje GBox vendarle zahteva nekaj sistemskih sredstev. A kot rečeno – to se opazi le pri preizkusu hitrosti, pri vsakodnevnih aplikacijah pa ne. Razen pri igrah. Tablica je že tako strojno v le srednjem razredu, torej občutno zaostaja za zmogljivejšimi telefoni, uporaba okolja GBox pa stanje še rahlo poslabša.
»Papirni« Huawei MatePad 11.5 S je zelo solidna naprava. S strojnega vidika sicer zaostaja za dražjimi telefoni, a je glede na ceno povsem dovolj hitra in odzivna. Matiran zaslon nam je v všeč, deluje bolj naravno in očem prijazno kot svetleči zasloni, ki smo jih vajeni. Predvsem pa so pri Huaweiju z obvozi v veliki meri rešili stanje z aplikacijami. To sicer še vedno ni tako, kot bi si želeli, a je vseeno boljše, kot je bilo.
Huawei MatePad 11.5 S
tablica
Prodaja: Bolje založene trgovine.
Cena: 518 EUR (512 GB/8 GB RAM)
Za: Kakovost, zaslon, razmerje med ponujenim in ceno.
Proti: Stanje z aplikacijami bi lahko bilo boljše.