V iskanju zlate žile
Človeštvo je v zgodovini preživelo kar nekaj zlatih mrzlic, začenši s kalifornijsko sredi devetnajstega stoletja. Zadnja v svetu računalništva je programiranje za mobilne naprave.
Človeštvo je v zgodovini preživelo kar nekaj zlatih mrzlic, začenši s kalifornijsko sredi devetnajstega stoletja. Zadnja v svetu računalništva je programiranje za mobilne naprave.
Danes je računalništvo na razpotju. Bo PC res kmalu postal kot tovornjak? Saj veste, še vedno je tu in opravlja posebno nalogo, a vsi raje vozimo avtomobile. Slovita izjava enega glavnih krivcev za nastale razmere, Applovega šefa, gospoda Jobsa, daje misliti. Ob stoletnici podjetja IBM, tridesetletnici prodora računalnikov PC na trg, dostopen denarnicam navadnega človeka, in ob prelomnici, ki jo slutimo vsi, si velja pobliže ogledati zgodovino "izuma", ki je pred tremi desetletji zatresel svet.
Mac OS X je za marsikoga najboljši operacijski sistem na svetu, vendar to še zdaleč ne pomeni, da je popoln. Tudi najbolj vneti oboževalci računalnikov podjetja Apple priznavamo, da okusna kombinacija nastavitev in pripomočkov lahko Snežnega leoparda preobrazi v čudovit stroj, ki deluje hitreje in natanko tako, kot smo si zamislili.
Japonski inovator, podjetje Nintendo, je zopet osupnil igričarski svet. Če je z igračo Wii na novo definiral ciljno publiko igranja iger, se je tokrat lotil prihodnosti z dodatno razsežnostjo. Medtem ko se velikani na področju 3D prikaza prerekajo o tem, katera očala so prijaznejša do tehnologije, je Nintendo nanje povsem pozabil. Čarobna beseda, ki je omogočila ta trik, se glasi avtostereoskopija ali, po japonsko, 3DS.
Živimo v časih, ko so najlepše pesmi že napisane, vse zgodbe povedane in izumi izmišljeni. Taka filozofija računalniškemu svetu ni več tuja, zato snovalci raznovrstnih naprav iščejo odklon drugje. Nedolgo tega so našli rešilno bilko v videzu končnih izdelkov. Je po novem res vse v lepoti?
Uspeh tablic(e) je naznanil novo ero računalništva. Prihodnost zahteva prenosljivost. Običajni prenosniki sicer štejejo za takšne, vendar za prekladanje na kavču niso ravno priročni. Pametni telefoni in manjši prenosni računalniki (netbooki) so že bližje, tablice pa nedvomno odgovor sedanjosti, a jim za resno delo manjkajo tipkovnice. Tukaj stopijo na prizorišče suhci.
Mac OS X je čudovit operacijski sistem. Prepriča tako začetnike kot izkušene znalce. Zanj so pisani zmogljivi programi in ni opravila, ki ga ne bi mogli opraviti z njihovo pomočjo. Načeloma to pomeni, da drugih operacijskih sistemov ne potrebujemo, vendar se kljub temu lahko zgodi, da prav tista aplikacija, ki ste jo vsa ta okenska leta skrbno nadgrajevali, na Macu ne bo hotela delovati.
Spletišče YouTube s svojo zajetno videoteko že več kot pol desetletja navdušuje mlado in staro. Njegovi uporabniki so v letih nanj naložili toliko gradiva, da ga človek za časa svojega življenja ne more pregledati, četudi bi živel več sto let. YouTube, eden izmed pionirjev Spleta 2.0, je lani svojo dejavnost v oblaku razširil s preprostim urejevalnikom naloženih video posnetkov.
Družabnega omrežja Facebook najbrž ni treba posebej predstavljati. Marsikdo izmed nas ima tam račun in kup "prijateljev". Uporabniki Facebooka se delijo na opazovalce in na aktivne udeležence. Slednji počnejo tam čuda stvari, med drugimi objavljajo video posnetke.
Podjetje Google je začelo svojo pot z nadvse zmogljivim iskalnikom. Huronski uspeh jim je dal finančno podporo za širitev dejavnosti. Vsako leto iz njegovih laboratorijev vznikne kup novih storitev. Hitro kot blisk se znajdejo v uporabnikovem računu in dosti jih enako hitro tudi izgine. Picasa ni ena izmed slednjih, saj je konec lanskega leta prilezla že do razvojne številke 3.8 in je močnejša kot kdaj prej.
Arhiv
Po kategorijah
Po avtorjih