Glasba in video
Predvajalnikov glasbenih in video vsebin, namenjenih napravam z operacijskim sistemom Android, je na trgu zelo veliko. Vgrajena predvajalnika večini najbrž ne bosta zadostovala, zato si oglejmo prednosti in slabosti konkurence.
Predvajalnikov glasbenih in video vsebin, namenjenih napravam z operacijskim sistemom Android, je na trgu zelo veliko. Vgrajena predvajalnika večini najbrž ne bosta zadostovala, zato si oglejmo prednosti in slabosti konkurence.
Za Kindle sicer ne najdemo toliko prostih programov kakor za iPad, nekaj zanimivosti pa se vendarle najde. Ogledali si bomo dva zanimiva pripomočka.
Za naslednjo številko Monitorja, ki bo novoletno obarvana, si bomo ogledali množico napravic, ki jih že leta naplavlja domišljija razvijalcev in univerzalnost vmesnika USB. Kot nekakšno predjed pa si bomo že zdaj privoščili mali "mikroskop", ki za razmeroma veliko denarja ponuja veliko zabave, predvsem seveda nadobudnim otrokom.
Občutek poznamo. Ob napovedi nove generacije izdelkov, še posebej če gre za grafične kartice, nam vedno znova zaigra srce. Tudi tokrat ni bilo nič drugače, upoštevaje napovedane ugodne cene za izdelke iz srednjega razreda kartic, so nam usta kar sama lezla v nasmešek. A le do prvih praktičnih preizkusov, kjer je sledila kruta realnost: nove kartice so počasnejše od svojih predhodnic! K sreči so hkrati tudi cenejše ...
Dotikanje kot uporabniški vmesnik je v telefonih že dodobra razpaseno. Enako je logično, da ga uporabljamo v tablicah, no, tablici. V namiznih računalnikih in prenosnikih pa se kar nekako noče razživeti. V AOC verjetno upajo, da ne bo več dolgo tako.
Tajvanski HTC je eden najuspešnejših izdelovalcev sodobnih pametnih telefonov in sodeluje s številnimi partnerji. Kot prvi ponudnik naprav za sistem Android, ki so ga precej uspešno preoblekli s svojim programskim dodatkom Sense, redno predstavlja nove in nove modele, ki po zmogljivostih prekašajo predhodnike. Eden najzmogljivejših telefonov trenutno v njihovi ponudbi je Desire HD, ki ima številno sorodstvo v družini. Izvirni model je bil sistemu Windows Mobile namenjeni HD2, v ZDA je prispel prek ponudnika Sprint kot EVO 4, zdaj pa je z imenom Desire HD in nekoliko spremenjeno opremo na voljo tudi v Evropi (HTC je kasneje na isti osnovi predstavil še HD7, namenjen svežim mobilnim Oknom).
Nokia je še vedno med vodilnimi ponudniki pametnih telefonov, vendar zadnja leta deluje precej zmedeno, saj lovi tekmece, ki ponujajo drugačno mobilno izkušnjo. Zadnje orožje s Finskega je model N8.
Po pravi poplavi alternativnih upravljalnikov za igralne konzole, v kateri smo na začetku lahko občudovali Wii in njegovo prepoznavanje gibanja rok, in ki so mu sledile kitare, mikrofoni, bobni, mešalne mize, rolke in še kaj, je Microsoft izdelal ultimativni upravljalnik - tak, ki ga ni.
Prvi Applov ultra tanki prenosnik, MacBook Air, je bil pred leti med "geeki" zaradi podhranjenosti deležen nemalo zavijanja z očmi. Označen je bil kot zelo dobra vaja v oblikovanju in nič več. Časi se spreminjajo, želje in potrebe pa tudi, zato letošnji Air vsekakor sodi nekaj stopničk više.
Vklop digitalnega prizemnega oddajanja tv signalov je v mali podalpski državi nekaterim uporabnikom postregel s pravim izzivom. Nagradno vprašanje se je glasilo, kako digitalni DVB-T signal spraviti na računalnik ali, še bolje, kar v domače omrežje. Danes je pač tako, da ima sicer televizor vlogo glavnega zaslona, to pa ne pomeni, da uporabniki ne bi želeli tv programov spremljati tudi na svojih namiznih, prenosnih in/ali tabličnih računalnikih.
Ste že kdaj poskusili organizirati kakšen dogodek, pa enostavno niste vedeli, komu od povabljenih ustreza kateri termin? Doodle je eno izmed orodij, ki vam na čudovito enostaven način omogoča, da se znebite stresnega usklajevanja dogodkov ali preprostega preizkušanja (norih) idej.
V prejšnji številki smo opisali prvih 66 zanimivih aplikacij za platformo Android. Ker je aplikacij vsak dan več in so še boljše, smo se odločili s pregledom nadaljevati in tokrat izbrali še 17 aplikacij, ki jih velja preizkusiti.
Po obsežnem preizkusu elektronskih bralnikov v oktobrski številki vam danes predstavljamo še eno napravo tega razreda, ki je preizkus zamudila le za kak teden - Amazonovega velikana Kindle DX.
Običajni interaktivni komplet v šolski učilnici ponavadi sestavljajo projektor, interaktivna tabla ali poseben bralnik, in seveda računalnik z ustrezno močnimi zvočniki. V, podjetju InFocus so iz te sestave izpustili najbolj neprenosljivi del opreme (tablo), projektorju pa vgradili zmogljivejše zvočnike in nastal je interaktivni projektor, oziroma, kot pravijo sami, "lahka" elektronska tabla.
Nadzor objektov je večinoma precej bolj kompleksen, kot se zdi na prvi pogled. Kako bomo nadzirali ponoči? Osvetljevanje ne pride vedno v poštev, saj bi s tem lahko preveč motili okolico. Infraobčutljive kamere potrebujejo osvetljenost s svetlobo v infrardečem spektru, to pa je potratno, pa še domet infrardečih topov je omejen.
Večno vprašanje, ki se v zadnjem času vse večkrat poraja, je, kam shraniti kopico podatkov, ki jih je iz dneva v dan več, da bodo varni. Možnosti je kar nekaj, vendar nobena izmed njih ne postreže s stoodstotno varno rešitvijo. Na žalost. Blizu tega pa so tako imenovane naprave NAS - Network Attached Storage, tiste naprednejše, kjer je poskrbljeno, da se podatki ne izgubijo, tudi če gre eden izmed diskov rakom žvižgat.
Diski hitro postanejo premajhni, nadgradnja je velikokrat nemogoča ali pa vsaj zelo boleča. V istem trenutku pa razmišljamo tudi o tem, kako bi do podatkov prišli še s službenega računalnika, tudi žena ima podobne želje. Rešitev je lahko kar najosnovnejši omrežni disk - NAS.
Danes je na voljo že kar velik izbor 3D prenosnikov in 3D monitorjev, zato počasi prehajamo v fazo, ko samo prikazovanje 3D ni več edino merilo.
Na letošnji Photokini smo upravičeno pričakovali poplavo 3D fotoaparatov, a so nas na koncu z delujočim modelom potolažili le pri Fujiju z novim W3. Z nekaj izboljšavami je še vedno edina prava izbira na trgu.
Zatišje na procesorskem trgu je prekinil AMD, ki je z nekaj dvigi delovnih taktov ter pocenitvami procesorjev dosegel prav tisto, kar je želel - večjo pozornost uporabnikov. Sami smo preverili ponudbo v razredu med 100 in 250 evri ter si ogledali razlike med dvema, štirimi in šestimi jedri.
Diski z vrtljivimi magnetnimi ploščami v primerjavi z novejšimi dostopnimi tehnologijami postajajo počasno, zastarelo in zaradi gibljivih delov tudi bolj pokvarljivo blago. Tehnologija SSD pa po drugi strani omogoča silno hitre prenose podatkov, je zelo odporna proti udarcem, torej prinaša manj okvar, a je še predraga za povprečnega uporabnika in zaenkrat še ne prinaša takšnih zmogljivosti kot klasični diski.
Ob nakupu zmogljivega telefona, ki premore sprejemnik GPS, največkrat hitro sledi naslednji korak - preizkus mobilnega programa Google Maps. Res, program očara s svojo interaktivnostjo in natančnostjo. Vendar pa na brezpotjih ravno tako hitro sledi razočaranje, saj Googlovi zemljevidi seveda premorejo le ceste in včasih tudi še kakšen kolovoz. Pešpoti pa ne.
SiOL je po nekaj letih sodelovanja s Sagemom uspeh svoje prenovljene IP TV platforme položil v roke drugega, prav tako francoskega paradnega konja. Netgem je razmeroma mlado, od leta 1996 delujoče podjetje, ki je prve uspehe želo na francoskem IP TV trgu, v preteklem letu pa je močno poseglo tudi na globalni trg. Rezultat medsebojnega sodelovanja je SiOL Box, škatlica, ki je sposobna še precej več, kot le prikazovati televizijske programe.
O žepnih projektorjih LED je bilo v preteklem letu zapisanih že kar nekaj besed. No, večina teh preizkušenih projektorjev je bila bolj ali manj le demonstracija tehnologije, saj je bila njihova svetilnost in ločljivost v resnici prenizka za praktično uporabo. Toda razvoj gre naprej.
Mozilla Foundation, ki bdi nad delom razvijalcev enega najbolj priljubljenih in razširjenih spletnih brskalnikov, se trudi, da bi v prihodnjih mesecih ugledala luč sveta povsem prenovljena ognjena lisica - Firefox 4. A tudi Microsoft ne sedi križem rok. Predvidoma za prvo četrtletje prihodnjega leta snuje izdajo novega Internet Explorerja, tokrat že v deveti različici.
V spletu lahko v nekaj minutah najdemo celo vrsto programov, ki obljubljajo "čudežno" pohitritev našega "upehanega" računalnika. V Monitorjevem laboratoriju se zavedamo, da je namestitev takega programja večinoma povsem kontraproduktivna, včasih celo škodljiva. So pa tudi izjeme.
Preizkusili smo že lepo število pogonov SSD na vmesniku SATA. Tokrat pa smo na preizkus prvič dobili par pogonov v obliki kartice PCI-Express, ki po zunanjosti bolj spominja na poceni grafični vmesnik kot disk.
WD, sinonim za izdelovalca klasičnih magnetno-diskovnih pogonov, se je podal v zanj povsem nove vode; v letu dni je izdal prvo generacijo pogonov s pomnilniki flash. Mu bo uspelo tudi na tem, zanj praktično novem področju?
Pomnilniki USB so postali del vsakdanjosti in so sprejeti tudi že kot modni dodatek, zato jim v Monitorju le redkokdaj posvečamo pozornost. Ko pa dobimo v laboratorij kakšnega "posebneža", ali dva, o njima vsekakor velja napisati nekaj besed.
Pametni telefoni s podporo navigaciji vse bolj odžirajo uporabnike namenskim navigacijskim napravam. A jim te ne ostajajo dolžne, saj pridobivajo vse več funkcij mobilnih telefonov. No, ne le funkcij, temveč tudi obliko. Garminova najnovejša pogruntavščina, ki sliši na ime nüvi 3760T, namreč po svoji zunanji podobi spominja na priljubljeni mobilnik Apple iPhone.
Arhiv
Po kategorijah
Po avtorjih