Objavljeno: 20.4.2021 07:00 | Teme: IBM, linux

IBM Cobol za Linux na procesorjih x86

IBM je predstavil prevajalnik za programski jezik COBOL, ki deluje na operacijskem sistemu Linux na strežnikih s procesorji x86. Novica zagotovo že na prvi pogled ne sodi med najbolj vznemirljive, a je za delovanje marsikaterega sistema še kako pomembna.

Sodeč po raziskavi družbe Reuters je danes še vedno v uporabi več kot 220 milijard programskih vrstic napisanih v jeziku COBOL, ki je nastal v petdesetih letih prejšnjega stoletja. Po ocenah danes še vedno 43% bančnih aplikacij in 95% bankomatov po svetu uporablja programe napisane v COBOL-u. Po teh ocenah se s pomočjo kode v COBOL-u vsako leto opravijo finančne transakcije v skupni vrednosti več kot tri bilijone dolarjev.

Kljub očitni zastarelosti in občasnim napovedim, da bo tovrstno programsko opremo povozil čas, se lastniki teh programov nočejo, še bolj pogosto pa ne morejo kar tako lahko posloviti od zgodovinske kode.

Za IBM predstavlja podpora za programe napisane v COBOL-u pomemben delež prihodkov, saj strankam že vrsto let omogočajo izvajanje programov COBOL/CICS na operacijskih sistemih z/OS in AIX. Toda stranke vse bolj zahtevajo selitev rešitev v oblak, predvsem zasebni in hibridni, kjer mainframe računalniki niso vselej možna izbira, če odmislimo IBMov oblak.

Podpora za COBOL na Linuxu in cenejših strežnikih x86 torej pomeni vmesni korak za podporo za porazdeljeno okolje, ne pa strateška usmeritev v arhitekturo x86. IBM rad poudari, da najboljše razmerje med zmogljivostjo in ceno še naprej nudijo v svojih sistemih z/OS.

Ker IBM z lastno implementacijo COBOL-a na Linuxu (na voljo so tudi bolj ali manj združljive različice tekmecev) omogoča tudi združljivost s podatkovnimi zbirkami DB2 in sistemom CICS, ne dvomimo, da bo novost nudila nov možnost rešitve težav tudi za kakšno migracijo programske opreme v naših krajih.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Google poskrbel, da se telefonov ne bo več splačalo krasti

    Google bo okrepil zaščito pametnih telefonov Factory Reset Protection (FRP), tako da bo ukradene telefone v praksi nemogoče ponovno uporabiti. Že obstoječi Android 15 prinaša nekaj varovalk, novi FRP pa bomo dobili v Androidu 16.

    Objavljeno: 15.5.2025 05:00
  • Štiri leta stari androidni telefoni imajo ranljivost, ki je ne bodo popravljali

    Google je posvaril uporabnike pametnih telefonov Android, naj nujno posodobijo svoje naprave, saj so pravkar zakrpali resno ranljivost, ki se je že izkoriščala. Prizadete so naprave z Androidom 13 (iz leta 2022) in Androidom 14 (2023). Telefoni z Androidom 12 (2021) pa se ne posodabljajo več, zato je priporočljiva zamenjava. Uporabnikov toliko starih telefonov je več sto milijonov!

    Objavljeno: 8.5.2025 07:00
  • Kitajci obrnili hrbet iPhonom

    Kitajski trg pametnih telefonov, ki tudi za zahodne znamke predstavlja izjemno pomemben delež, je letos doživel pravi pretres. Prodaja Applovih iPhonov je na primer padla za 50 odstotkov, podobno se godi tudi drugim tujim znamkam, ki nikoli niso imele zares opaznih deležev. Kitajski potrošniki so namreč začeli čedalje bolj kupovati domače izdelke.

    Objavljeno: 16.5.2025 05:00
  • Android z novo podobo

    V hitro izbrisani objavi na svojem blogu je Google nenamerno razkril naslednjo večjo prenovo uporabniškega vmesnika Android - Material 3 Expressive

    Objavljeno: 6.5.2025 08:00 | Teme: google, android
  • Pošta Slovenije bo dostavljala z robotom

    Pošta Slovenije je stopila na pot logistične prihodnosti in začela testiranje avtonomnega dostavnega robota, ki bo v prihodnosti pošiljke dostavljal tudi popoldan. 

    Objavljeno: 6.5.2025 11:00 | Teme: robotika, Slovenija
  • Način, da vam umetna inteligenca ne bo lagala

    Vsi modeli umetne inteligence halucinirajo, včasih kakšen novejši celo bolj kot starejši, a obstajajo načini za zmanjšanje tega problema. Odpraviti ga za zdaj še ne moremo, lahko pa se mu v veliki meri izognemo, če pravilno sprašujemo. Najnovejša primerjava je pokazala, da je eden preprostejših načinov zahtevati daljše odgovore.

    Objavljeno: 14.5.2025 07:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji