DeepSeek ni bil tako zelo poceni
Ob predstavitvi modela DeepSeek R1 je proizvajalec trdil, da so izdelavo porabili vsega šest milijonov dolarjev. To je približno dva velikostna razreda manj od zahodne konkurence, kar je pošteno zatreslo borze. A kot kažejo novi podatki, je resnica nekoliko drugačna. Zastonj kosil tudi pri umetni inteligenci ni.
DeepSeek ima zbirko 50.000 Nvidiinih čipov razreda Hopper, med katerimi je 10.000 čipov H800 in 10.000 čipov H100, še nekaj pa je H20. Vse te imajo razpršene po več lokacijah, predvsem pa niso bili poceni. DeepSeek je samo za strojno opremo potrošil 1,6 milijarde dolarjev, so izračunali v SemiAnalysis, 944 milijonov dolarjev pa za obratovalne stroške.
To pa pomeni, da je situacija precej manj ugodna, kot jo je predstavljal DeepSeek. Model je resda odprtokoden in manj potraten, a njegova izdelava še vedno terja milijardne vložke. Ima pa DeepSeek lastno strojno opremo, medtem ko zahodna podjetja večinoma najemajo podatkovne centre. Stroški treninga novih modelov bodo zato za DeepSeek cenejši.
Pomemben strošek so še plače, saj najbolje plačani inženirji pri DeepSeeku zaslužijo tudi več kot milijon dolarjev letno.