Huawei po Googlu ostal še brez operacijskega sistema Windows
Kitajski tehnološki velikan Huawei bo moral zaradi pretečenega Microsoftovega dovoljenja za uporabo sistema Windows na svoje računalnike namestiti alternativne rešitve.
Microsoftova licenca za dobavo sistema Windows podjetju Huawei poteče ta mesec, kar pomeni, da kitajsko podjetje ne bo več moglo zakonito prodajati novih računalnikov s predhodno nameščenim operacijskim sistemom Windows. Razen če bi Microsoft pridobil posebno dovoljenje ameriškega ministrstva za trgovino. Ker je Huawei že nekaj let na ameriškem seznamu omejenih podjetij (t.i. Entity List), je malo verjetno, da bo do tega dovoljenja prišlo. Zaradi tega bo Huawei svoje prihodnje računalnike opremil bodisi z distribucijami Linux, ki niso pod nadzorom ameriških podjetij, ali z lastnim operacijskim sistemom HarmonyOS (ki izhaja iz odprtokodnega Androida).
Huawei tako že aprila načrtuje predstavitev prvega računalnika s svojim lastnim operacijskim sistemom HarmonyOS, poleg tega pa želi splaviti tudi prenosnik MateBook D16 Linux Edition, ki bo ohranil obstoječe strojne specifikacije modela MateBook D16, vendar bo namesto operacijskega sistema Windows uporabljal Linux. Čeprav bo HarmonyOS morda uspešen na Kitajskem, bo Huawei na globalnem trgu, predvsem v Evropi in ZDA, brez Microsoftovega sistema težko konkuriral. Po podatkih StatCounterja je imel Windows februarja 2025 kar 70,65-odstotni tržni delež, sledil mu je macOS s 16 %, medtem ko je Linux obvladoval zgolj 3,8 % trga.
S to potezo se Huawei dokončno oddaljuje od ameriške programske opreme, pri čemer računa na rast svoje ekosistemske neodvisnosti in tehnologije, kakršen je novi prenosnik AI PC, ki bo za številne umetno inteligentne funkcije uporabljal svoj lasten procesor Kunpeng.