Evropski odgovor na tujo dominacijo v umetni inteligenci
Evropska umetna inteligenca (UI) se nahaja na razpotju. Medtem ko Kitajska s projektom DeepSeek in ZDA s pobudo Stargate postavljata nove standarde v razvoju velikih jezikovnih modelov (LLM), Evropa išče svojo pot do digitalne suverenosti. Odgovor prihaja v obliki odprtih modelov, skupne infrastrukture in specializiranega znanja.
Projekt OpenEuroLLM, ki ga vodi konzorcij 20 evropskih raziskovalnih institucij in podjetij, si prizadeva razviti zmogljive, večjezične jezikovne modele, prilagojene komercialnim, industrijskim in javnim storitvam. Ti modeli bodo nastajali v skladu z evropskimi regulativnimi okviri, kar zagotavlja skladnost z evropskimi vrednotami in tesno sodelovanje z odprtokodnimi ter znanstvenimi skupnostmi. Cilj je ustvariti modele, programsko opremo, podatke in evalvacijske metode, ki bodo popolnoma odprti in prilagodljivi za specifične potrebe industrije in javnega sektorja.
Vzporedno s tem se v Evropi krepi gibanje za razvoj manjših, specializiranih jezikovnih modelov (SLM), ki so energetsko učinkovitejši in bolj prilagodljivi za specifične naloge. SLM-ji omogočajo hitrejše in cenejše prilagajanje modelov za konkretne poslovne potrebe, hkrati pa so bolj trajnostni in skladni z evropskimi cilji glede energetske učinkovitosti.
Evropska unija je poleg tega v okviru pobude InvestAI napovedala mobilizacijo 200 milijard evrov za naložbe v UI, vključno z ustanovitvijo sklada v višini 20 milijard evrov za izgradnjo do petih AI gigatovarn. Te bodo opremljene s približno 100.000 najsodobnejšimi AI čipi, kar je štirikrat več kot trenutne zmogljivosti. Poleg tega EU načrtuje vzpostavitev podatkovnih laboratorijev in potrojitev zmogljivosti podatkovnih centrov v naslednjih petih do sedmih letih.
Kljub tem ambicioznim načrtom se Evropa sooča z izzivi, kot so zagotavljanje zadostne količine procesorjev za UI, iskanje primernih lokacij in zadostne električne energije za delovanje gigatovarn. Poleg tega obstaja skepticizem glede smiselnosti velikih javnih naložb v hitro razvijajočem se tehnološkem okolju, kjer so potrebne pogoste in drage nadgradnje.