Konec nameščanja!
Katere so najbolj priljubljene slike aplikacij za kontejnersko okolje Docker?
Katere so najbolj priljubljene slike aplikacij za kontejnersko okolje Docker?
Leto je naokoli in Apple nas spet obdaruje z nadgradnjami svojih naprav in operacijskih sistemov zanje. Med drugim smo deležni posodobitve mobilnega sistema iOS, ki na telefone iPhone in tablice iPad prinaša prenovljene zaslone, izboljšano nadzorno središče, gesla in kup priloženih aplikacij. Operacijski sistem iOS 18 je pripravljen tudi na pohod umetne inteligence »Apple Intelligence«, ki naj bi nas razvajala nekoliko kasneje. Ker je večina novih zmožnosti precej skrita, jih zbezljamo skupaj na plan.
Nepogrešljivi del opreme slehernega računalniškega navdušenca je hkrati največkrat zelo zapostavljena strojna oprema. USB-ključki so potrošna roba, ki jo ob okvari ter drugih težavah običajno takoj zamenjamo. Vseeno se lahko potrudimo in jim z nekaterimi ukrepi podaljšamo življenje, za kar nam bosta hvaležna tako denarnica kot domači planet.
Na dogodku WWDC 2024 je Apple predstavil vrsto novih funkcij, ki bodo letos na voljo v operacijskih sistemih iOS 18 in macOS Sequoia. Kot večkrat doslej jih je precej mogoče uporabljati že zdaj. Alternativne možnosti so včasih še boljše od Applovega posnemanja, zato si jih pobliže oglejmo v naslednjih vrsticah.
Bi svoje fotografije in videoposnetke zaupali računalniškemu oblaku ali bi jih raje sami hranili doma? Morda v podjetju? Bi jih prepustili umetni inteligenci?
Uporabniki računalnikov Mac programov iz Windows okolja običajno ne pogrešamo, a nas nekatere okoliščine občasno prisilijo, da vseeno poiščemo način, kako jih zagnati na strojni opremi iz Cupertina. Na starejših macih z Intelovimi procesorji smo rešitev našli v dvojnem zagonu računalnika, medtem ko na čipovju M Microsoftov operacijski sistem ni podprt. Na vseh računalnikih in prenosnikih z logotipom ugriznjenega jabolka pa lahko uporabimo naslednje trike.
Minili so časi, ko smo se izučili za določen poklic ter v njem vztrajali vse življenje. Danes pogoste menjave službe niso nič posebnega, vedno pogosteje pa se srečujemo tudi z menjavami karierne poti. Kako se lotiti kariere v IT, če v njej nismo domači?
Hitro se zgodi, da imamo na mizi več računalnikov, ki jih moramo upravljati, da o drugih napravah niti ne govorimo. Vsem, ki smo to kdaj počeli, je nekako samoumevno, da bi si jih želeli upravljati samo z eno tipkovnico in miško. Ogledali smo si možnosti - brez dodatnih naprav, kablov ter po možnosti tudi brez dodatnih stroškov.
Razvoj iger povezujemo z velikimi studii, velikimi ekipami in velikimi stroški, a v resnici vse to ni nujno potrebno.
Pred dobrim letom nas je ChatGPT presenetil z neverjetno zmogljivostjo. Težko je bilo verjeti, da lahko umetna inteligenca z le nekaj navodili v par sekundah poskrbi za zamudna opravila, kot so povzetki člankov ali načrtovanje potovanj. Ko smo se na tovrstno ustrežljivost navadili, so nam pri OpenAI postregli z novo bombo. Slehernik lahko ustvari svojo različico orodja, ga prilagodi osebnim ciljem ali potrebam podjetja in ponudi svetu.
Razmislek o tem, kdaj in kako naj se otroci začnejo učiti tujih jezikov, je smiseln, enako kot tudi razmislek, kako in kdaj naj se lotimo računalniške pismenosti mladih generacij. Kako je torej z učenjem računalniških jezikov oziroma osnov programiranja?
Pametne naprave lahko z računalnikom povežemo v učinkovit in enovit sistem. Kaj je »orkestracija« in kako izboljša delovanje naprav, poveča udobje in okrepi varnost ter zmanjša porabo in/ali stroške za porabljeno energijo?
Urejanje videov je pogosto računalniško opravilo, zato so operacijski sistemi od nekdaj privzeto ponujali programska orodja zanj. Medtem ko je Windows svoj urejevalnik opustil, se nas iMovie v macOS drži kot klop. Na srečo, saj gre za odlično platformo, s katero slehernik brez težav združi vrsto videoposnetkov, jih obdela, doda prehode in druge učinke ter ustvari nekaj zanimivega.
Možnost starševskega nadzora danes najdemo v vseh vrstah tehnoloških naprav, kot so računalniki, igralne konzole, televizorji, seveda pa tudi v tistih, ki porajajo največ dilem, ko gre za vprašanje rabe med mladimi – telefonih in tablicah. Tudi − ali celo predvsem − v Applovih.
Google je upokojil pogovornega bota in splavil njegovo nadgrajeno različico Gemini Advanced ter jo ponudil v sklopu naročnine Google One, ki je na voljo tudi v Sloveniji. Gre za nadgradnjo, ki uporablja zmogljivejši generativni model AI Gemini Ultra in je na voljo za brezplačen dvomesečni preizkus. Dovolj, da ugotovimo, ali je vredna kasnejših 22 evrov mesečno.
Četrtega avgusta lani je bil velik del Slovenje poplavljen. Uničeni so bili ceste, mostovi, hiše, stanovanja in podjetja, z njimi pa tudi veliko računalnikov, pametnih telefonov in drugih vrednejših elektronskih narav. Se jih izplača popraviti ali jih je bolje zavreči? Lahko koristno uporabimo tudi dele naprav, ki jih ni vredno popraviti?
Operacijski sistem Windows 11 je zelo prilagodljive narave. Posameznik ga lahko prikroji povsem po svojih željah, spremeni ozadje, barve, pisave, prilagodi opravilno vrstico, ločljivost, zvoke in nastavi delovanje miške ter tipkovnice. Z ustreznimi programskimi alternativami zamenja celo njegove osrednje funkcionalnosti.
Kako pomembno je poskrbeti za varnostno kopijo podatkov, verjetno ni treba posebej poudarjati. Pravzaprav gre za tako pomembno temo, da 31. marca vsako leto obeležujemo svetovni dan varnostnega kopiranja. Oglejmo si, kako se zaščitimo na macu.
Vsako leto Apple predstavi večjo nadgradnjo operacijskega sistema macOS, ki običajno prinese večje novosti in izboljšave, a hkrati za sabo pusti starejše modele računalnikov Mac. Nič drugače ni s posodobitvijo Sonoma, ki povsem spodobne stroje z logotipom ugriznjenega jabolka pošilja v predčasen pokoj. Na srečo obstaja bližnjica, s katero maca v zrelih letih pripravimo do sodelovanja z najnovejšim operacijskim sistemom iz Cupertina.
Arhiv
Po avtorjih