"Nova" Okna
Dodano: najnovejšo nadgradnjo Windows 10 Anniversary Update lahko dobite tukaj.
Dodano: najnovejšo nadgradnjo Windows 10 Anniversary Update lahko dobite tukaj.
V prejšnji številki smo spoznali, da v spletu nikakor nismo sami, saj naša elektronska komunikacija zanima neverjetno veliko število ljudi in organizacij. Tokrat razkrivamo še najpogostejše spletne »vohune« in orodja ter ukrepe, s katerimi jim bomo otežili ali kar onemogočili njihove »misije«.
Vohljači so vsepovsod okoli nas. Ne le hekerji, tudi vladne službe različnih držav bi pod pretvezo zagotavljanja varnosti rade vedele vse o nas. S tem namenom tudi sledijo naši elektronski komunikaciji, no, vsaj dokler »nepoklicanim« ne otežimo dela.
Na e-poštne naslove Monitorjevih sodelavcev pogosto zaidejo takšna in drugačna elektronska sporočila o pomoči pri manjših ali večjih težavah pri delovanju računalnikov. Večina jih je, nepresenetljivo, povezanih z operacijskimi sistemi družine Microsoft Windows. Tokrat objavljamo vodnik o odpravi več deset najpogostejših napak, ki smo ji bili priča v zadnjih letih.
Morebiti niste vedeli, a Windows 10 ne premore vseh funkcij, orodij in aplikacij, ki so jih premogli poprejšnji operacijski sistemi. Nič hudega, v Monitorju vemo, kako rešiti zagato glede zadev, ki so jih Microsoftovi programerji namerno ali nenamerno izpustili/odstranili.
Operacijski sistem Windows 10 je slabe štiri mesece po izidu dočakal prvo večjo nadgradnjo. V preteklosti so v Microsoftu te nadgradnje poimenovali Service Pack, zdaj pa so le še del storitve Windows Update, ki nam v računalnik tokrat pretoči nekaj sto osveženih megabajtov programske kode. Preverili smo, kakšne novosti smo pridobili z jesensko posodobitvijo.
Uporabniki stremimo k preprostosti. Svoje vsebine in datoteke želimo imeti dostopne povsod. Obilica različnih naprav in njihovih operacijskih sistemov nam je v zadnjih letih prinesla kar veliko izzivov, kako narediti datoteke in vsebine dostopne na različnih platformah. Ena rešitev, primerna za datoteke manjših velikosti, je vsekakor uporaba storitev v oblaku, a računalnikarji imamo vedno radi vse pri sebi, lokalno.
Napisali smo že, da je Windows 10 bržkone najboljši okenski operacijski sistem doslej. Kljub temu ga lahko sami še izboljšamo, če si le vzamemo nekaj deset minut časa in odpravimo pomanjkljivosti, ki so jih inženirji namenoma ter nenamenoma pustili ali celo skrili v sistemu.
Operacijski sistem Windows 10 je kar se da vsestranski. Primeren je tako za delo kot zabavo. Tokrat nas je zanimalo predvsem prvo, zato smo si ogledali, s katerimi funkcijami in programi lahko kar najbolj povečamo svojo storilnost.
Prenos in namestitev programske opreme, predvsem brezplačne, danes nista povsem brez tveganj, saj vedno več programov v računalnik podtika različne dodatke in razširitve, tudi takšne sumljivega slovesa. Z razvojem računalništva v oblaku smo pridobili tudi možnost, da najrazličnejšo programsko opremo uporabljamo kar ob pomoči brskalnika. Zamisel, da bi praktično vse počeli iz brskalnika, smo tokrat preverili v praksi.
Arhiv
Po avtorjih