Bitcoin ni eden, bitcoina sta dva
Približno tako se je pred poldrugim desetletjem glasil slogan našega največjega ponudnika dostopa do interneta, podobno pa velja tudi za bitcoin. Ta se je v začetku tedna razcepil, čemur je sledilo turbulentno dogajanje na trgih. Sedaj se je situacija toliko normalizirala, da lahko ocenimo prve vplive. Na kratko: večina je postala 20 odstotkov bogatejša.
Kaj se je zgodilo? Bitcoin temelji na verigi blokov (blockchain), o čemer bomo več pisali v prihajajoči številki Monitorja. V denarnici imamo bitcoine, ker se ves svet strinja, da jih tam res imamo. Do konsenza pridejo s potrjevanjem transakcij v blokih, čemur pravimo rudarjenje. Ti bloki so omejeni na 1 MB, kar je prineslo probleme spričo velike priljubljenosti bitcoina. Transakcij je tako veliko, da se dandanes na potrditev lahko čaka tudi več ur, kar je predolgo.
Skupnost Bitcoin je predlagala rešitev SegWit2x, ki bi določene informacije odstranila iz blokov v sekundarne pakete, konec leta pa bi velikost blokov povečala na 2 MB. To se bo najverjetneje tudi zgodilo. Toda manjša skupina neposlušnih rudarjev je uresničila napovedi in uvedla valuto Bitcoin Cash (BCC), ki problem rešuje drugače. Bloki so od sedaj lahko veliki 8 MB.
Razvejitev (fork) pomeni, da od tega trenutka obstajata dve verigi, ki bosta šli vsaka svojo pot. Vrednost bitcoina je ostala približno 2700 dolarjev, medtem ko je Bitcoin Cash divje nihal in je trenutno vreden med 400 in 500 dolarjev. In kako ga dobimo?
To je lepota razvejitve. Kdor je imel bitcoine shranjene v svoji denarnici, ima oboje. Enkrat bo lahko svoje bitcoine zapravil s transakcijami v uradni verigi, s čimer bo unovčil bitcoine, drugič pa v verigi Bitcoin Cash, s čimer bo unovčeval slednje. Zato pravimo, da so ljudje postali 20 odstotkov premožnejši, ker imajo obe valuti. Precej manj sreče imajo tisti, ki imajo bitcoin deponirane na spletnih borzah. Te so se večinoma odločili (tudi slovenski Bitstamp), da bodo podprle le eno valuto in uporabniki bodo lahko dvignili le to.
To je posledica tega, da gre za trdo razvejitev (hard fork), ki ustvari dve verigi, ki nista združljivi. To si načeloma lahko privošči vsakdo. Nova valuta pa bo seveda preživela le, če ima dovolj ljudi, ki ji zaupajo, jo sprejemajo in uporabljajo ter nenazadnje tudi rudarijo. Bitcoin Cash za zdaj to ima, v prihodnost pa ne vidi nihče.
Komentarji
bostjanc | 4.8.2017 | 14:29
Predpostavljamo, da rudariš BitCoine že nekaj časa. Sedaj nisi prenehal rudariti. Katere BitCoine pa rudariš?
Jure Forstnerič | 4.8.2017 | 14:53
Sicer ne morem z gotovostjo govoriti v imenu kolega, ki je napisal to novico, a kolikor vem ni nikoli rudaril bitcoinov.
bostjanc | 4.8.2017 | 14:56
Nisem to vprašal. Računalnik sedaj dela isto stvar, kot jo je delal prejšnji teden. Kaj pa dobi lastnik? Katere BitCoine? BC ali BCC ali kaj tretjega?
bostjanc | 4.8.2017 | 14:58
Ali se da sploh rudarit BCC? Ali bo potrebno BCC rudarit od začetka?
Jure Forstnerič | 4.8.2017 | 15:11
A, se opravičujem, sem narobe razumel. Če ne narediš ničesar še naprej rudariš BitCoin. Sicer pa če rudariš preko ene izmed temu namenjenih strani (mining pool po angleško) samo slediš navodilom za obstoječi program, s katerim rudariš (Cudaminer, CGMiner, itd), da računsko moč preusmeriš v določen ta pool (torej preko določenega naslova in porta). Skratka, bistvenih razlik med rudarjenju enega in drugega ni.
bostjanc | 4.8.2017 | 15:13
Takoj po tej delitvi, koliko BCCjev je obstajalo? Nič ali enako število kot BC?
Jure Forstnerič | 4.8.2017 | 15:14
Enako kot BTC.