Objavljeno: 20.3.2025 07:00 | Teme: EU, procesor, umetna inteligenca

Evropa stavi na arhitekturo RISC-V

Evropa se ponovno odloča za arhitekturo RISC-V v svojem prizadevanju za tehnološko suverenost na področju superračunalnikov. Nova iniciativa Digitalna avtonomija z RISC-V v Evropi (DARE) združuje 38 tehnoloških podjetij in raziskovalnih ustanov, ki bodo razvijale procesorske enote za evropske superračunalnike in visokozmogljive naprave.

Projekt koordinira Barcelonski superračunalniški center (BSC-CNS), podprt pa je s strani skupnega podjetja EuroHPC. V okviru projekta DARE bodo v treh letih razvili tri posebne čipe, imenovane čipleti, ki jih bo mogoče kombinirati v celotne procesorske enote. Vodilni partnerji posameznih komponent so že določeni.

Podjetje Openchip iz Barcelone bo razvijalo vektorski matematični pospeševalnik, namenjen visokozmogljivemu računalništvu (HPC). Nizozemski startup Axelera AI bo zasnoval napredno sklepno čipletno enoto, optimizirano za umetno inteligenco, nemško podjetje Codasip pa bo odgovorno za splošnonamenski procesorski čip.

Prva faza tega šestletnega projekta je finančno podprta s 240 milijoni evrov in predstavlja ambiciozen korak proti evropski neodvisnosti v procesorski industriji. Projekt DARE stavi na arhitekturo RISC-V, odprtokodno in prosto dostopno nabor ukazov, ki omogoča razvoj prilagojenih procesorskih rešitev brez plačevanja licenčnin.

Axelera AI je trenutno najdlje na poti do produkcije podatkovno usmerjenega čipa Titania, namenjenega velikim strežniškim obremenitvam. Titania bo nadaljevanje sedanje družine AI procesorjev, ki že uporabljajo štiri jedre, vsako opremljeno z enoto za matrične operacije (MAC), upravljano s procesorskim jedrom RISC-V. Podjetje trdi, da njihova arhitektura omogoča več kot 200 TOPS pri nizki porabi energije med 15 in 20 W.

Codasip, ki je že znan po svojih 32-bitnih in 64-bitnih procesorskih jedrih RISC-V, želi z DARE projektom razširiti svoj portfelj na visokozmogljive aplikacije, kot so umetna inteligenca, obdelava velikih podatkov in superračunalništvo. Podatki o vektorskem pospeševalniku podjetja Openchip za zdaj ostajajo omejeni, vendar njegova vloga v arhitekturi DARE nakazuje velik potencial za izboljšanje zmogljivosti evropskih superračunalnikov.

Evropa ni edina, ki v RISC-V vidi ključ do tehnološke neodvisnosti. Indija prav tako vlaga v razvoj domačih procesorjev na podlagi te arhitekture, medtem ko je kitajska Alibaba nedavno predstavila procesor XuanTie C930 na enaki osnovi, ki je zasnovan za uporabo v osebnih računalnikih in avtomobilih.

Ameriški zakonodajalci sicer razpravljajo o morebitnih omejitvah dostopa Kitajske do arhitekture RISC-V, vendar njena odprtost in prilagodljivost omogočata, da Evropa in druge regije sveta nadaljujejo razvoj neodvisnih procesorskih rešitev. Projekt DARE tako postavlja temelje za prihodnost evropskega superračunalništva, zmanjšuje odvisnost od ameriških tehnologij in odpira pot inovacijam na področju visokozmogljivih procesorjev.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Google poskrbel, da se telefonov ne bo več splačalo krasti

    Google bo okrepil zaščito pametnih telefonov Factory Reset Protection (FRP), tako da bo ukradene telefone v praksi nemogoče ponovno uporabiti. Že obstoječi Android 15 prinaša nekaj varovalk, novi FRP pa bomo dobili v Androidu 16.

    Objavljeno: 15.5.2025 05:00
  • Kitajci obrnili hrbet iPhonom

    Kitajski trg pametnih telefonov, ki tudi za zahodne znamke predstavlja izjemno pomemben delež, je letos doživel pravi pretres. Prodaja Applovih iPhonov je na primer padla za 50 odstotkov, podobno se godi tudi drugim tujim znamkam, ki nikoli niso imele zares opaznih deležev. Kitajski potrošniki so namreč začeli čedalje bolj kupovati domače izdelke.

    Objavljeno: 16.5.2025 05:00
  • Način, da vam umetna inteligenca ne bo lagala

    Vsi modeli umetne inteligence halucinirajo, včasih kakšen novejši celo bolj kot starejši, a obstajajo načini za zmanjšanje tega problema. Odpraviti ga za zdaj še ne moremo, lahko pa se mu v veliki meri izognemo, če pravilno sprašujemo. Najnovejša primerjava je pokazala, da je eden preprostejših načinov zahtevati daljše odgovore.

    Objavljeno: 14.5.2025 07:00
  • Windows dobil nov urejevalnik besedil v ukazni vrstici - Edit

    V ukazni vrstici v Windows vse od izida 64-bitnih inačic Windows nismo imeli pravega urejevalnika datotek. Starejše verzije so imele še stari MS DOS Edit, v novejših pa te funkcionalnosti ni bilo. Microsoft je zato napisal novi Edit, ki ga lahko obravnavamo kot ekvivalent za vim v Linuxu.

    Objavljeno: 20.5.2025 05:00
  • Papež svoje ime izbral zavoljo umetne inteligence

    Ko je Robert Prevost postal novi papež, si je izbral ime Leon XIV. Eden izmed razlogov za izbiro tega imena je tudi umetna inteligenca, je dejal v nagovoru kardinalskemu zboru. Leon XIII, eden izmed njegovih vzornikov, je bil papež v letih 1878-1903, torej na vrhuncu industrializacije.

    Objavljeno: 12.5.2025 05:00
  • Zgodovina iskanja na Googlu razkrila požigalce

    Preiskovalci ameriškega FBI so s poizvedbo pri Googlu, kdo je iskal naslov kaznivega dejanja, našli storilce, ki so avgusta 2020 podtaknili požar v Denverju in ubili pet stanovalcev. To je eden redkih primerov – a ne edini – tako imenovanih obrnjenih iskanj po ključnih besedah. Google je moral pogledati, kdo je iskal posamezne ključne besede, ne katere ključne besede je iskal točno določeni posameznik.

    Objavljeno: 23.5.2025 05:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji