Objavljeno: 20.3.2025 07:00 | Teme: EU, procesor, umetna inteligenca

Evropa stavi na arhitekturo RISC-V

Evropa se ponovno odloča za arhitekturo RISC-V v svojem prizadevanju za tehnološko suverenost na področju superračunalnikov. Nova iniciativa Digitalna avtonomija z RISC-V v Evropi (DARE) združuje 38 tehnoloških podjetij in raziskovalnih ustanov, ki bodo razvijale procesorske enote za evropske superračunalnike in visokozmogljive naprave.

Projekt koordinira Barcelonski superračunalniški center (BSC-CNS), podprt pa je s strani skupnega podjetja EuroHPC. V okviru projekta DARE bodo v treh letih razvili tri posebne čipe, imenovane čipleti, ki jih bo mogoče kombinirati v celotne procesorske enote. Vodilni partnerji posameznih komponent so že določeni.

Podjetje Openchip iz Barcelone bo razvijalo vektorski matematični pospeševalnik, namenjen visokozmogljivemu računalništvu (HPC). Nizozemski startup Axelera AI bo zasnoval napredno sklepno čipletno enoto, optimizirano za umetno inteligenco, nemško podjetje Codasip pa bo odgovorno za splošnonamenski procesorski čip.

Prva faza tega šestletnega projekta je finančno podprta s 240 milijoni evrov in predstavlja ambiciozen korak proti evropski neodvisnosti v procesorski industriji. Projekt DARE stavi na arhitekturo RISC-V, odprtokodno in prosto dostopno nabor ukazov, ki omogoča razvoj prilagojenih procesorskih rešitev brez plačevanja licenčnin.

Axelera AI je trenutno najdlje na poti do produkcije podatkovno usmerjenega čipa Titania, namenjenega velikim strežniškim obremenitvam. Titania bo nadaljevanje sedanje družine AI procesorjev, ki že uporabljajo štiri jedre, vsako opremljeno z enoto za matrične operacije (MAC), upravljano s procesorskim jedrom RISC-V. Podjetje trdi, da njihova arhitektura omogoča več kot 200 TOPS pri nizki porabi energije med 15 in 20 W.

Codasip, ki je že znan po svojih 32-bitnih in 64-bitnih procesorskih jedrih RISC-V, želi z DARE projektom razširiti svoj portfelj na visokozmogljive aplikacije, kot so umetna inteligenca, obdelava velikih podatkov in superračunalništvo. Podatki o vektorskem pospeševalniku podjetja Openchip za zdaj ostajajo omejeni, vendar njegova vloga v arhitekturi DARE nakazuje velik potencial za izboljšanje zmogljivosti evropskih superračunalnikov.

Evropa ni edina, ki v RISC-V vidi ključ do tehnološke neodvisnosti. Indija prav tako vlaga v razvoj domačih procesorjev na podlagi te arhitekture, medtem ko je kitajska Alibaba nedavno predstavila procesor XuanTie C930 na enaki osnovi, ki je zasnovan za uporabo v osebnih računalnikih in avtomobilih.

Ameriški zakonodajalci sicer razpravljajo o morebitnih omejitvah dostopa Kitajske do arhitekture RISC-V, vendar njena odprtost in prilagodljivost omogočata, da Evropa in druge regije sveta nadaljujejo razvoj neodvisnih procesorskih rešitev. Projekt DARE tako postavlja temelje za prihodnost evropskega superračunalništva, zmanjšuje odvisnost od ameriških tehnologij in odpira pot inovacijam na področju visokozmogljivih procesorjev.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Velika Britanija svari pred polnjenjem telefonov v kitajskih električnih vozilih

    V zadnjem času so se pojavile resne skrbi glede varnosti podatkov pri uporabi kitajskih električnih vozil (EV), zlasti med zaposlenimi v obrambni industriji. Britanska obrambna podjetja, vključno z globalnimi velikani, kot sta Lockheed Martin in Thales, so svojim zaposlenim svetovala, naj se izogibajo povezovanju mobilnih telefonov s kitajskimi EV-ji, bodisi prek Bluetootha bodisi prek polnilnih kablov. Razlog za to so strahovi pred morebitnim vohunjenjem in krajo občutljivih podatkov.

    Objavljeno: 3.5.2025 07:00 | Teme: varnost, električna vozila, pametni telefon
  • Android bo telefone spremenil v računalnike

    Google v prihajajoči različici operacijskega sistema Android 16 preizkuša funkcionalnost, ki bo telefone z njim spremenila v prave mini računalnike. 

    Objavljeno: 5.5.2025 08:00 | Teme: google, android
  • Android z novo podobo

    V hitro izbrisani objavi na svojem blogu je Google nenamerno razkril naslednjo večjo prenovo uporabniškega vmesnika Android - Material 3 Expressive

    Objavljeno: 6.5.2025 08:00 | Teme: google, android
  • Kje je Microsoft ravnal napak s Copilotom

    Microsoft je močno zakorakal na trg umetne inteligence, ponudil je številne izdelke, kakovosti jim ne moremo oporekati, a manjka jim tisto glavno. V primerjavi s konkurenco Microsoftov Copilot skorajda nima uporabnikov. In to je problem.

    Objavljeno: 29.4.2025 13:00
  • Brskalnik, ki bo ubil zasebnost

    Eden glavnih očitkov trenutnemu prvaku med brskalniki je njegova integriranost v ekosistem in brezsramno sledenje uporabnikov, o katerih si zapomni skorajda vse. Po isti poti želi tudi Perplexity, ki je napovedal svoj brskalnik, ki bo to počel še odločneje. Zbiral bo podatke o vsem, kar počno uporabniki, zato da bo lahko prodajal personalizirane oglase.

    Objavljeno: 29.4.2025 12:00
  • Četrtino Applovega dobička plača Google

    Ne le iPhonov, nobenih svojih izdelkov za ameriški trg Apple ne želi več proizvajati na Kitajskem, k čemur so ga prisilile nove ameriške carine. Apple je potrdil, da bo že junija letos večina izdelkov, ki jih bodo prodali v ZDA, proizvedenih v Indiji in Vietnamu. To se bo nadaljevalo skozi celotno tretje četrtletje.

    Objavljeno: 2.5.2025 11:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji