Objavljeno: 1.9.2018

Huawei z novim mobilnim procesorjem

Huawei je na berlinskem tehnološkem sejmu IFA predstavil svoj novi procesor (SoC) Kirin 980. Procesor je občutna nadgradnja procesorja Kirin 970, ki je bil predstavljen lani in poganja trenutne vrhunske telefone serij Huawei Mate 10 in P20.

V tovarnah partnerja TSMC je narejen v 7 nm tehnologiji in na površini kvadratnega centimetra vsebuje kar 6,9 milijard tranzistorjev. Trdijo, da je zaradi tega bolj zmogljiv in bolj varčen, oboje tudi zaradi tega, ker vsebuje nova jedra ARM Cortex-A76 in novo grafično enoto ARM Mali G76.

Procesorskih jeder je 8, po novem pa niso razporejena v dve skupini (big.LITTLE), ampak v tri (big.middle.LITTLE). Prvi dve glede na potrebe poganjajo jedra A76, zadnjo pa jedra A55.

Zanimivo, da je bolj ali manj cela predstavitev temeljila na primerjavi s Qualcomovim SoC Snapdragon 845, ki letos poganja bolj ali manj vse vrhunske pametne telefone.

Tako naj bi bil Kirin 980 od S845 hitrejši in hkrati bolj varčen, s pomočjo tehnologije Turbo GPU pa naj bi bil hitrejši tudi v grafiki, kar po mnenju Huawei s priljubljenostjo iger kot sta PUBG in Fortnite postaja vse bolj pomembno. Seveda ne gre pozabiti, da je Snapdragon 845 že na tržišču in v uporabi, Kirin 980 pa šele bo, v telefonu Huawei Mate 20 (Pro), ki bo predstavljen 16. oktobra, v Londonu.

Pričakujemo lahko, da bo ta telefon uporabil tudi druge novosti novega SoC, med njimi hitrejši LTE Cat21 (do 1,4 Gb/s), hitrejši WiFi, dvojni slikovni procesor za podporo dvojni kameri in dvojni koprocesor NPU, ki bo najverjetneje uporabi pri fotografiranju (za razpoznavo motiva) in aplikaciji za prevajanje.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Google poskrbel, da se telefonov ne bo več splačalo krasti

    Google bo okrepil zaščito pametnih telefonov Factory Reset Protection (FRP), tako da bo ukradene telefone v praksi nemogoče ponovno uporabiti. Že obstoječi Android 15 prinaša nekaj varovalk, novi FRP pa bomo dobili v Androidu 16.

    Objavljeno: 15.5.2025 05:00
  • Kitajci obrnili hrbet iPhonom

    Kitajski trg pametnih telefonov, ki tudi za zahodne znamke predstavlja izjemno pomemben delež, je letos doživel pravi pretres. Prodaja Applovih iPhonov je na primer padla za 50 odstotkov, podobno se godi tudi drugim tujim znamkam, ki nikoli niso imele zares opaznih deležev. Kitajski potrošniki so namreč začeli čedalje bolj kupovati domače izdelke.

    Objavljeno: 16.5.2025 05:00
  • Način, da vam umetna inteligenca ne bo lagala

    Vsi modeli umetne inteligence halucinirajo, včasih kakšen novejši celo bolj kot starejši, a obstajajo načini za zmanjšanje tega problema. Odpraviti ga za zdaj še ne moremo, lahko pa se mu v veliki meri izognemo, če pravilno sprašujemo. Najnovejša primerjava je pokazala, da je eden preprostejših načinov zahtevati daljše odgovore.

    Objavljeno: 14.5.2025 07:00
  • Windows dobil nov urejevalnik besedil v ukazni vrstici - Edit

    V ukazni vrstici v Windows vse od izida 64-bitnih inačic Windows nismo imeli pravega urejevalnika datotek. Starejše verzije so imele še stari MS DOS Edit, v novejših pa te funkcionalnosti ni bilo. Microsoft je zato napisal novi Edit, ki ga lahko obravnavamo kot ekvivalent za vim v Linuxu.

    Objavljeno: 20.5.2025 05:00
  • Papež svoje ime izbral zavoljo umetne inteligence

    Ko je Robert Prevost postal novi papež, si je izbral ime Leon XIV. Eden izmed razlogov za izbiro tega imena je tudi umetna inteligenca, je dejal v nagovoru kardinalskemu zboru. Leon XIII, eden izmed njegovih vzornikov, je bil papež v letih 1878-1903, torej na vrhuncu industrializacije.

    Objavljeno: 12.5.2025 05:00
  • Zgodovina iskanja na Googlu razkrila požigalce

    Preiskovalci ameriškega FBI so s poizvedbo pri Googlu, kdo je iskal naslov kaznivega dejanja, našli storilce, ki so avgusta 2020 podtaknili požar v Denverju in ubili pet stanovalcev. To je eden redkih primerov – a ne edini – tako imenovanih obrnjenih iskanj po ključnih besedah. Google je moral pogledati, kdo je iskal posamezne ključne besede, ne katere ključne besede je iskal točno določeni posameznik.

    Objavljeno: 23.5.2025 05:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji