Objavljeno: 18.9.2013 06:00

IBM vlaga milijardo v odprto kodo

IBM-ov podpredsednik Brad McCredie je včeraj na LinuxConu v New Orleansu najavil, da bo podjetje v odprto kodo vložilo milijardo dolarjev. V naslednjih štirih do petih letih bodo s tem denarjem podprli Linux in sorodno odprtokodno programsko opremo za uporabo na strežnikih Power.

To ni prva tovrstna investicija, saj je IBM že davnega leta 2000 najavil milijardno investicijo v Linux, ko je Linux šele postajal resen igralec v poslovnem svetu. To se je izkazalo za vizionarsko odločitev, saj so sedaj razmere povsem drugačne, ko Linux že poganja številne strežnike. Ti so večinoma arhitekture x86, a svoj kos pogače si želi odrezati tudi IBM s platformo Power. Ti sicer zmorejo poganjati tudi Linux, a so doslej v veliki meri tekli na Unixu (AIX). IBM tu išče svojo priložnost še z Linuxom. Hkrati pa povejmo, da je IBM prejšnji mesec najavil, da bo mogoče platformo Power licencirati, torej bodo lahko tudi druga podjetja izdelovala strežnike na tej platformi.

Kam točno bo šla ta milijarda? Predvsem za podporo uporabnikom strežnikov Power, da bi prestopili z Unixa na Linux. V ta namen bodo v Montpellierju v Franciji ustanovili nov Power Systems Linux Center, kakršni že od maja stojijo v Pekingu, oziroma od julija Teksasu in New Yorku. Postavili bodo tudi razvojni oblak strežnikov Power, na katerih bo tekel Linux. Razvijalci ga bodo lahko uporabljali brezplačno, da bodo na njem testirali svoje aplikacije za Linux, Unix in IBM i (še en operacijski sistem, ki teče na arhitekturi Power, ta je na EBCDIC).

In zakaj bi sploh kdo uporabljal arhitekturo Power, če že imamo x86? Slednja je napisana na precej starih temeljih z obilico združljivosti za nazaj, tako da ni najbolj učinkovita (je pa izjemno razširjena in podprta). IBM pravi, da lahko en procesor Power nadomesti 10 Intelovih, s čimer se bodo zmanjšale cena, poraba energije in potreba po hlajenju podatkovnih centrov. Tako pavšalna ocena seveda velja le v optimalnih razmerah, pa vseeno.

Kaj pa AIX (IBM-ova verzija Unixovega operacijskega sistema), ki je doslej držal primat na platformi Power? Ta trdno ostaja v sedlu in ne odhaja nikamor, zatrjujejo v IBM. Tudi na novih centrih bodo lahko razvijalci testirali aplikacije tako za Linux kakor AIX. Bo pa Linux postal polnokrvna konkurenca, upa IBM.

IBM-ovo podporo skupnost Linux ceni. Jim Zemlin, izvršni direktor Fundacije Linux, je dejal, da je IBM s prvo milijardno investicijo zagnal plaz inovacij, ki se ni ustavil, zato z nestrpnostjo pričakujejo, kaj bo sprožila tokratna investicija. Čeprav je usmerjena na IBM-ovo platformo, se namreč učinki hitro razlijejo, tako da v končni fazi pridobijo tudi ostali.

 

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Velika Britanija svari pred polnjenjem telefonov v kitajskih električnih vozilih

    V zadnjem času so se pojavile resne skrbi glede varnosti podatkov pri uporabi kitajskih električnih vozil (EV), zlasti med zaposlenimi v obrambni industriji. Britanska obrambna podjetja, vključno z globalnimi velikani, kot sta Lockheed Martin in Thales, so svojim zaposlenim svetovala, naj se izogibajo povezovanju mobilnih telefonov s kitajskimi EV-ji, bodisi prek Bluetootha bodisi prek polnilnih kablov. Razlog za to so strahovi pred morebitnim vohunjenjem in krajo občutljivih podatkov.

    Objavljeno: 3.5.2025 07:00 | Teme: varnost, električna vozila, pametni telefon
  • Android bo telefone spremenil v računalnike

    Google v prihajajoči različici operacijskega sistema Android 16 preizkuša funkcionalnost, ki bo telefone z njim spremenila v prave mini računalnike. 

    Objavljeno: 5.5.2025 08:00 | Teme: google, android
  • Android z novo podobo

    V hitro izbrisani objavi na svojem blogu je Google nenamerno razkril naslednjo večjo prenovo uporabniškega vmesnika Android - Material 3 Expressive

    Objavljeno: 6.5.2025 08:00 | Teme: google, android
  • Kje je Microsoft ravnal napak s Copilotom

    Microsoft je močno zakorakal na trg umetne inteligence, ponudil je številne izdelke, kakovosti jim ne moremo oporekati, a manjka jim tisto glavno. V primerjavi s konkurenco Microsoftov Copilot skorajda nima uporabnikov. In to je problem.

    Objavljeno: 29.4.2025 13:00
  • Brskalnik, ki bo ubil zasebnost

    Eden glavnih očitkov trenutnemu prvaku med brskalniki je njegova integriranost v ekosistem in brezsramno sledenje uporabnikov, o katerih si zapomni skorajda vse. Po isti poti želi tudi Perplexity, ki je napovedal svoj brskalnik, ki bo to počel še odločneje. Zbiral bo podatke o vsem, kar počno uporabniki, zato da bo lahko prodajal personalizirane oglase.

    Objavljeno: 29.4.2025 12:00
  • Četrtino Applovega dobička plača Google

    Ne le iPhonov, nobenih svojih izdelkov za ameriški trg Apple ne želi več proizvajati na Kitajskem, k čemur so ga prisilile nove ameriške carine. Apple je potrdil, da bo že junija letos večina izdelkov, ki jih bodo prodali v ZDA, proizvedenih v Indiji in Vietnamu. To se bo nadaljevalo skozi celotno tretje četrtletje.

    Objavljeno: 2.5.2025 11:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji