Objavljeno: 18.9.2013 06:00

IBM vlaga milijardo v odprto kodo

IBM-ov podpredsednik Brad McCredie je včeraj na LinuxConu v New Orleansu najavil, da bo podjetje v odprto kodo vložilo milijardo dolarjev. V naslednjih štirih do petih letih bodo s tem denarjem podprli Linux in sorodno odprtokodno programsko opremo za uporabo na strežnikih Power.

To ni prva tovrstna investicija, saj je IBM že davnega leta 2000 najavil milijardno investicijo v Linux, ko je Linux šele postajal resen igralec v poslovnem svetu. To se je izkazalo za vizionarsko odločitev, saj so sedaj razmere povsem drugačne, ko Linux že poganja številne strežnike. Ti so večinoma arhitekture x86, a svoj kos pogače si želi odrezati tudi IBM s platformo Power. Ti sicer zmorejo poganjati tudi Linux, a so doslej v veliki meri tekli na Unixu (AIX). IBM tu išče svojo priložnost še z Linuxom. Hkrati pa povejmo, da je IBM prejšnji mesec najavil, da bo mogoče platformo Power licencirati, torej bodo lahko tudi druga podjetja izdelovala strežnike na tej platformi.

Kam točno bo šla ta milijarda? Predvsem za podporo uporabnikom strežnikov Power, da bi prestopili z Unixa na Linux. V ta namen bodo v Montpellierju v Franciji ustanovili nov Power Systems Linux Center, kakršni že od maja stojijo v Pekingu, oziroma od julija Teksasu in New Yorku. Postavili bodo tudi razvojni oblak strežnikov Power, na katerih bo tekel Linux. Razvijalci ga bodo lahko uporabljali brezplačno, da bodo na njem testirali svoje aplikacije za Linux, Unix in IBM i (še en operacijski sistem, ki teče na arhitekturi Power, ta je na EBCDIC).

In zakaj bi sploh kdo uporabljal arhitekturo Power, če že imamo x86? Slednja je napisana na precej starih temeljih z obilico združljivosti za nazaj, tako da ni najbolj učinkovita (je pa izjemno razširjena in podprta). IBM pravi, da lahko en procesor Power nadomesti 10 Intelovih, s čimer se bodo zmanjšale cena, poraba energije in potreba po hlajenju podatkovnih centrov. Tako pavšalna ocena seveda velja le v optimalnih razmerah, pa vseeno.

Kaj pa AIX (IBM-ova verzija Unixovega operacijskega sistema), ki je doslej držal primat na platformi Power? Ta trdno ostaja v sedlu in ne odhaja nikamor, zatrjujejo v IBM. Tudi na novih centrih bodo lahko razvijalci testirali aplikacije tako za Linux kakor AIX. Bo pa Linux postal polnokrvna konkurenca, upa IBM.

IBM-ovo podporo skupnost Linux ceni. Jim Zemlin, izvršni direktor Fundacije Linux, je dejal, da je IBM s prvo milijardno investicijo zagnal plaz inovacij, ki se ni ustavil, zato z nestrpnostjo pričakujejo, kaj bo sprožila tokratna investicija. Čeprav je usmerjena na IBM-ovo platformo, se namreč učinki hitro razlijejo, tako da v končni fazi pridobijo tudi ostali.

 

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Google poskrbel, da se telefonov ne bo več splačalo krasti

    Google bo okrepil zaščito pametnih telefonov Factory Reset Protection (FRP), tako da bo ukradene telefone v praksi nemogoče ponovno uporabiti. Že obstoječi Android 15 prinaša nekaj varovalk, novi FRP pa bomo dobili v Androidu 16.

    Objavljeno: 15.5.2025 05:00
  • Kitajci obrnili hrbet iPhonom

    Kitajski trg pametnih telefonov, ki tudi za zahodne znamke predstavlja izjemno pomemben delež, je letos doživel pravi pretres. Prodaja Applovih iPhonov je na primer padla za 50 odstotkov, podobno se godi tudi drugim tujim znamkam, ki nikoli niso imele zares opaznih deležev. Kitajski potrošniki so namreč začeli čedalje bolj kupovati domače izdelke.

    Objavljeno: 16.5.2025 05:00
  • Način, da vam umetna inteligenca ne bo lagala

    Vsi modeli umetne inteligence halucinirajo, včasih kakšen novejši celo bolj kot starejši, a obstajajo načini za zmanjšanje tega problema. Odpraviti ga za zdaj še ne moremo, lahko pa se mu v veliki meri izognemo, če pravilno sprašujemo. Najnovejša primerjava je pokazala, da je eden preprostejših načinov zahtevati daljše odgovore.

    Objavljeno: 14.5.2025 07:00
  • Windows dobil nov urejevalnik besedil v ukazni vrstici - Edit

    V ukazni vrstici v Windows vse od izida 64-bitnih inačic Windows nismo imeli pravega urejevalnika datotek. Starejše verzije so imele še stari MS DOS Edit, v novejših pa te funkcionalnosti ni bilo. Microsoft je zato napisal novi Edit, ki ga lahko obravnavamo kot ekvivalent za vim v Linuxu.

    Objavljeno: 20.5.2025 05:00
  • Papež svoje ime izbral zavoljo umetne inteligence

    Ko je Robert Prevost postal novi papež, si je izbral ime Leon XIV. Eden izmed razlogov za izbiro tega imena je tudi umetna inteligenca, je dejal v nagovoru kardinalskemu zboru. Leon XIII, eden izmed njegovih vzornikov, je bil papež v letih 1878-1903, torej na vrhuncu industrializacije.

    Objavljeno: 12.5.2025 05:00
  • Zgodovina iskanja na Googlu razkrila požigalce

    Preiskovalci ameriškega FBI so s poizvedbo pri Googlu, kdo je iskal naslov kaznivega dejanja, našli storilce, ki so avgusta 2020 podtaknili požar v Denverju in ubili pet stanovalcev. To je eden redkih primerov – a ne edini – tako imenovanih obrnjenih iskanj po ključnih besedah. Google je moral pogledati, kdo je iskal posamezne ključne besede, ne katere ključne besede je iskal točno določeni posameznik.

    Objavljeno: 23.5.2025 05:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji