Objavljeno: 2.5.2009

Internetu pojenja sapa

Ko je leta 1991 angleški znanstvenik Tim Berners-Lee napisal skupek kode, ki je zasebno računalniško omrežje spremenila v spletno medmrežje, se je zdelo, da ima internet neomejene vire. Manj kot dve desetletji kasneje pa lahko že opažamo, da tudi internet dosega svoje omejitve, ne le zaradi števila IP-naslovov, ki se pod protokolom IPv4 nezadržno bližajo koncu, temveč tudi v sami pasovni širini, saj povpraševanje že dohiteva ponudbo, ko jo bo dokončno preseglo, pa bomo priča upočasnitvam.

Pri podjetju Nemertes Research, ki velja za uveljavljeno ime na področju spletnih analiz in raziskav, opozarjajo, da je internet vse bližje kritični točki, ko bo tudi pasovna širina ponudnikov postala manjša od vsote pasovnih širin uporabnikov, zato bodo upočasnitve interneta in občasne nedostopnosti neizbežne. Sprva bodo sicer kratke, nato pa čedalje daljše. Upočasnitve, ki so in bodo posledica izjemne rasti širokopasovnih priključkov, ti na letni ravni rastejo kar 60-odstotno, naj bi uporabniki začeli zaznavati že prihodnje leto, leta 2012 pa naj bi ob teh trendih internet postal celo nezanesljivo orodje, saj bo njegova hitrost delovanja močno zmanjšana.

Raziskovalce k pesimističnim napovedim poleg hitre rasti širokopasovnih priključkov napeljuje predvsem vse večja uporaba širokopasovnih storitev, denimo pretakanje (bogatih) video vsebin ter dejstvo, da vse več ljudi (domačih uporabnikov in podjetij) internet izrablja za transportni medij za delo in zabavo, oboje pa je povezano z vse večjimi količinami podatkov, katerim ponudba pretočnih kapacitet nikakor ne bo uspela slediti.

www.nemertes.com

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Google poskrbel, da se telefonov ne bo več splačalo krasti

    Google bo okrepil zaščito pametnih telefonov Factory Reset Protection (FRP), tako da bo ukradene telefone v praksi nemogoče ponovno uporabiti. Že obstoječi Android 15 prinaša nekaj varovalk, novi FRP pa bomo dobili v Androidu 16.

    Objavljeno: 15.5.2025 05:00
  • Štiri leta stari androidni telefoni imajo ranljivost, ki je ne bodo popravljali

    Google je posvaril uporabnike pametnih telefonov Android, naj nujno posodobijo svoje naprave, saj so pravkar zakrpali resno ranljivost, ki se je že izkoriščala. Prizadete so naprave z Androidom 13 (iz leta 2022) in Androidom 14 (2023). Telefoni z Androidom 12 (2021) pa se ne posodabljajo več, zato je priporočljiva zamenjava. Uporabnikov toliko starih telefonov je več sto milijonov!

    Objavljeno: 8.5.2025 07:00
  • Kitajci obrnili hrbet iPhonom

    Kitajski trg pametnih telefonov, ki tudi za zahodne znamke predstavlja izjemno pomemben delež, je letos doživel pravi pretres. Prodaja Applovih iPhonov je na primer padla za 50 odstotkov, podobno se godi tudi drugim tujim znamkam, ki nikoli niso imele zares opaznih deležev. Kitajski potrošniki so namreč začeli čedalje bolj kupovati domače izdelke.

    Objavljeno: 16.5.2025 05:00
  • Način, da vam umetna inteligenca ne bo lagala

    Vsi modeli umetne inteligence halucinirajo, včasih kakšen novejši celo bolj kot starejši, a obstajajo načini za zmanjšanje tega problema. Odpraviti ga za zdaj še ne moremo, lahko pa se mu v veliki meri izognemo, če pravilno sprašujemo. Najnovejša primerjava je pokazala, da je eden preprostejših načinov zahtevati daljše odgovore.

    Objavljeno: 14.5.2025 07:00
  • Anthropic: Ne vemo, kako deluje naša umetna inteligenca

    Ne gre za teorije zarote, temveč nemoč priznavajo tudi najvplivnejši. Izvršni direktor Anthropica Dario Amodei je v eseju, ki ga je objavil na svoji spletnih straneh, priznal, da ne razumejo natančno, kako deluje umetna inteligenca.

    Objavljeno: 8.5.2025 05:00
  • Samsung postaja zvočna velesila

    Samsungova podružnica Harman International bo za 350 milijonov ameriških dolarjev v gotovini kupila avdio oddelek podjetja Masimo, znanega po blagovnih znamkah Sound United

    Objavljeno: 9.5.2025 15:00 | Teme: samsung, zvok
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji