Izšel je Firefox 3.5
Bitka med spletnimi brskalniki dobiva novo poglavje z izidom končne različice brskalnika Firefox 3.5. Glavni poudarek nove različice je hitrost delovanja, zlasti pri nalaganju spletnih strani in vsebin. Kot je že znano, Firefox 3.5 prinaša bistveno hitrejše izvajanje kode JavaScript z modulom TraceMonkey, ki je že v razvojni fazi povzročil to, da so se konkurenti morali odzvati s podobnimi potezami in pričeli pravo vojno za prestol najhitrejšega brskalnika. Firefox 3.5 je tako več kot dvakrat hitrejši od dosedanje različice 3 in kar 10-krat hitrejši od druge generacije.
Večja hitrost izvajanja pa ni edina novost, saj je pomembna tudi nova podpora za HTML 5, zlasti na področju upravljana zvočnih in video vsebin vgrajenih v spletne strani. Na področju varnosti je najpomembnejša novost "zasebni" način delovanja brskalnika, v katerem podatki o obiskih posameznih spletnih strani in spletnih programov niso zabeleženi. Firefox zna po novem določiti svojo lokacijo in jo ob dovoljenju uporabnika lahko posreduje spletni aplikaciji.
Uporabniki bodo brez dvoma veseli nove zmožnosti, pri kateri zna Firefox ohraniti besedilo, ki smo ga natipkali v spletni aplikaciji, pa pri tem pomotoma zaprli brskalnik oziroma sejo. Ob vnovičnem zagonu bo mogoče zopet povrniti besedilo, kar odpravlja potrebo po ponovnem tipkanju. Brskalnik podpira tudi urejanje zavihkov v nova okna preprosto z uporabo tehnike povleci in spusti, s katero posamezne strani odvlečemo na namizje računalnika (tako imenovana tehnika tear-off tabs), kar podpirajo tudi nekateri tekmeci, kot je Chrome.
Precej novosti je tudi za razvijalce, zlasti na področju predlog CSS in programskem vmesniku, ki med drugim podpira tehniko povleci in spusti znotraj brskalnika. Vse novosti prinašajo precej večjo možnost prilagoditve brskalnika lastnim potrebam in razširitvam, denimo za rabo v podjetjih.
Mozilla sicer z novim Firefoxom bije težko bitko za tržni delež na področju brskalnikov, kjer so v zadnjem času prvič zabeležili padec. Maja je denimo delež Firefoxa še znašal 22,5%, v juniju pa je zdrknil na 21,4%. Z novo različico se bo to najbrž obrnilo, toda novi tekmeci, zlasti Google Chrome močno nažirajo položaje, ki sta jih doslej imela Microsoft in Mozilla.