Kaj sledi procesu Apple proti Samsungu?
V Kaliforniji se je končal odmevni sodni proces, kjer je porota pritrdila Applu in okarala podjetje Samsung. Za nedovoljeno kopiranje in zlorabo patentov so porotniki določili odškodnino v višini 1,05 milijarde dolarjev, čeprav je Apple želel poltretjo milijardo, Samsung pa potihem upal na 519 milijonov. Kakorkoli že, sodba pomeni veliko zmago za Apple, ki bo na naroku 20. septembra z njo skušal ustaviti prodajo kar sedemnajstih mobilnih naprav korejskega proizvajalca. Med njimi ne bo trenutne zastavonoše Galaxy S3, ki je vendarle dovolj samosvoj, da ne hodi Američanom v zelje. Se je pa na seznamu za odstrel znašel predhodnik omenjenega telefona, model Galaxy S2.
Samsung se bo na razsodbo pritožil. V izjavi za javnost jo je označil za slabo, saj bo škodila potrošniku. V prihodnosti bo zaradi nje manj inovacij, slabša izbira in višje cene. Vedno glasnejše so govorice, da bo prizadet Android. Kot možno zamenjavo se na veliko omenja Windows Phone 8. Odzvala se je tudi borza. Samsungove delnice so padle (7,5 %), medtem ko je Nokii kot podaljšani roki Microsofta vrednost zrasla (7,7 %). Šef marketinga pri Microsoftu, ki se ukvarja z Windows Phone, je na Twitterju zapisal, da njihov operacijski sistem še nikoli ni bil videti privlačnejši.
Oglasil se je tudi Google in se skušal distancirati od dogajanja, saj naj bi proces obravnaval kršitve patentov, ki se ne tičejo osrednjega jedra njihovega operacijskega sistema. V preteklosti naj bi pri spletnem velikanu celo opozarjali Korejce na (pre)veliko podobnost serije S z Applovim prvakom. Kako bodo dogodki vplivali na Motoroline izdelke v lasti Googla in kakšna bo usoda najbolj priljubljenega mobilnega operacijskega sistema ta hip, bo pokazal čas. Zaradi kopice sodnih vzvodov, ki jih ima Samsung na razpolago ter množice razvojnih poti, na voljo drugim proizvajalcem z Applovega seznama kršiteljev, odgovora v bližnji prihodnosti bržkone ne gre pričakovati.