Objavljeno: 20.10.2022 14:00 | Teme: Excel

Kako so morali preimenovati gene zaradi Excela

V šali, da optimist vidi kozarec 1/2 poln, pesimist 1/2 prazen, Excel pa 1. februar (ali 2. januar), je več kot le zrno resnico. V nezanemarljivem Excelovem prispevku k napredku človeštva se je spremenilo poimenovanje človeških genov, ker so bila stara imena za Excel neprikladna. MARCH1 se je na primer preimenoval v MARCHF1. Majhen korak za genetiko, velik korak za Excel.

Presenečeni bi bili, koliko znanosti se še vedno pretoči skozi Excel. Kljub sofisticirani programski opremi, ki se opravlja za posamezne specializirane naloge, se v nekem koraku procesa podatki pogosto znajdejo v Excelovih preglednicah. Ta pa ima neprijetno željo sam določati tipe podatke. MARCH1 se je vse prepogosto avtomatično pretvoril v 1. marec. Podobnih genov je še nekaj, denimo SEPT1. Izkazalo se je, da je lažje spremeniti ime gena kakor Excel. SEPT1 se po novem imenuje SEPTIN1, MARCH1 je MARCHF1 itd. Primerov je 27, vsi pa so se morali ukloniti Microsoftu.

Morda se to bere kot potegavščina, a ni. Odbor za poimenovanje genov pri Organizaciji za človeški genom (HUGO Gene Nomenclature Committee) se je že leta 2020 odločil, da omenjene gene uradno preimenuje. HGNC je namreč zadolžen za standardizacijo in poimenovanje genov. Poimenovanje genov je bilo nekoč polno domislic, zato imamo gene SONIC in INDY (I'm not dead yet), danes pa poznamo več deset tisoč genov samo v človeku, zato dobivajo dolgočasna imena, ki so alfanumerične okrajšave: TP53, TNF, EGFR. Težava nastopi le, če je Excel pametnejši od ljudi. In tako je Membrane Associated Ring-CH-Type Finger 1 postal MARCH1 in od tam 1. marec.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Google poskrbel, da se telefonov ne bo več splačalo krasti

    Google bo okrepil zaščito pametnih telefonov Factory Reset Protection (FRP), tako da bo ukradene telefone v praksi nemogoče ponovno uporabiti. Že obstoječi Android 15 prinaša nekaj varovalk, novi FRP pa bomo dobili v Androidu 16.

    Objavljeno: 15.5.2025 05:00
  • Kitajci obrnili hrbet iPhonom

    Kitajski trg pametnih telefonov, ki tudi za zahodne znamke predstavlja izjemno pomemben delež, je letos doživel pravi pretres. Prodaja Applovih iPhonov je na primer padla za 50 odstotkov, podobno se godi tudi drugim tujim znamkam, ki nikoli niso imele zares opaznih deležev. Kitajski potrošniki so namreč začeli čedalje bolj kupovati domače izdelke.

    Objavljeno: 16.5.2025 05:00
  • Windows dobil nov urejevalnik besedil v ukazni vrstici - Edit

    V ukazni vrstici v Windows vse od izida 64-bitnih inačic Windows nismo imeli pravega urejevalnika datotek. Starejše verzije so imele še stari MS DOS Edit, v novejših pa te funkcionalnosti ni bilo. Microsoft je zato napisal novi Edit, ki ga lahko obravnavamo kot ekvivalent za vim v Linuxu.

    Objavljeno: 20.5.2025 05:00
  • Zgodovina iskanja na Googlu razkrila požigalce

    Preiskovalci ameriškega FBI so s poizvedbo pri Googlu, kdo je iskal naslov kaznivega dejanja, našli storilce, ki so avgusta 2020 podtaknili požar v Denverju in ubili pet stanovalcev. To je eden redkih primerov – a ne edini – tako imenovanih obrnjenih iskanj po ključnih besedah. Google je moral pogledati, kdo je iskal posamezne ključne besede, ne katere ključne besede je iskal točno določeni posameznik.

    Objavljeno: 23.5.2025 05:00
  • Slovaščina v slovenskih Oknih

    Microsoft je v začetku maja z umetno inteligenco zamenjal približno 6000 zaposlenih, kar se pozna tudi v slovenskem prevodu operacijskega sistema Windows.

    Objavljeno: 26.5.2025 12:00 | Teme: microsoft, windows, Windows 10, umetna inteligenca
  • Google predstavil pametna očala

    Na konferenci I/O 2025 je Google razkril nova očala z obogateno resničnostjo.

    Objavljeno: 22.5.2025 08:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji