Oglasno sporočilo
Objavljeno: 23.2.2021 06:21 | Teme: monitor

Koda, ki poganja znanost – v novem Monitorju

Mesec je naokoli, na voljo je nova številka Monitorja. Naslovna tema tokratne številke je programiranje v znanosti – od Fortrana pa do podatkovnih zbirk in repozitorijev kode in podatkov, brez katerih ne bi bilo znanosti, kot jo poznamo.

Med novimi napravami vsekakor najbolj izstopa težko pričakovana serija telefonov Samsungov Galaxy S21, predstavljena pred slabim mesecem. Prvi je na preizkus prišel model Ultra, najzmogljivejši model serije. Ob njem smo preizkusili tudi Huaweijev novi Mate 40 Pro, izredno zmogljiv telefon z vrhunskim fotoaparatom.

Pri računalnikih smo vajeni, da po navadi uporabljajo operacijski sistem Windows, razen če ne gre za Applove modele. Tokrat smo po res dolgem času spet preizkusili Googlov sistem Chrome OS, nameščenem na odličnem Acerjevem Chromebooku. Operacijski sistem je v zadnjih letih zelo napredoval, največji skok je dobil s podporo aplikacijam za sistem Android. Chrome OS ponudi dobro odzivnost in odlično vzdržljivost baterije, minus, torej omejen nabor programov, pa tržnica aplikacij za Android občutno popravi.

Ponovno smo se lotili električnih avtomobilov – preizkusili smo najcenejši električni avtomobil tega trenutka, Renaultov novi Twingo Electric (ki ga izdelujejo pri nas, v Novem Mestu). Pri nas pa se je znašel tudi avtomobil kitajske izdelave MG ZS EV – urbani terenec, ki pokaže kitajski napredek pri izdelavi vozil. Pišemo pa tudi o polnilnih postajah za električna vozila, ki so bolj ali manj vse postale plačljive, cene pa na nekaterih sploh ne zaostajajo za ceno naftnih derivatov, torej bencina in dizla.

Vsem, ki se radi spustijo v drobovja svojih računalnikov, priporočamo izčrpen preizkus pogonov SSD. Nabrali smo čez dvajset različnih modelov več proizvajalcev, preverili, kako se odnesejo v teoriji in kako v praksi. V zadnjih letih so vse popularnejši pogoni oblike M.2 z vmesnikom NVMe, ki ponujajo občutno višje hitrosti od klasičnega vmesnika SATA. Omenimo tudi različne tehnologije uporabe celic in kaj pomenijo za življenjsko dobo pogona.

V spletu je v zadnjih tednih odmevala majhna skupnost na družabnem omrežju Reddit, kateri člani so s pravo taktiko na račun kapitalskih skladov zaslužili presenetljive količine denarja, omenjene sklade pa pripeljali do občutnih izgub. Kaj točno se je dogajalo, kako je do tega prišlo in kaj lahko pričakujemo v prihodnosti, si lahko preberete v našem članku.

Na področju novih tehnologij tokrat pišemo o tehnologiji Lidar, nekakšnemu laserskemu radarju, ki je prisoten na vse več področjih, od telefonov do pametnih avtomobilov. Pa o tem, kako je lahko tudi cenejši telefon danes plačilna ali kakšna druga pametna kartica. Preberite si o sami tehnologiji, pa tudi o varnosti, ki preprečuje morebitne zlorabe.

V prilogi Monitor Pro, namenjeni poslovnemu IT, pa tokrat tisku 3D, CAD/CAM in prihajajoči digitalni osebni izkaznici, ki jo naj bi dobili do konca leta.

Naslednja redna številka izide v torek, 30. marca.

Naročite se na Monitor!

Vabimo vas, da se naročite na klasično ali digitalno različico Monitorja, ali pa aktualno "papirno" različico kupite v naši spletni trgovini.

Postopek je enostaven – zahteva le nekaj klikov, kreditno kartico ali Paypal. Ali pa elektronsko sporočilo na narocnine@mladina.si.

Hvala.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Google poskrbel, da se telefonov ne bo več splačalo krasti

    Google bo okrepil zaščito pametnih telefonov Factory Reset Protection (FRP), tako da bo ukradene telefone v praksi nemogoče ponovno uporabiti. Že obstoječi Android 15 prinaša nekaj varovalk, novi FRP pa bomo dobili v Androidu 16.

    Objavljeno: 15.5.2025 05:00
  • Kitajci obrnili hrbet iPhonom

    Kitajski trg pametnih telefonov, ki tudi za zahodne znamke predstavlja izjemno pomemben delež, je letos doživel pravi pretres. Prodaja Applovih iPhonov je na primer padla za 50 odstotkov, podobno se godi tudi drugim tujim znamkam, ki nikoli niso imele zares opaznih deležev. Kitajski potrošniki so namreč začeli čedalje bolj kupovati domače izdelke.

    Objavljeno: 16.5.2025 05:00
  • Način, da vam umetna inteligenca ne bo lagala

    Vsi modeli umetne inteligence halucinirajo, včasih kakšen novejši celo bolj kot starejši, a obstajajo načini za zmanjšanje tega problema. Odpraviti ga za zdaj še ne moremo, lahko pa se mu v veliki meri izognemo, če pravilno sprašujemo. Najnovejša primerjava je pokazala, da je eden preprostejših načinov zahtevati daljše odgovore.

    Objavljeno: 14.5.2025 07:00
  • Windows dobil nov urejevalnik besedil v ukazni vrstici - Edit

    V ukazni vrstici v Windows vse od izida 64-bitnih inačic Windows nismo imeli pravega urejevalnika datotek. Starejše verzije so imele še stari MS DOS Edit, v novejših pa te funkcionalnosti ni bilo. Microsoft je zato napisal novi Edit, ki ga lahko obravnavamo kot ekvivalent za vim v Linuxu.

    Objavljeno: 20.5.2025 05:00
  • Zgodovina iskanja na Googlu razkrila požigalce

    Preiskovalci ameriškega FBI so s poizvedbo pri Googlu, kdo je iskal naslov kaznivega dejanja, našli storilce, ki so avgusta 2020 podtaknili požar v Denverju in ubili pet stanovalcev. To je eden redkih primerov – a ne edini – tako imenovanih obrnjenih iskanj po ključnih besedah. Google je moral pogledati, kdo je iskal posamezne ključne besede, ne katere ključne besede je iskal točno določeni posameznik.

    Objavljeno: 23.5.2025 05:00
  • Slovaščina v slovenskih Oknih

    Microsoft je v začetku maja z umetno inteligenco zamenjal približno 6000 zaposlenih, kar se pozna tudi v slovenskem prevodu operacijskega sistema Windows.

    Objavljeno: 26.5.2025 12:00 | Teme: microsoft, windows, Windows 10, umetna inteligenca
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji