Objavljeno: 7.12.2018

Mark Zuckerberg je vse vedel!

Britanski parlamentarci so pridobili interna sporočila vodilnih v Facebooku in jih javno objavili v spletu.

Zgodba je zanimiva iz dveh plati – kako si britanski parlament ne dovoli vzeti oblasti nad podjetji, četudi so ta mednarodna, in kako zelo natančno se vodilni v Facebooku zavedajo, da njihove (popolnoma zavestne!) manipulacije z osebnimi podatki uporabnikov niso ravno priljubljene.

Zgodbo je »zakuhalo« podjetje Six4Three, ki je pred leti razvilo aplikacijo, s katero je bilo mogoče nabrati fotografije deklet v bikiniju iz vseh Facebook profilov uporabnikovih prijateljev - s pomočjo programskih vmesnikov API, ki jih je uporabljalo tudi danes veleznano podjetje Cambridge Analytica. Ko je leta 2014 Facebook zaprl dostop do teh vmesnikov API, je Six4Three Facebook tožilo, saj so v aplikacijo vložili 250.000 dolarjev, ki so sedaj šli v nič. Podjetje v tožbi med drugim trdi, da je Facebook zelo natančno vedel, da se da s pomočjo teh vmesnikov API vse to legalno početi in so to celo aktivno vzpodbujali.

V tožbenem postopku je kalifornijsko višje sodišče odločilo, da se v namen postopka pri Facebooku zaseže interna elektronska sporočila, ki bodo pojasnila dogajanje, hkrati pa je odločilo, da sporočila ostanejo tajnost.

Preskočimo v november 2018, ko je ustanovitelj podjetja Six4Three poslovno obiskal London. Tam ga je varnostnik spodnjega doma britanskega parlamenta osebno obvestil, da ima dve uri časa, da parlamentarni komisiji preda zgoraj omenjene dokumente oz. elektronska sporočila. Ker tega ni storil, so ga v parlament privedli prisilno. Ko so ga obvestili, da bo lahko končal s kaznijo in celo zaporom, je dokumente vendarle predal.

Poslanec Damian Collins, ki predseduje britanski parlamentarni komisiji, ki raziskuje dogajanje okoli Cambridge Analytica, je ocenil, da so pridobljena sporočila v javnem interesu, zato jih je objavil na spletnih straneh parlamenta.

Objavo gre jemati kot resno opozorilo mednarodnim digitalnim velikanom, da niso nad zakonom posameznih držav. Še več, četudi jih ščiti zakonodaja ene države (Kalifornija v ZDA), to še ne pomeni, da so varni tudi v drugih. In seveda opozorilo velikašem, kot je Mark Zuckerberg, ki je kar nekajkrat zavrnil pričevanje pred Britanskim parlamentom in tja raje poslal svojega namestnika.

In seveda najpomembnejše – kaj sledi iz vsebine elektronski sporočil?

Denimo to, da je Facebook zelo natančno odločal katera podjetja lahko imajo razširjen dostop do programskih vmesnikov in katera ne. Podjetja kot so Netflix, Lyft, Airbnb in servisi za zmenkarije (Badoo, Hot or Not, Bumble) so denimo smela brskati po profilih prijateljev uporabnika, ki je namestil te aplikacije in tam razbirati kateri od njih tudi uporablja dotične aplikacije. Nekaterim drugim, denimo konkurentom (Twitterjev Vine ali Ticket master), pa tega niso odobrili. V enem izmed elektronskih sporočil denimo eksplicitno piše »Predlagam, da se Vineu tega ne dovoli, imamo že pripravljen PR odgovor na to temo, če bo potreben«. Mark se je v odgovoru seveda strinjal.

V elektronskem sporočilu iz leta 2012 je Mark Zuckerberg resno razglabljal, da mora podjetje malce več zaslužiti, zato bo treba podjetjem zaračunati dostop do podatkov o »prijateljih«. Kajti to, da bi dostop do Facebooka zaračunali uporabnikom, seveda ne bi šlo skozi.

In nenazadnje – leta 2015 so se po elektronski pošti pogovarjali o tem, kako uporabnikom prikriti, da bo nova različica Facebooka za Android zahtevala dostop do spiska telefonskih klicev. Iz »PR stališča bo to zelo tvegana poteza«, je zapisal odgovorni. Obstajala je namreč nevarnost, da bodo uporabniki to opazili in da se bodo po internetu razmnožile zaslonske slike zahteve po branju telefonskih klicev, kar bo slabo za Facebookov image.

Mark Zuckerberg je odziv na dogajanje napisal na svoji Facebook strani, in pravzaprav povedal – nič.

  

O domnevni nedotakljivosti digitalnih velikanov v aktualnem Monitorju piše tudi Monitorjev urednik.

 

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Google poskrbel, da se telefonov ne bo več splačalo krasti

    Google bo okrepil zaščito pametnih telefonov Factory Reset Protection (FRP), tako da bo ukradene telefone v praksi nemogoče ponovno uporabiti. Že obstoječi Android 15 prinaša nekaj varovalk, novi FRP pa bomo dobili v Androidu 16.

    Objavljeno: 15.5.2025 05:00
  • Kitajci obrnili hrbet iPhonom

    Kitajski trg pametnih telefonov, ki tudi za zahodne znamke predstavlja izjemno pomemben delež, je letos doživel pravi pretres. Prodaja Applovih iPhonov je na primer padla za 50 odstotkov, podobno se godi tudi drugim tujim znamkam, ki nikoli niso imele zares opaznih deležev. Kitajski potrošniki so namreč začeli čedalje bolj kupovati domače izdelke.

    Objavljeno: 16.5.2025 05:00
  • Način, da vam umetna inteligenca ne bo lagala

    Vsi modeli umetne inteligence halucinirajo, včasih kakšen novejši celo bolj kot starejši, a obstajajo načini za zmanjšanje tega problema. Odpraviti ga za zdaj še ne moremo, lahko pa se mu v veliki meri izognemo, če pravilno sprašujemo. Najnovejša primerjava je pokazala, da je eden preprostejših načinov zahtevati daljše odgovore.

    Objavljeno: 14.5.2025 07:00
  • Samsung postaja zvočna velesila

    Samsungova podružnica Harman International bo za 350 milijonov ameriških dolarjev v gotovini kupila avdio oddelek podjetja Masimo, znanega po blagovnih znamkah Sound United

    Objavljeno: 9.5.2025 15:00 | Teme: samsung, zvok
  • Windows dobil nov urejevalnik besedil v ukazni vrstici - Edit

    V ukazni vrstici v Windows vse od izida 64-bitnih inačic Windows nismo imeli pravega urejevalnika datotek. Starejše verzije so imele še stari MS DOS Edit, v novejših pa te funkcionalnosti ni bilo. Microsoft je zato napisal novi Edit, ki ga lahko obravnavamo kot ekvivalent za vim v Linuxu.

    Objavljeno: 20.5.2025 05:00
  • 30 odstotkov Microsoftove kode že piše umetna inteligenca

    Na nedavni konferenci LlamaCon, ki jo je organizirala družba Meta, sta izvršna direktorja Microsofta in Mete, Satya Nadella in Mark Zuckerberg, razpravljala o vse večji vlogi umetne inteligence pri razvoju programske opreme. Nadella je razkril, da UI že generira med 20 in 30 odstotkov kode v določenih projektih Microsofta, pri čemer se ta delež nenehno povečuje. Poudaril je, da je UI še posebej učinkovita pri pisanju nove kode, medtem ko je manj uspešna pri posodabljanju obstoječe, zlasti v jezikih, kot je C++. Python pa je označil kot področje, kjer UI dosega izjemne rezultate.

    Objavljeno: 9.5.2025 07:00 | Teme: microsoft, programiranje
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji